Stena Jutlandica
Traffikeras av Stena Line
Stena Jutlandica
Traffikeras av Stena Line
Trafikeras av Stena Line på Göteborg Fredrikshamn rutten
Stena Jutlandica har utmärkta faciliteter för att hålla dig sysselsatt under resan mellan Sverige och Danmark med ett urval av barer, restauranger, lyxiga Stena Plus Lounge, en barnklubb och en ombord butik.
På grund av den korta resan, finns det inte några hytter på Stena Jutlandica men du kan boka en sittplats i Stena Plus Lounge. Förutom en bekväm sittplats under resan får du också prioriterad ombordstigning.
På C-View bar och café kan ni koppla av och njuta en nymalen kopp kaffe samt ett urval av kex. På Kap Horn erbjuder kaféet kaffe och enkel mat och under tiden kan ni titta på storbilds-TV medan ni njuter av din drickan. På Food City restaurang kan du få både varma och kalla rätter men du måste boka bord i förväg för att vara säker på att få en plats under hela korsningen.
Under överfarten kan ni handla i Stena butiken. Här kan ni hittar äkta fynd med ett brett utbud av varumärken, från pocketböcker till de senaste parfymer.
Fartyget har ett rum för bagageförvaring och vid informationsdisken kan du också köpa WiFi kort.
Bredvid Food City restaurangen på däck åtta hittar ni ett lekområde för barnen, där de kan leka, titta på filmer och spela dataspel.
Alla faciliteter finns på däck 7 eller 8 och nås med hiss. Passagerare i rullstol har tillgång till alla faciliteter. Vänligen meddela Stena Line personalen vid incheckningen så att de kan se till att du far en parkeringsplats i närheten av hissen.
Vänligen observera: Även om vi har gjort vårt bästa för att göra vår Stena Jutlandica guide så nogrann som möjligt, faciliteter ombord, tjänster och underhållning kan variera beroende på datum och tid på året som du reser på, faciliteter kan ändras utan en tidigare upplysning och raderier kan trafikera med andra fartyg än de som var nämda vid bokningen utan tidigare upplysning.
out of 5
78% av alla kunder rekommenderade denna färja
"Resa fredagseftermiddag "
Punktlig och rent överallt. Åt inte mat men det såg fint ut i diskarna vid restaurangen.
"Smidigt"
Funkade fint!
"Semesterresa"
Tor Danmark med cykel bra båtflrbindekse
"Danmarksresan 2022"
Allt fungerade bra finns sittplatser om man letar helt ok mat trots allt bara 3,5 timmes resande så det går att hitta sittplatser så sammanfattningsvis alltid trevligt med en båttur !
" Nöjd"
Jag är väldigt nöjd med min resa
"Glädje "
Det var en trevlig upplevelse.
"Besvikna"
Mycket besvikna. Vi skulle avboka 1 person och ni har inte svarat på 72 h. Mailade i onsdags 29 juli. Helt onödigt att betala extra för att kunna avboka mm. Reser aldrig med de igen.
"Trevlig resa"
Bra båt, trevlig personal, punktlighet.
"Trevlig resa "
Trevlig resa
"Resa Danmark"
Allt toppen
"Weekend till Danmark"
Utresan och hemresan
"Resa som ej blev av"
Som jag meddelat Stenaline sedan tidigare så blev resan ej av på grund av Coronapandemin
"Skagen"
Allt var bra, vädret också!
"Göteborg - Fredrikshamn"
Utmärkt 3,5 sommarrea med bra miljö och mat i resten !
"Dålig serviv"
Direct Ferries är snabba på att sälja men att sedan ta hand om uppkomna problem är de helt odugliga på. Köp Inte något av direct Ferries!!!!!!!!!!!!
"Olika turer olika standard"
Stena Jutlandica till Fredrishamn kl 04.15 på morgonen utmärkt resa. Stena Danica till Göteborg 12.15 Toapapper saknades på toaletter, kissigt på toastolar-herrtoa på entréplan. Mycket bullrig ljudnivå i restaurangen. För övrig bra.
"Familjeresa"
Jätte roligt att det var en lekplats för barn
"maten"
den mat vi fick var överraskande god, men varför öppnar inte restaurangen förrän 1,5 timmar efter avgång.
"Enkelt snabbt och prisvärt"
Första gången jag åkte denna rutt. Jag gör gärna om det när jag har "vägarna" förbi nästa gång.
"Skräcktur"
Jag har åkt färjorna mång gånger och detta var nog sista resan. Hela fartyget är ett flytande dagis. Allt omgjort för att endast passa barn och deras familjer. Ett jäkla väsen och kass service. Har själv jobbat som sjöman i 9 år. Jag kommer reklamera min resa då den var en ren skräckstyre för mig och min son.
"Ombokning!!"
Jag klantade mig och bokade resan omvänt när jag åkte mellan Göteborg å Fredrikshamn !! Betalade 1950 ToR bokade om vid incheckning fick betala 880 kr för några knapptryck på datorn...Fyy faan vilken bra service!!!! Bo Westin.
"Hungriga gäster🤗"
Tråkigt att vi inte fick köpa frukost pga platsbrist! Bokade gäster en del kom inte😬
"mökkeln"
allt fungerande utom skyltning att dörrarna/hissarna till bildäck var stängda under färd......och inte öppnades förrän 10 min innan ankomst. Hur svårt kan det vara att sätta upp några små skyltar, så att man slipper knalla i trappor fram o tillbaka.......med sitt handbagage?
"helt ok"
Resan gick smidigt och bra. Mitt enda klagomål är att det i boknings bekräftelsen stod incheckning 60min innan avgång, men det var i själva verket 30min. Detta gjorde att vi drog upp barn tidigt för lång väntan i bilen.
"Inhiberad Resa"
Tyvärr blev vår resa med Jutlandica den 21.7 2015 inhiberad p.g.a. en kollision med ett annat fartyg. Tack och lov så skickade Stena Line ett text meddelande om detta till mig den 20.7 så vi kunde resa till Jylland från Sverige på ett annat sätt. Men vi fick själva, med hjälp av många telefonsamtal, försöka ta reda på vad som hade hänt med vår betalda resa. Men också det har nu ordnat upp sig - tror vi i alla fall.
"Bra val."
Allt var bra, bra service.Dock blev vi lite irriterade när vi satt och åt frukost, dom plockade bort tallriken innan vi var färdiga.
"trevlig resa"
Mycket god middagsbuffe med fräch mat och god service Däremot skulle man vilja slippa bära runt det man köper i shoppen kanse ett förvarings rum eller vagn att låna under tiden
"Kvällsfärjan Fredrikshamn- Göteborg"
Som vanligt helt OK!
"Danmark"
Inget att anmärka på
"Göteborg"
Personalen var trevliga och väldig hjälpsamma, Ändrade vår tid och färjan i sig var trevlig.
"Internetet funkade utmärkt!"
Vi hade bra Internet-anslutning på vår resa. Ja, du kan inte skicka stora e-postmeddelanden för att du inte kunde upprätthålla en beständig anslutning, men egentligen, det fungerade ganska bra och det är gratis.
"Internet ombord var inte bra"
Av alla Stena Lines fartyg har Scandinavia och Jutlandica den värsta internet uppkopplingen.