Sorrento
Neapel
Färjor till Italien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Sorrento till Naples

Vi erbjuder upp till 6 dagliga avgångar och 44 i veckan mellan Sorrento och Naples. . Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Alilauro & NLG. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Sorrento och Naples.

Tidtabeller Sorrento till Naples

Den tidigaste färjan mellan Sorrento och Naples avgår vanligtvis från Sorrento ca 07:20. I genomsnitt tar en överfart 43m, som snabbast tar rutten ungefär 35m.

Färjepriser mellan Sorrento och Naples

Priserna på en överfast från Sorrento till Naples varierar oftast mellan 377kr och 994kr*. Genomsnittspriset är 645kr*. De billigaste priserna mellan Sorrento och Naples är ca 202kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 645kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Naples och Sorrento?

Det är ungefär 16.2 miles (26.1km) eller 14.1 sjömil mellan Sorrento och Naples.

Kan jag resa med bil mellan Sorrento och Naples?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Sorrento och Naples.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Sorrento och Naples?

Ja, fotpassagerare kan resa med Alilauro, NLG mellan Sorrento och Naples.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Sorrento - Naples Sammanfattning av rutt
Avgångsland Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 2
Operatörer Alilauro & NLG
Genomsnittligt pris 668 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 6
Genomsnittliga avgångar per vecka 44
Genomsnittlig seglingstid 43m
Snabbaste seglingens längd 35m
Första färjan 07:20
Sista färjan 18:45
Avstånd 14 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Sorrento till Neapel?

Färjeresan från Sorrento till Neapel tar ungefär 40m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Sorrento till Neapel?

Priserna för färjan mellan Sorrento - Neapel varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 55 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Sorrento - Neapel?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Sorrento och Neapel, dessa är
  • NLG
  • Alilauro

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Sorrento - Neapel?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Sorrento - Neapel, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Sorrento - Neapel?

Ja, mellan Sorrento - Neapel kan du resan utan bil med
  • NLG
  • Alilauro

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Sorrento - Neapel?

Ja, du kan resa med bil mellan Sorrento - Neapel med
  • NLG
  • Alilauro

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Sorrento - Neapel?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • NLG
  • Alilauro

Vad är avståndet från Sorrento till Neapel?

Det är uppskattningsvis 14 sjömil mellan Sorrento och Neapel.

Guide till Sorrento

Sorrento är en italiensk stad belägen i Camania i södra Italien. Staden har utsikt över Neapelbukten och har många spektakulära vyer över staden Neapel, Vesuvius och ön Capri. Sorrento är populär bland turister och är lättillgängligt från Neapel och Pompeji som ligger vid den sydöstra änden av Circumvesuviana järnvägen. Amalfi Drive, som förbinder Sorrento till Amalfi, är en smal väg som slingrar sig längs de höga klipporna ovanför Tyrrenska havet. Vägen byggdes ursprungligen av romarna och följer kusten ca 80 km. Vägen i sig är också en stor turistattraktion på grund av den vackra naturen.

Det finns inte så många faktiska "sevärdheter" i staden, och många människor använder Sorrento som bas för att utforska regionen. Men i staden finns det 1400-tals Chiesa di San Francesco, som har ett charmig blommande kloster, och en liten trädgård intill kyrkan som erbjuder en plats för lugn med härlig utsikt över Neapelbukten. Söder om Corso Italia finns en medeltida katedral, och mer av stadens historia kan ses på Museo Correale, nära stationen.

Från stadens hamn kan färjor tas till Capri, Neapel och till Castellammare di Stabia.


Sorrento till Neapel Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 15/07/2024 och 2024-07-21


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
NLG 07:20 07:55 35 minuter Mån, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Alilauro 08:15 09:00 45 minuter Varje dag
Alilauro 10:00 10:45 45 minuter Varje dag
Alilauro 12:00 12:45 45 minuter Varje dag
Alilauro 14:00 14:45 45 minuter Varje dag
Alilauro 16:25 17:10 45 minuter Varje dag
NLG 17:00 17:45 45 minuter Mån, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Alilauro 18:45 19:30 45 minuter Mån, Lör, Sön

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.