Neapel
Capri
Färjor till Neapelbukten
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Naples till Capri

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 156 avångar i veckan mellan Naples och Capri. Denna sträcka trafikeras av 4 rederier, Caremar, Caremar (Hydrofoil), NLG & SNAV Aliscafi. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Naples och Capri.

Tidtabeller Naples till Capri

Färjor mellan Naples och Capri avgår vanligtvis från Naples, ca 05:35. Överfarten tar ungefär 55m.

Färjepriser mellan Naples och Capri

Priserna på en överfast från Naples till Capri varierar oftast mellan 636kr och 2409kr*. Genomsnittspriset är 1381kr*. De billigaste priserna mellan Naples och Capri är ca 28kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 1381kr*. Genomsnittspriset för en bil är 2179kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Capri och Naples?

Det är ungefär 18.9 miles (30.4km) eller 16.4 sjömil mellan Naples och Capri.

Kan jag resa med bil mellan Naples och Capri?

Ja, med Caremar, NLG, SNAV Aliscafi kan du resa med bil på sträckan mellan Naples och Capri. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Naples och Capri.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Naples och Capri?

Ja, fotpassagerare kan resa med Caremar, Caremar (Hydrofoil), NLG, SNAV Aliscafi mellan Naples och Capri.

Neapel till Capri färjealternativ

För mer information, besök vår sida om Färjor från Italien till Neapelbukten
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Naples - Capri Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 4
Operatörer Caremar, Caremar (Hydrofoil), NLG & SNAV Aliscafi
Genomsnittligt pris 1424 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 22
Genomsnittliga veckovisa avgångar 156
Genomsnittlig seglingstid 55m
Snabbaste seglingstid 50m
Första färjan 05:35
Sista färjan 20:00
Avstånd 16 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Neapel till Capri?

Färjeresan från Neapel till Capri tar ungefär 58m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Neapel till Capri?

Priserna för färjan mellan Neapel - Capri varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 120 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Neapel - Capri?

4 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Neapel och Capri, dessa är
  • SNAV Aliscafi
  • NLG
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Neapel - Capri?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Neapel - Capri, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Neapel - Capri?

Ja, mellan Neapel - Capri kan du resan utan bil med
  • SNAV Aliscafi
  • NLG
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Neapel - Capri?

Ja, du kan resa med bil mellan Neapel - Capri med
  • SNAV Aliscafi
  • NLG
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Neapel - Capri?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • SNAV Aliscafi
  • NLG
  • Caremar

Vad är avståndet från Neapel till Capri?

Det är uppskattningsvis 16 sjömil mellan Neapel och Capri.

Guide till Capri

Ön Capri ligger i Neapelbukten söder om staden Neapel och nära toppen av Amalfi halvön i regionen Kampanien i södra Italien. Ett besök på Capri är en höjdpunkt på din Neapel eller Amalfikusten-semester. Capri är en förtrollande och pittoresk ö gjord av kalksten. Under hela öns historia har det varit en favorit bland romerska kejsarna, rika och berömda, konstnärer och författare, och är fortfarande en av Medelhavets ''måste'' platser. Några av de viktigaste funktionerna på ön inkluderar Marina Piccola (den lilla hamnen), Belvedere Tragara (ett promenadstråk kantat med villor), kalkstensklippor som kallas havet stackar det projektet över havet (Faraglioni), staden av Anacapri, Blå grottan (Grotta Azzurra), och ruinerna av de romerska kejserliga villorna.

Ön är ansluten med täta färjor och flygbåtar till staden Neapel och Sorrento på Amalfikusten. Det finns också mindre frekventa färjor till Positano på Amalfikusten och ön Ischia.


Neapel till Capri Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 20/05/2024 och 2024-05-26


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Caremar (Hydrofoil) 05:35 06:32 57 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 07:00 07:50 50 minuter Varje dag
Caremar 07:55 09:17 1 timme 22 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 08:05 08:55 50 minuter Mån, Lör, Sön
NLG 08:35 09:25 50 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 09:10 10:00 50 minuter Varje dag
NLG 09:30 10:20 50 minuter Mån, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
SNAV Aliscafi 10:15 11:05 50 minuter Varje dag
NLG 10:40 11:30 50 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 11:10 12:00 50 minuter Varje dag
NLG 11:35 12:25 50 minuter Mån, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Caremar (Hydrofoil) 12:00 12:57 57 minuter Varje dag
NLG 12:40 13:30 50 minuter Varje dag
Caremar 12:40 14:07 1 timme 27 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 14:00 14:50 50 minuter Varje dag
NLG 14:40 15:30 50 minuter Varje dag
NLG 15:35 16:25 50 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 16:00 16:50 50 minuter Varje dag
NLG 16:30 17:20 50 minuter Varje dag
NLG 17:25 18:15 50 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 17:25 18:17 52 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 18:10 19:00 50 minuter Varje dag
Caremar 19:10 20:32 1 timme 22 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.