Vulcano - Ginostra (Stromboli)
Färjor till Eoliska öarna
Vulcano - Ginostra (Stromboli)
Färjor till Eoliska öarna
Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 19 avångar i veckan mellan Vulcano och Ginostra (Stromboli). Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Liberty Lines Fast Ferries & Siremar. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Vulcano och Ginostra (Stromboli).
Färjor mellan Vulcano och Ginostra (Stromboli) avgår vanligtvis från Vulcano, ca 07:50. Överfarten tar ungefär 1h 56m.
Priserna på en överfast från Vulcano till Ginostra (Stromboli) varierar oftast mellan 418kr och 1213kr*. Genomsnittspriset är 782kr*. De billigaste priserna mellan Vulcano och Ginostra (Stromboli) är ca 203kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 768kr*. Genomsnittspriset för en bil är 1752kr*.
Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.
Det är ungefär 29.3 miles (47.1km) eller 25.4 sjömil mellan Vulcano och Ginostra (Stromboli).
Ja, med Siremar kan du resa med bil på sträckan mellan Vulcano och Ginostra (Stromboli). Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Vulcano och Ginostra (Stromboli).
Ja, fotpassagerare kan resa med Liberty Lines Fast Ferries, Siremar mellan Vulcano och Ginostra (Stromboli).
Mer rutter än någonannan
Jämför priser, tider och rutter på ett och samma ställe.
Ändra dina planer enkelt med flexbiljetter.
Boka e-biljetter och hantera resor i appen.
Spåra fartyg och få live uppdateringar.
Topprankad kundsupport när du behöver det.
| Vulcano - Ginostra (Stromboli) Sammanfattning av rutt | ||
|---|---|---|
| Avgångsland | Italien | |
| Destination Land | Italien | |
| Antal operatörer | 2 | |
| Operatörer | Liberty Lines Fast Ferries & Siremar | |
| Genomsnittligt pris | 781 kr.* | |
| Genomsnittliga dagliga avgångar | 2 | |
| Genomsnittliga avgångar per vecka | 19 | |
| Genomsnittlig seglingstid | 1h 56m | |
| Snabbaste seglingens längd | 1h 30m | |
| Första färjan | 07:50 | |
| Sista färjan | 17:30 | |
| Avstånd | 25 nautiska mil | |
* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-09-04.
Den vulkaniska ön Vulcano är den sydligaste av de Eoliska ö-gruppen och ligger ca 25 km norr om Sicilien. Vulcano utbröt senast i slutet av 1800-talet. Det är möjligt att gå till kanten av kratern och titta i, men svavelhaltiga lukt kan skjuta så ni kan inte hängande runt för länge. Alla stränder består av mjuk, svart sand och det finns varma källor som håller havet bubblande. För den modige finns varma lera pooler som sägs innehålla läkande egenskaper.