Fishbourne
Portsmouth
Färjor till England
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Fishbourne till Portsmouth

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 158 avångar i veckan mellan Fishbourne och Portsmouth. Sträckan mellan Fishbourne och Portsmouth trafikeras av Wightlink. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Fishbourne och Portsmouth.

Tidtabeller Fishbourne till Portsmouth

Färjor mellan Fishbourne och Portsmouth avgår vanligtvis från Fishbourne, ca 00:20. Överfarten tar ungefär 45m.

Färjepriser mellan Fishbourne och Portsmouth

Priserna på en överfast från Fishbourne till Portsmouth varierar oftast mellan 474kr och 2896kr*. Genomsnittspriset är 1814kr*. De billigaste priserna mellan Fishbourne och Portsmouth är ca 190kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 663kr*. Genomsnittspriset för en bil är 2084kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Portsmouth och Fishbourne?

Det är ungefär 10.0 miles (16.1km) eller 8.7 sjömil mellan Fishbourne och Portsmouth.

Kan jag resa med bil mellan Fishbourne och Portsmouth?

Ja, med Wightlink kan du resa med bil på sträckan mellan Fishbourne och Portsmouth. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Fishbourne och Portsmouth.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Fishbourne och Portsmouth?

Ja, fotpassagerare kan resa med Wightlink mellan Fishbourne och Portsmouth.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Isle of Wight till England
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Fishbourne - Portsmouth Sammanfattning av rutt
Land för avresa STORBRITANNIEN
Destination Land STORBRITANNIEN
Antal operatörer 1
Operatörer Wightlink
Genomsnittligt pris 1861 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 23
Genomsnittliga veckovisa avgångar 158
Genomsnittlig seglingstid 45m
Första färjan 00:20
Sista färjan 23:05
Avstånd 8 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Fishbourne till Portsmouth?

Färjeresan från Fishbourne till Portsmouth tar ungefär 45m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Fishbourne till Portsmouth?

Priserna för färjan mellan Fishbourne - Portsmouth varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 157 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Fishbourne - Portsmouth?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Fishbourne och Portsmouth, dessa är
  • Wightlink

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Fishbourne - Portsmouth?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Fishbourne - Portsmouth, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Fishbourne - Portsmouth?

Ja, mellan Fishbourne - Portsmouth kan du resan utan bil med
  • Wightlink

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Fishbourne - Portsmouth?

Ja, du kan resa med bil mellan Fishbourne - Portsmouth med
  • Wightlink

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Fishbourne - Portsmouth?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Wightlink

Vad är avståndet från Fishbourne till Portsmouth?

Det är uppskattningsvis 8 sjömil mellan Fishbourne och Portsmouth.

Guide till Fishbourne

Fishbourne är en by och liten hamn som ligger på Isle of Wight i södra Storbritannien. Fishbourne ligger mellan byn Wootton och staden Ryde och ligger på den östra stranden av Wootton Creek.

Isle of Wight, känd av de gamla romarna som Vectis, är ett län och Englands största ö, och ligger i Engelska kanalen, vilket är ungefär 5 till 8 km utanför kusten i Hampshire och är skild från fastlandet i Storbritannien med ett sund kallat The Solent. Ön har flera orter som har blivit semestermål sedan den viktorianska tiden.

Hamnen har en terminal för färjor, som drivs av Wightlink, till Portsmouth som ligger tvärs över Solent på det brittiska fastlandet. Passagerare med fordon måste anlända till färjeterminalen minst 30 minuter, men inte mer än en timme innan segling. Fotpassagerare måste anlända till färjeterminalen minst 15 minuter före avgång. Beräkna med att vara där lite tidigare om ni ska hämta upp biljetter.


Guide till Portsmouth

Staden Portsmouth ligger på Englands kust i grevskapet Hampshire. Staden har en lång och stark koppling till Royal Navy som spänner över århundraden och var en gång en del av världens varvsindustri, bygga den allra första torrdockan i det sena 1500 århundradet, som fortfarande används idag. Portsmouth är fortfarande en betydande bas för Royal Navy och är hem för många framstående fartyg, med dess förnämsta prydnad är flaggskeppet för Lord Nelson, HMS Victory. På grund av dess strategiska betydelse, Portsmouth bombades ganska utför under andra världskriget och så är nu mycket en blandning av nytt och gammalt, med några av de mest historiska områden inklusive Hard och Point. Förorten Southsea är en favorit för familjer på semester i Portsmouth och har en lång strand, två bryggor och en bra turistinformation. Southsea är en särskilt livlig del av Portsmouth och har många barer, kaféer och en rolig nöjespark på Clarence Pier.

Färjetrafik från stadens hamn avgår till Le Havre, Bilbao, Cherbourg, Caen, St Malo, St Helier, St Peter Port och Ryde.


Fishbourne till Portsmouth Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 17/06/2024 och 2024-06-23


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Wightlink 01:00 01:45 45 minuter Mån, Tis, Tors, Lör, Sön
Wightlink 04:00 04:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 06:10 06:55 45 minuter Varje dag
Wightlink 07:00 07:45 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Wightlink 07:40 08:25 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Wightlink 08:20 09:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 09:00 09:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 09:40 10:25 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Wightlink 10:20 11:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 11:00 11:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 11:40 12:25 45 minuter Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
Wightlink 12:20 13:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 13:00 13:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 13:40 14:25 45 minuter Tis, Fre, Lör, Sön
Wightlink 14:20 15:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 15:00 15:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 15:40 16:25 45 minuter Tis, Fre, Lör, Sön
Wightlink 16:20 17:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 17:00 17:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 17:40 18:25 45 minuter Tis, Fre, Lör
Wightlink 18:20 19:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 19:00 19:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 19:40 20:25 45 minuter Lör
Wightlink 20:20 21:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 21:00 21:45 45 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
Wightlink 21:40 22:25 45 minuter Lör
Wightlink 22:20 23:05 45 minuter Mån
Wightlink 23:00 23:45 45 minuter Mån
Wightlink 23:05 23:50 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.