Tanger Med ansluter Marocko med Spanien, Italien, Frankrike & Rom med överfarter till Algeciras, Motril, Barcelona & Tarifa (i Spanien), Genua (i Italien), Sete & Marseille (i Frankrike) & Civitavecchia (i Rom). Tanger Med färjeöverfarter traffikeras av Balearia, Trasmediterranea, Naviera Armas, Grandi Navi Veloci, La Meridionale, Inter Shipping, AML & FRS och beroende på vilken tid på året det är så finns det upp till 56 överfarter dagligen att välja mellan.
Det är upp till 56 överfarter dagligen från Tanger Med med en resetid från 30 minuter. Vår Tanger Med sammanfattning är en bra guide men för vår senaste information gällande tidtabeller och priser, använd får biljettsökning.
Tanger-Med är en internationell hamn ligger ca 40 km öster om Tanger, Marocko.
Kopplingen över färjetrafiken från Tanger stad till Tanger Med inleddes i mitten av år 2010. Beläget vid mötesplats i Medelhavet och Atlanten, kommer Tanger Med hamn att bli en av de mest populära hamnarna i Medelhavet.