Yarmouth
Lymington
Färjor till England
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Yarmouth till Lymington

Vi erbjuder upp till 14 dagliga avgångar och 96 i veckan mellan Yarmouth och Lymington. . Sträckan mellan Yarmouth och Lymington trafikeras av Wightlink. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Yarmouth och Lymington.

Tidtabeller Yarmouth till Lymington

Den tidigaste färjan mellan Yarmouth och Lymington avgår vanligtvis från Yarmouth ca 07:00. I genomsnitt tar en överfart 40m, som snabbast tar rutten ungefär 40m.

Färjepriser mellan Yarmouth och Lymington

Priserna på en överfast från Yarmouth till Lymington varierar oftast mellan 524kr och 3076kr*. Genomsnittspriset är 1894kr*. De billigaste priserna mellan Yarmouth och Lymington är ca 189kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 712kr*. Genomsnittspriset för en bil är 2190kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Lymington och Yarmouth?

Det är ungefär 4.2 miles (6.8km) eller 3.7 sjömil mellan Yarmouth och Lymington.

Kan jag resa med bil mellan Yarmouth och Lymington?

Ja, med Wightlink kan du resa med bil på sträckan mellan Yarmouth och Lymington. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Yarmouth och Lymington.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Yarmouth och Lymington?

Ja, fotpassagerare kan resa med Wightlink mellan Yarmouth och Lymington.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Yarmouth - Lymington Sammanfattning av rutt
Avgångsland STORBRITANNIEN
Destination Land STORBRITANNIEN
Antal operatörer 1
Operatörer Wightlink
Genomsnittligt pris 1960 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 14
Genomsnittliga avgångar per vecka 96
Genomsnittlig seglingstid 40m
Första färjan 07:00
Sista färjan 21:50
Avstånd 3 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Yarmouth till Lymington?

Färjeresan från Yarmouth till Lymington tar ungefär 40m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Yarmouth till Lymington?

Priserna för färjan mellan Yarmouth - Lymington varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 156 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Yarmouth - Lymington?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Yarmouth och Lymington, dessa är
  • Wightlink

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Yarmouth - Lymington?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Yarmouth - Lymington, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Yarmouth - Lymington?

Ja, mellan Yarmouth - Lymington kan du resan utan bil med
  • Wightlink

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Yarmouth - Lymington?

Ja, du kan resa med bil mellan Yarmouth - Lymington med
  • Wightlink

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Yarmouth - Lymington?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Wightlink

Vad är avståndet från Yarmouth till Lymington?

Det är uppskattningsvis 3 sjömil mellan Yarmouth och Lymington.

Guide till Yarmouth

Yarmouth är en stad och hamn som ligger på den västra delen av Isle of Wight, utanför den södra kusten av Englands fastland. Yarmouth är en av de minsta städerna i Storbritannien. Den har en befolkning på knappt 791 vilket kan jämföras med cirka 600 i början av 1900-talet. Staden har fått sitt namn på grund av sitt läge vid mynningen av den lilla Western Yarfloden. Yarmouth är en övergånspunkt för floden, ursprungligen med färja, men ersattes med en vägbro 1863. Som en hamn- och handelsstad har Yarmouth länge har haft lokal kommersiell betydelse. Den har fortfarande några båtvarv och skeppshandel, och även om de är relativt små i storlek finns fortfarande ett antal butiker, hotell, pubar och restauranger, som stöds bland annat genom handeln från färjeterminalen och genom att besökande yacht-ägare i hamnen. Yarmouth slott byggdes 1547 och är nu i omsorgen av English Heritage. Den byggdes av Henrik VIII för att stärka Solent och skydda Isle of Wight, historiskt ett viktigt strategiskt fotfäste för varje försök av invasion av England.

Från stadens hamn, drivs en färjelinje till Lymington i Hampshire, på engelska fastlandet.


Guide till Lymington

Staden och hamnen i Lymington ligger på västra stranden av Lymington River på Solent, i New Forest-distriktet i Hampshire, England. Staden har en stor turistindustri, baserad på närheten till den nya skogen och hamnen. Det är också en viktig seglingscentrum med tre småbåtshamnar. Lymington är känd för sin seglings- historia, och under senare år har varit hem till världsberömda regattor som Royal Lymington Cup, Etchells Worlds, MacNamara bunke, och Source Regatta. De starka tidvatten gör det ett utmanande racerbana, och tillsammans med det grunda djupet av floden har lett till Lymington förlora en massa regattor för Central Solent, främst löpa från Cowes på Isle of Wight.

Färjor har kört från Lymington till Yarmouth sedan 19e århundrandet.. Sedan 1990 har de drivits av Wightlink. Resan tar cirka 40 minuter.


Yarmouth till Lymington Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 22/07/2024 och 2024-07-28


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Wightlink 07:00 07:40 40 minuter Varje dag
Wightlink 08:00 08:40 40 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Wightlink 09:05 09:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 10:05 10:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 11:05 11:45 40 minuter Mån, Fre
Wightlink 12:05 12:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 13:05 13:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 14:05 14:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 15:05 15:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 16:05 16:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 17:05 17:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 18:05 18:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 19:05 19:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 20:05 20:45 40 minuter Mån, Tis, Fre, Lör, Sön
Wightlink 21:05 21:45 40 minuter Varje dag
Wightlink 21:50 22:30 40 minuter Mån, Tis, Lör, Sön

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.