Rödby
Puttgarden
Färjor till Tyskland
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Rödby till Puttgarden

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 305 avångar i veckan mellan Rödby och Puttgarden. Sträckan mellan Rödby och Puttgarden trafikeras av Scandlines. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Rödby och Puttgarden.

Tidtabeller Rödby till Puttgarden

Färjor mellan Rödby och Puttgarden avgår vanligtvis från Rödby, ca 00:15. Överfarten tar ungefär 45m.

Färjepriser mellan Rödby och Puttgarden

Priserna på en överfast från Rödby till Puttgarden varierar oftast mellan 1215kr och 2498kr*. Genomsnittspriset är 1587kr*. De billigaste priserna mellan Rödby och Puttgarden är ca 525kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 1615kr*. Genomsnittspriset för en bil är 1615kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid. Dessa priser är baserade på sökningar gjorda under de senaste 30 dagarna och uppdaterades senast 21 Juli 2023.

Hur långt är det mellan Puttgarden och Rödby?

Det är ungefär 13.3 miles (21.4km) eller 11.6 sjömil mellan Rödby och Puttgarden.

Kan jag resa med bil mellan Rödby och Puttgarden?

Ja, med Scandlines kan du resa med bil på sträckan mellan Rödby och Puttgarden. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Rödby och Puttgarden.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Rödby och Puttgarden?

Nej, du kan inte resa som fotpassagerare mellan Rödby och Puttgarden.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Danmark till Tyskland
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Rodby - Puttgarden Sammanfattning av rutt
Land för avresa Danmark
Destination Land Tyskland
Antal operatörer 1
Operatörer Scandlines
Genomsnittligt pris 1544 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 45
Genomsnittliga veckovisa avgångar 309
Genomsnittlig seglingstid 45m
Första färjan 00:15
Sista färjan 23:45
Avstånd 11 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2023-08-01.

De mest populära frågorna

  • Hur länge tar färjan från Rödby till Puttgarden?

    Färjeresan från Rödby till Puttgarden tar ungefär 45m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.
  • Vad kostar färjan från Rödby till Puttgarden?

    Priserna för färjan mellan Rödby - Puttgarden varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 140 €.
  • Vilka rederier trafikerar rutten mellan Rödby - Puttgarden?

    1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Rödby och Puttgarden, dessa är
    • Scandlines
  • Hur bokar jag färjebiljetter mellan Rödby - Puttgarden?

    Hos oss hittar du billiga färjor mellan Rödby - Puttgarden, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.
  • Kan jag resa utan bil på färjan mellan Rödby - Puttgarden?

    Nej, du kan inte resa utan bil på denna sträcka.
  • Kan jag ta med bilen på färjan mellan Rödby - Puttgarden?

    Ja, du kan resa med bil mellan Rödby - Puttgarden med
    • Scandlines
  • Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Rödby - Puttgarden?

    Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
    • Scandlines
  • Vad är avståndet från Rödby till Puttgarden?

    Det är uppskattningsvis 11 sjömil mellan Rödby och Puttgarden.

Guide till Rödby

Rödby är en dansk stad belägen på ön Lolland. Staden är främst känd för färjorna till Puttgarden i Tyskland, en av de tyngst använda färjelinjerna i Europa, med stora färjor som avgår var 30 minut nästan dygnet runt. Stadens hamn ligger ca 5 km sydväst om staden.

Lolland är även känd som "pannkaksön" på grund av sin planhet: den högsta toppen av hela ön är 25 meter över havet, och ligger strax utanför byn Horslunde. Ön har varit en viktig kommunikationsmotorväg, bland annat för tyskarna under andra världskriget. Historiskt har sockerbetor odlats i Lolland och är fortfarande en stor industri, synlig från det stora antalet sockerbetsfält.

Staden är också känd för sitt populära äventyrsbad och semestercentrum, Lalandia Holiday Centre, som är stadens största attraktion. Parken har en Aquadome där besökare kan njuta av ett tropiskt klimat och njuta av vattenrutschbanor tillsammans med många andra vattenbaserade aktiviteter. Parken har också många restauranger, affärer och massor av aktiviteter inklusive Monky Tonky Land, minigolf, en skidbacke, en ishall och bowlinghall.


Guide till Puttgarden

Den tyska byn Puttgarden ligger på ön Fehman och ligger på en viktig väg mellan Tyskland och Danmark. Fehmarnsundet, en 18 km bred sund i västra Östersjön, separera de båda länderna. Vid järnvägs färjeterminalen byggdes Puttgarden i 1961-1963 och på samma gång Fehmarn var ansluten till fastlandet via en bro. Mellan 1945 och 1963 hade färjeleden från Västtyskland till Danmark springa mellan Großenbrode och Gedser. Sedan slutförandet av Stora Bältbron i Danmark, har rutten via Puttgarden blir mindre används av tåg, men hamnen används fortfarande av Scandlines färjor.

Från medeltiden fram till 1864 Fehmarn ön utgjorde en del av det danska Schleswig. När hertigdömet delades 1544, bildade det en del av hertigdömet Johannes den äldre. Vid hans död utan arvingar i 1580, blev Fehmarn del av Schleswig-Holstein-Gottorp. Efter det stora nordiska kriget Fehmarn tillsammans med resten av Schleswig förenades med den danska kronan. År 1864 passerade Schleswig till Preussen som en följd av det andra Schleswig kriget.

En färja Tjänsten fungerar över sundet mellan Puttgarden och Rödby i Danmark med en överfart på cirka 45 minuter.


Rödby till Puttgarden Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 27/11/2023 och 2023-12-03


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Scandlines 00:15 01:00 45 minuter Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 00:20 01:05 45 minuter Mån, Tis, Sön
Scandlines 00:45 01:30 45 minuter Ons, Fre
Scandlines 01:00 01:45 45 minuter Mån, Tis, Sön
Scandlines 01:15 02:00 45 minuter Tors, Lör
Scandlines 01:40 02:25 45 minuter Mån, Tis, Sön
Scandlines 01:45 02:30 45 minuter Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 02:15 03:00 45 minuter Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 02:20 03:05 45 minuter Mån, Tis, Sön
Scandlines 02:45 03:30 45 minuter Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 03:00 03:45 45 minuter Mån, Tis, Sön
Scandlines 03:15 04:00 45 minuter Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 03:40 04:25 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 03:45 04:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 04:15 05:00 45 minuter Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 04:20 05:05 45 minuter Mån, Tis, Sön
Scandlines 04:45 05:30 45 minuter Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 04:50 05:35 45 minuter Tis
Scandlines 05:00 05:45 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 05:15 06:00 45 minuter Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 05:40 06:25 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 05:45 06:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 06:15 07:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 06:20 07:05 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 06:45 07:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 07:00 07:45 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 07:15 08:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 07:40 08:25 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 07:45 08:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 08:15 09:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 08:20 09:05 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 08:45 09:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 09:00 09:45 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 09:15 10:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 09:40 10:25 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 09:45 10:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 10:15 11:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 10:20 11:05 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 10:45 11:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 11:00 11:45 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 11:15 12:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 11:40 12:25 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 11:45 12:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 12:15 13:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 12:20 13:05 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 12:45 13:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 13:00 13:45 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 13:15 14:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 13:40 14:25 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 13:45 14:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 14:15 15:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 14:20 15:05 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 14:45 15:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 15:00 15:45 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 15:15 16:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 15:40 16:25 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 15:45 16:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 16:15 17:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 16:20 17:05 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 16:45 17:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 17:00 17:45 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 17:15 18:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 17:40 18:25 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 17:45 18:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 18:15 19:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 18:20 19:05 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 18:45 19:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Scandlines 19:00 19:45 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 19:15 20:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre
Scandlines 19:25 20:10 45 minuter Lör
Scandlines 19:40 20:25 45 minuter Mån, Sön
Scandlines 19:45 20:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre
Scandlines 20:00 20:45 45 minuter Lör
Scandlines 20:15 21:00 45 minuter Ons, Tors, Fre
Scandlines 20:20 21:05 45 minuter Mån, Lör, Sön
Scandlines 20:45 21:30 45 minuter Tis, Tors, Fre
Scandlines 21:00 21:45 45 minuter Mån, Lör, Sön
Scandlines 21:15 22:00 45 minuter Tis, Ons, Fre
Scandlines 21:40 22:25 45 minuter Mån, Lör, Sön
Scandlines 21:45 22:30 45 minuter Tis, Ons, Tors
Scandlines 22:15 23:00 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre
Scandlines 22:20 23:05 45 minuter Mån, Lör, Sön
Scandlines 22:45 23:30 45 minuter Tis, Tors
Scandlines 23:00 23:45 45 minuter Mån, Lör, Sön
Scandlines 23:15 00:00 45 minuter Ons, Fre
Scandlines 23:40 00:25 45 minuter Mån, Lör, Sön
Scandlines 23:45 00:30 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.