Salina
Rinella
Färjor till Eoliska öarna
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Salina till Rinella

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 53 avångar i veckan mellan Salina och Rinella. Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Liberty Lines Fast Ferries & Siremar. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Salina och Rinella.

Tidtabeller Salina till Rinella

Färjor mellan Salina och Rinella avgår vanligtvis från Salina, ca 05:15. Överfarten tar ungefär 10m.

Färjepriser mellan Salina och Rinella

Priserna på en överfast från Salina till Rinella varierar oftast mellan 122kr och 393kr*. Genomsnittspriset är 231kr*. De billigaste priserna mellan Salina och Rinella är ca 122kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 231kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Rinella och Salina?

Det är ungefär 3.3 miles (5.3km) eller 2.9 sjömil mellan Salina och Rinella.

Kan jag resa med bil mellan Salina och Rinella?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Salina och Rinella.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Salina och Rinella?

Ja, fotpassagerare kan resa med Liberty Lines Fast Ferries, Siremar mellan Salina och Rinella.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Salina - Rinella Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 2
Operatörer Liberty Lines Fast Ferries & Siremar
Genomsnittligt pris 241 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 7
Genomsnittliga veckovisa avgångar 53
Genomsnittlig seglingstid 10m
Första färjan 05:15
Sista färjan 20:30
Avstånd 2 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Salina till Rinella?

Färjeresan från Salina till Rinella tar ungefär 17m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Salina till Rinella?

Priserna för färjan mellan Salina - Rinella varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 21 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Salina - Rinella?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Salina och Rinella, dessa är
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Salina - Rinella?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Salina - Rinella, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Salina - Rinella?

Ja, mellan Salina - Rinella kan du resan utan bil med
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Salina - Rinella?

Ja, du kan resa med bil mellan Salina - Rinella med
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Salina - Rinella?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Liberty Lines Fast Ferries

Vad är avståndet från Salina till Rinella?

Det är uppskattningsvis 2 sjömil mellan Salina och Rinella.

Guide till Salina

Salina är en ö i dne Eoliska ögruppen som ligger strax norr om Sicilien i södra Italien. Salina är den näst största ön i skärgården och är indelad i tre områden: Santa Marina på den östra kusten, Malfa i norr och Leni i sydväst. Salina kan spåra sin historia tillbaka till den 400-talet, då är var en grekisk ö. Under denna period hette ön "Didyme", ett grekiskt namn som hänvisar till de två bergen som "tvillingar". Ön var bebodd redan på bronsåldern och har utvecklats och sedan övergiven många gånger under de efterföljande årtusendena. Största attraktionerna på ön är saltsjön vid Lingua som en gång var en plats för produktion av havssalt, därav namnet Salina ("saltkvarn" på italienska). Det finns också flera romerska gravar belägna på sluttningarna av Fossa och helgedomen Madonna del Terzito, som ligger mellan Malfa och Leni är Salinas religiösa centrum och lockar många pilgrimer på huvudfesten den 23 juli varje år.

Salina har två hamnar, Santa Marina och Rinella, som betjänas av färjor och flygbåtar från Neapel, Palermo, Reggio Calabria, Messina och Milazzo.


Guide till Rinella

Den lettiska huvudstaden Riga, är en pärla i Baltikum. Den ligger vid mynningen av Daugava, vid stranden av Rigabukten på Östersjön. Staden har en gammal historia och rika kulturarv. Som Riga har alltid varit belägen vid korsningen av vissa viktiga handelsvägar, det är en mångkulturell stad som innebär att det finns många saker att se och göra i staden. Besökare kan beundra den skiftande arkitekturen i Riga, särskilt jugendbyggnader. Riga har deklarerats en av Unescos världsarv tack vare insamling av jugendstil byggnader som är en av de största i världen.

Rigas Commercial Port sitter i hjärtat av staden. Det finns två huvudsakliga passagerar vägar som verkar genom porten. Det är en tjänst till Stockholm i Sverige, med en av överfart på cirka 17 timmar, och en service till den tyska hamnen i Lubecka med en av överfart på cirka 31 timmar.


Salina till Rinella Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 13/05/2024 och 2024-05-19


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Liberty Lines Fast Ferries 05:30 05:40 10 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Liberty Lines Fast Ferries 08:20 08:30 10 minuter Tis, Lör
Liberty Lines Fast Ferries 08:45 08:55 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 10:15 10:25 10 minuter Varje dag
Siremar 10:30 11:00 30 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Sön
Liberty Lines Fast Ferries 12:15 12:25 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 14:20 14:30 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 15:10 15:20 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 16:45 16:55 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 18:55 19:05 10 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.