Rio Marina
Piombino
Färjor till Italien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Rio Marina till Piombino

Vi erbjuder upp till 4 dagliga avgångar och 31 i veckan mellan Rio Marina och Piombino. . Sträckan mellan Rio Marina och Piombino trafikeras av Toremar. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Rio Marina och Piombino.

Tidtabeller Rio Marina till Piombino

Den tidigaste färjan mellan Rio Marina och Piombino avgår vanligtvis från Rio Marina ca 06:55. I genomsnitt tar en överfart 45m, som snabbast tar rutten ungefär 45m.

Färjepriser mellan Rio Marina och Piombino

Priserna på en överfast från Rio Marina till Piombino varierar oftast mellan 296kr och 3224kr*. Genomsnittspriset är 1760kr*. De billigaste priserna mellan Rio Marina och Piombino är ca 148kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 444kr*. Genomsnittspriset för en bil är 2109kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Piombino och Rio Marina?

Det är ungefär 11.1 miles (17.8km) eller 9.6 sjömil mellan Rio Marina och Piombino.

Kan jag resa med bil mellan Rio Marina och Piombino?

Ja, med Toremar kan du resa med bil på sträckan mellan Rio Marina och Piombino. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Rio Marina och Piombino.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Rio Marina och Piombino?

Ja, fotpassagerare kan resa med Toremar mellan Rio Marina och Piombino.

Rio Marina till Piombino färjealternativ

För mer information, besök vår sida om Färjor från Elba till Italien
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Rio Marina - Piombino Sammanfattning av rutt
Avgångsland Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 1
Operatörer Toremar
Genomsnittligt pris 1829 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 4
Genomsnittliga avgångar per vecka 31
Genomsnittlig seglingstid 45m
Första färjan 06:55
Sista färjan 18:00
Avstånd 9 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Rio Marina till Piombino?

Färjeresan från Rio Marina till Piombino tar ungefär 45m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Rio Marina till Piombino?

Priserna för färjan mellan Rio Marina - Piombino varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 147 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Rio Marina - Piombino?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Rio Marina och Piombino, dessa är
  • Toremar

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Rio Marina - Piombino?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Rio Marina - Piombino, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Rio Marina - Piombino?

Ja, mellan Rio Marina - Piombino kan du resan utan bil med
  • Toremar

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Rio Marina - Piombino?

Ja, du kan resa med bil mellan Rio Marina - Piombino med
  • Toremar

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Rio Marina - Piombino?

Nej, husdjur är inte tillåtna ombord på färjorna.

Vad är avståndet från Rio Marina till Piombino?

Det är uppskattningsvis 9 sjömil mellan Rio Marina och Piombino.

Guide till Rio Marina

Rio Marina är en stad belägen på ön Elba, i provinsen Livorno i regionen Toscana i Italien. Den första bosättningen i området går tillbaka till 1500-talet. Under den 1800-talet började byn att expandera, särskilt som problem med pirater började försvinna. Staden ligger på den östra delen av ön och ligger på en liten vik och är omgiven av kullar av röd jord på grund av järnoxidgruvverksamheten som ägde rum i det förflutna. Staden är nu en badort som tar hand om besökarna också. Sevärdheter i staden är kyrkan San Rocco, det hårt ansatta tornet i hamnen, som har en åttakantig bas och fick i uppdrag av Giacomo V Appiano 1534 som utkik och försvar, och Mineral Park av ön Elba.

En färja går från stadens hamn till Pianosa och Piombino.


Guide till Piombino

När den gamla hamnen i Falesia den italienska staden Piombino erbjuder idag två panorama synvinklar som hjälper besökarna uppskatta den vackra kusten. Torget Bovio har en naturlig terrass med en fantastisk utsikt över havet och den gamla hamnen är den perfekta platsen för att observera den frenetiska aktiviteten av fiskehamnen med sin dagliga auktion. Stenlagda gator är kantade med restauranger och vinbarer där du kan njuta av fångsten av dagen och lokala viner. Regionen är rik på kulinariska utbud, inklusive baccalà och potatis den lokala fiskgryta - caciucco bläckfisk och stuvade eller fyllda musslor. En promenad genom "Lilla Paris", vars namn hänvisar till regeln om Elisa Bonaparte tar besökarna förbi historiska byggnader som belyser vikten av Piombino under medeltiden och renässansen. Dessa inkluderar Rivellino Palazzo Nuovo och 16-talet slott som byggdes av Cesare Borgia att försvara staden.

Från hamnen i Piombino går färjor avgår direkt till öarna i Toskanska arkipelagen (Elba är bara 10 km från kusten) samt till Sardinien och Korsika.


Rio Marina till Piombino Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 08/07/2024 och 2024-07-14


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Toremar 06:55 07:40 45 minuter Varje dag
Toremar 09:55 10:40 45 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
Toremar 11:30 12:15 45 minuter Varje dag
Toremar 12:30 13:15 45 minuter Mån, Tis, Lör, Sön
Toremar 13:20 14:05 45 minuter Tors, Fre
Toremar 14:00 14:45 45 minuter Mån, Tis, Lör, Sön
Toremar 14:30 15:15 45 minuter Ons, Tors, Fre
Toremar 15:30 16:15 45 minuter Mån, Tis, Lör, Sön
Toremar 16:25 17:10 45 minuter Ons, Tors, Fre
Toremar 17:00 17:45 45 minuter Mån, Tis, Lör, Sön
Toremar 18:00 18:45 45 minuter Mån, Tis, Lör, Sön

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.