Piombino
Rio Marina
Färjor till Elba
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Piombino till Rio Marina

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 32 avångar i veckan mellan Piombino och Rio Marina. Sträckan mellan Piombino och Rio Marina trafikeras av Toremar. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Piombino och Rio Marina.

Tidtabeller Piombino till Rio Marina

Färjor mellan Piombino och Rio Marina avgår vanligtvis från Piombino, ca 08:20. Överfarten tar ungefär 45m.

Färjepriser mellan Piombino och Rio Marina

Priserna på en överfast från Piombino till Rio Marina varierar oftast mellan 690kr och 3147kr*. Genomsnittspriset är 2057kr*. De billigaste priserna mellan Piombino och Rio Marina är ca 166kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 856kr*. Genomsnittspriset för en bil är 2346kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid. Dessa priser är baserade på sökningar gjorda under de senaste 30 dagarna och uppdaterades senast 21 Juli 2023.

Hur långt är det mellan Rio Marina och Piombino?

Det är ungefär 11.1 miles (17.8km) eller 9.6 sjömil mellan Piombino och Rio Marina.

Kan jag resa med bil mellan Piombino och Rio Marina?

Ja, med Toremar kan du resa med bil på sträckan mellan Piombino och Rio Marina. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Piombino och Rio Marina.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Piombino och Rio Marina?

Ja, fotpassagerare kan resa med Toremar mellan Piombino och Rio Marina.

Piombino till Rio Marina färjealternativ

För mer information, besök vår sida om Färjor från Italien till Elba
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Piombino - Rio Marina Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 1
Operatörer Toremar
Genomsnittligt pris 1982 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 4
Genomsnittliga veckovisa avgångar 31
Genomsnittlig seglingstid 45m
Första färjan 08:20
Sista färjan 19:10
Avstånd 9 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2023-08-01.

De mest populära frågorna

  • Hur länge tar färjan från Piombino till Rio Marina?

    Färjeresan från Piombino till Rio Marina tar ungefär 45m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.
  • Vad kostar färjan från Piombino till Rio Marina?

    Priserna för färjan mellan Piombino - Rio Marina varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 143 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.
  • Vilka rederier trafikerar rutten mellan Piombino - Rio Marina?

    1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Piombino och Rio Marina, dessa är
    • Toremar
  • Hur bokar jag färjebiljetter mellan Piombino - Rio Marina?

    Hos oss hittar du billiga färjor mellan Piombino - Rio Marina, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.
  • Kan jag resa utan bil på färjan mellan Piombino - Rio Marina?

    Ja, mellan Piombino - Rio Marina kan du resan utan bil med
    • Toremar
  • Kan jag ta med bilen på färjan mellan Piombino - Rio Marina?

    Ja, du kan resa med bil mellan Piombino - Rio Marina med
    • Toremar
  • Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Piombino - Rio Marina?

    Nej, husdjur är inte tillåtna ombord på färjorna.
  • Vad är avståndet från Piombino till Rio Marina?

    Det är uppskattningsvis 9 sjömil mellan Piombino och Rio Marina.

Guide till Piombino

Piombino är en stad belägen i provinsen Livorno i Toscana, Italien. Staden ligger på gränsen mellan Liguriska havet och Tyrrenska havet, framför ön Elba och på norra sidan av Maremma. Stadens gamla centrum går tillbaka till den tid då det var en etruskisk hamn. Staden var också en viktig hamn på medeltiden i republiken Pisa. Om du besöker staden i augusti så har du chansen att delta i "Agosto con Gusto," en stor mat och vinmässa som hyllar de kulturella och kulinariska traditionerna i Piombino. Museet för citadellet och staden är det perfekta stället att ta reda på mer om stadens förhistoriska, etruskiska och romerska förflutna. Längs med kusten finns ett antal cykel- och vandringsstigar som leder genom busksnår till den moderna turisthamnen Salivoli och förbi ett antal familjeägda källare öppna för besök och vinprovningar.

Från hamnen i Piombino avgår färjorna direkt till öarna i Toskanska arkipelagen (Elba ligger bara 10 km från kusten), samt till Sardinien och Korsika.


Guide till Rio Marina

Rio Marina ligger på den östra delen av ön Elba, i ett litet inlopp omgivet av kullar. Dessa kullar kännetecknas av en röd jord som beror på järnoxid gruv som ägde rum i det förflutna. I detta område skedde järnoxid utvinning så långt tillbaka som den etruskiska perioden och var, tillsammans med fiske, den huvudsakliga verksamheten i Rio Marina invånare fram till för bara några decennier sedan. Idag Rio Marina är en badort med alla nödvändiga faciliteter för sina besökare. Kyrkan San Rocco är en populär attraktion i staden. Det är en kämpande torn i hamnen, som har en åttakantig bas och fick i uppdrag av Giacomo V Appiano 1534 som utkiks och för försvaret. En annan populär attraktion på ön är det Mineral Park där det är möjligt att se de olika mineralämnen i olika delar av ön - det finns cirka 1000 utvalda exemplar - och besöka en gruva.

Från hamnen finns det kopplingar till fastlandet, som ett alternativ till Portoferraio.


Piombino till Rio Marina Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 04/03/2024 och 2024-03-10


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Toremar 08:20 09:05 45 minuter Varje dag
Toremar 15:30 16:15 45 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
Toremar 17:50 18:35 45 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.