Gdynia
Karlskrona
Färjor till Sverige
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Gdynia till Karlskrona

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 16 avångar i veckan mellan Gdynia och Karlskrona. Sträckan mellan Gdynia och Karlskrona trafikeras av Stena Line. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Gdynia och Karlskrona.

Tidtabeller Gdynia till Karlskrona

Färjor mellan Gdynia och Karlskrona avgår vanligtvis från Gdynia, ca 06:30. Överfarten tar ungefär 10h 22m.

Färjepriser mellan Gdynia och Karlskrona

Priserna på en överfast från Gdynia till Karlskrona varierar oftast mellan 1814kr och 6874kr*. Genomsnittspriset är 4222kr*. De billigaste priserna mellan Gdynia och Karlskrona är ca 636kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 3072kr*. Genomsnittspriset för en bil är 4614kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Karlskrona och Gdynia?

Det är ungefär 228.4 miles (367.5km) eller 198.4 sjömil mellan Gdynia och Karlskrona.

Kan jag resa med bil mellan Gdynia och Karlskrona?

Ja, med Stena Line kan du resa med bil på sträckan mellan Gdynia och Karlskrona. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Gdynia och Karlskrona.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Gdynia och Karlskrona?

Ja, fotpassagerare kan resa med Stena Line mellan Gdynia och Karlskrona.

Gdynia till Karlskrona färjealternativ

För mer information, besök vår sida om Färjor från Polen till Sverige
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Gdynia - Karlskrona Sammanfattning av rutt
Land för avresa Polen
Destination Land Sverige
Antal operatörer 1
Operatörer Stena Line
Genomsnittligt pris 4347 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 2
Genomsnittliga veckovisa avgångar 16
Genomsnittlig seglingstid 10h 22m
Snabbaste seglingstid 9h 30m
Första färjan 06:30
Sista färjan 23:59
Avstånd 198 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Gdynia till Karlskrona?

Färjeresan från Gdynia till Karlskrona tar ungefär 9h 30m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Gdynia till Karlskrona?

Priserna för färjan mellan Gdynia - Karlskrona varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 365 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Gdynia - Karlskrona?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Gdynia och Karlskrona, dessa är
  • Stena Line

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Gdynia - Karlskrona?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Gdynia - Karlskrona, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Gdynia - Karlskrona?

Ja, mellan Gdynia - Karlskrona kan du resan utan bil med
  • Stena Line

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Gdynia - Karlskrona?

Ja, du kan resa med bil mellan Gdynia - Karlskrona med
  • Stena Line

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Gdynia - Karlskrona?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Stena Line

Vad är avståndet från Gdynia till Karlskrona?

Det är uppskattningsvis 198 sjömil mellan Gdynia och Karlskrona.

Guide till Gdynia

Hamnstaden Gdynia ligger i vid östersjön i norra Polen. Tillsammans med städerna Sopot och Gdansk bildar de storstadsregionen 'Trojmiasto', eller trestaden. Gdynia var en liten ort fram till byggandet av hamnen på 1920-talet, då staden växte snabbt. Därför finns det förhållandevis få äldre byggnader här, med några undantag: Sankt Mikael Ärkeängels kyrka i Oksywie dateras till 1200-talet.

Är man intresserant av marinhistoria finns två museiskepp i hamnen: jagaren ORP Blyskawica som användes i andra världskriget och fullriggaren Dar Pomorza som var moderskepp för tyska ubåtsflottan under första världskriget och som även tjänat som skolfartyg och gjort två världsomseglingar. I Gdynia finns även en strand och norra Polens största shoppingcenter.

Från hamnen går det regelbundna färjor till Polen och Sverige. Det är rätt enkla fartyg så det är bäst att köpa mat och förnödenheter i staden innan resan. Stena Line åker mellan Gdynia och Karlskrona två gånger om dagen med en restid på 12 timmar.


Guide till Karlskrona

Den svenska staden Karlskrona är spridd över både fastland och 30 öar i den östra delen av Blekinge skärgård. Många av öarna är obebodda och stadens centrum ligger på ön Trossö. Några av de befolkade öarna är Saltö, Hästö, Långö och Aspö. Den lilla ön Stumholmen tillhörde tidigare marinen och här finns idag Marinmuseum som ligger utsträckt på en pir i vattnet. Blekinge skärgård är den sydligaste av de svenska skärgårdarna, och från många av öarna går det färjor till fastlandet.

Kung Karl XI, som givit staden dess namn, valde att förlägga örlogsflottan just här på grund av de många små inramande och skyddande öarna, och för att manifestera sin maktposition mot Danmark.

Härifrån finns utmärkta förbindelser till andra destinationer i Östersjön. Färjan till Gdynia i Polen fraktar både gods och passagerare.


Gdynia till Karlskrona Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 20/05/2024 och 2024-05-26


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Stena Line 09:00 18:30 9 timmar 30 minuter Ons, Tors, Sön
Stena Line 09:00 19:00 10 timmar Mån
Stena Line 09:00 20:00 11 timmar Fre, Lör
Stena Line 19:30 06:30 11 timmar Mån
Stena Line 19:30 07:30 12 timmar Lör
Stena Line 21:00 06:30 9 timmar 30 minuter Tis, Ons
Stena Line 21:00 08:00 11 timmar Sön
Stena Line 21:00 09:00 12 timmar Fre
Stena Line 21:00 09:30 12 timmar 30 minuter Tors
Stena Line 22:00 08:30 10 timmar 30 minuter Mån
Stena Line 23:30 09:30 10 timmar Tis, Ons

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.