Portsmouth
Fishbourne
Färjor till Isle of Wight
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Portsmouth till Fishbourne

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 159 avångar i veckan mellan Portsmouth och Fishbourne. Sträckan mellan Portsmouth och Fishbourne trafikeras av Wightlink. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Portsmouth och Fishbourne.

Tidtabeller Portsmouth till Fishbourne

Färjor mellan Portsmouth och Fishbourne avgår vanligtvis från Portsmouth, ca 01:20. Överfarten tar ungefär 45m.

Färjepriser mellan Portsmouth och Fishbourne

Priserna på en överfast från Portsmouth till Fishbourne varierar oftast mellan 880kr och 3545kr*. Genomsnittspriset är 2341kr*. De billigaste priserna mellan Portsmouth och Fishbourne är ca 190kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 799kr*. Genomsnittspriset för en bil är 2571kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Fishbourne och Portsmouth?

Det är ungefär 10.0 miles (16.1km) eller 8.7 sjömil mellan Portsmouth och Fishbourne.

Kan jag resa med bil mellan Portsmouth och Fishbourne?

Ja, med Wightlink kan du resa med bil på sträckan mellan Portsmouth och Fishbourne. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Portsmouth och Fishbourne.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Portsmouth och Fishbourne?

Ja, fotpassagerare kan resa med Wightlink mellan Portsmouth och Fishbourne.

För mer information, besök vår sida om Färjor från England till Isle of Wight
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Portsmouth - Fishbourne Sammanfattning av rutt
Land för avresa STORBRITANNIEN
Destination Land STORBRITANNIEN
Antal operatörer 1
Operatörer Wightlink
Genomsnittligt pris 2409 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 23
Genomsnittliga veckovisa avgångar 159
Genomsnittlig seglingstid 45m
Första färjan 01:20
Sista färjan 23:59
Avstånd 8 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Portsmouth till Fishbourne?

Färjeresan från Portsmouth till Fishbourne tar ungefär 45m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Portsmouth till Fishbourne?

Priserna för färjan mellan Portsmouth - Fishbourne varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 203 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Portsmouth - Fishbourne?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Portsmouth och Fishbourne, dessa är
  • Wightlink

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Portsmouth - Fishbourne?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Portsmouth - Fishbourne, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Portsmouth - Fishbourne?

Ja, mellan Portsmouth - Fishbourne kan du resan utan bil med
  • Wightlink

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Portsmouth - Fishbourne?

Ja, du kan resa med bil mellan Portsmouth - Fishbourne med
  • Wightlink

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Portsmouth - Fishbourne?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Wightlink

Vad är avståndet från Portsmouth till Fishbourne?

Det är uppskattningsvis 8 sjömil mellan Portsmouth och Fishbourne.

Guide till Portsmouth

Portsmouth är en stad och hamn i grevskapet Hampshire på sydkusten av England. Portsmouth är Storbritanniens enda östad och ligger ungefär 100 km sydväst om London och 30 km öster om Southampton. Portsmouth har ett lång och lysande maritimt förflutet. Det är hem till världens äldsta torrdocka som fortfarande används och hem till berömda fartyg såsom HMS Warrior, Mary Rose och HMS Victory, Lord Nelsons flaggskepp. Staden är också hem för en flottbas och är hem till Royal Marine Commandoes.

Portsmouth är ett av Storbritanniens mest traffikerade färjehamnar, och förbinder passagerare med nio olika destinationer. Det finns tre terminaler i den omfattande hamnen. Continental hamn är Storbritanniens näst mest trafikerade och ligger strax norr om marinbasen. Söder om Naval Base, hittar du Isle of Wight (Ryde) passagerarfärjeterminal. Den kontinentala färjeterminalen betjänas av färjetrafik till Le Havre i Frankrike och Bilbao i Spanien. Det finns också dagliga avgångar till Cherbourg, Caen och St Malo i Frankrike, St Helier i Jersey, St Peter Port på Guernsey och till Ryde på Isle of Wight.


Guide till Fishbourne

Ligger på Isle of Wight, är Fishbourne en liten hamn och byn ligger på den östra stranden av Wootton Creek och ligger mellan byn Wootton och Ryde. Byns namn tros betyda "ström av fisk" eller "fisk våren".

Isle of Wight, känd för de gamla romarna som Vectis, är ett län och den största ön England, som ligger i Engelska kanalen, vilket är ungefär 5 till 8 km utanför kusten i Hampshire, skild från fastlandet Storbritannien genom ett sund kallas The Solent. Ön har flera orter som har semestermål sedan viktorianska tiden.

Passagerare med fordon ska komma fram till färjeterminalen i minst 30 minuter, men inte mer än en timme, innan segling. Fotpassagerare måste anlända till färjeterminalen i minst 15 minuter före avgång. Låt lite längre om att samla biljetter. Hamnen har en terminal för att rymma färjan, som drivs av Wightlink, till Portsmouth ligger tvärs över Solent på brittiska fastlandet.


Portsmouth till Fishbourne Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 10/06/2024 och 2024-06-16


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Wightlink 03:00 03:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 05:00 05:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 06:00 06:45 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Wightlink 06:40 07:25 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Wightlink 07:20 08:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 08:00 08:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 08:40 09:25 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Wightlink 09:20 10:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 10:00 10:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 10:40 11:25 45 minuter Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
Wightlink 11:20 12:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 12:00 12:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 12:40 13:25 45 minuter Mån, Tis, Fre, Lör, Sön
Wightlink 13:20 14:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 14:00 14:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 14:40 15:25 45 minuter Mån, Tis, Fre, Lör, Sön
Wightlink 15:20 16:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 16:00 16:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 16:40 17:25 45 minuter Mån, Tis, Fre, Lör
Wightlink 17:20 18:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 18:00 18:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 18:40 19:25 45 minuter Mån, Lör
Wightlink 19:20 20:05 45 minuter Varje dag
Wightlink 20:00 20:45 45 minuter Varje dag
Wightlink 20:40 21:25 45 minuter Lör
Wightlink 22:15 23:00 45 minuter Varje dag
Wightlink 23:59 00:44 45 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.