Rinella
Salina
Färjor till Eoliska öarna
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Rinella till Salina

Vi erbjuder upp till 8 dagliga avgångar och 60 i veckan mellan Rinella och Salina. . Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Liberty Lines Fast Ferries & Siremar. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Rinella och Salina.

Tidtabeller Rinella till Salina

Den tidigaste färjan mellan Rinella och Salina avgår vanligtvis från Rinella ca 06:00. I genomsnitt tar en överfart 17m, som snabbast tar rutten ungefär 10m.

Färjepriser mellan Rinella och Salina

Priserna på en överfast från Rinella till Salina varierar oftast mellan 135kr och 538kr*. Genomsnittspriset är 350kr*. De billigaste priserna mellan Rinella och Salina är ca 81kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 350kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Salina och Rinella?

Det är ungefär 3.3 miles (5.3km) eller 2.9 sjömil mellan Rinella och Salina.

Kan jag resa med bil mellan Rinella och Salina?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Rinella och Salina.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Rinella och Salina?

Ja, fotpassagerare kan resa med Liberty Lines Fast Ferries, Siremar mellan Rinella och Salina.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Rinella - Salina Sammanfattning av rutt
Avgångsland Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 2
Operatörer Liberty Lines Fast Ferries & Siremar
Genomsnittligt pris 361 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 8
Genomsnittliga avgångar per vecka 60
Genomsnittlig seglingstid 17m
Snabbaste seglingens längd 10m
Första färjan 06:00
Sista färjan 21:30
Avstånd 2 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Rinella till Salina?

Färjeresan från Rinella till Salina tar ungefär 15m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Rinella till Salina?

Priserna för färjan mellan Rinella - Salina varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 22 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Rinella - Salina?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Rinella och Salina, dessa är
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Rinella - Salina?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Rinella - Salina, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Rinella - Salina?

Ja, mellan Rinella - Salina kan du resan utan bil med
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Rinella - Salina?

Ja, du kan resa med bil mellan Rinella - Salina med
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Rinella - Salina?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Liberty Lines Fast Ferries

Vad är avståndet från Rinella till Salina?

Det är uppskattningsvis 2 sjömil mellan Rinella och Salina.

Guide till Rinella

Rinella är en liten by som ligger på den italienska ön Salina, eller Santa Marina Salina för att ge ön sitt fullständiga namn. Ön är en del av de Eoliska öarna och ligger cirka 140 km nordost om Palermo och cirka 70 km nordväst om Messina. Rinella är känt för sin svarta strand, sina grottor och dess torg som valts som en plats för filmen "Volcano". Byn är också var öns andra hamn ligger.

Salina är uppdelad mellan tre kommuner: Santa Marina på den östra kusten, Malfa i norr, och Leni i sydväst. Från Leni ner mot havet ligger byn Rinella. Ovanför byn Leni ligger Valdichiesa i mitten av ön. De andra mindre byarna är Capo Faro, Pollara och Lingua.

Färjetrafik från den lilla hamnen avgår till Palermo och Milazzo på ön Sicilien.


Guide till Salina

Beläget i de Eoliska öarna i Italien, ligger de underbara öarna Salina där naturälskare kan njuta av hisnande landskap som består av vulkaniska bergarter och gröna sluttningar planterade med olivträd och kapris. Salina har mindre med turister än Lipari och är den vildaste, grönaste och mest fertila ön i Eoliska skärgård. Salina är känt för sina pittoreska byar där tiden verkar stå stilla. I Rinella, till exempel, det typiska sättet lokalbefolkningen dekorera sina hus fångar alltid besökarnas uppmärksamhet. Byn har en romantisk liten hamn varifrån du kan njuta av vackra solnedgångar. Flytta mot östra delen av ön besökare kommer att hitta Pollara. Ta den slingrande trappa att gå ner till havet och utforska den berömda kusten där italienska regissören Massimo Troisi sköt filmen Il Postino: The Postman. Kännetecknas av stenar, är detta den vackraste stranden i Salina. Här kan du njuta av den vackra, blå havet och bada i kristallklart vatten. Med grunda vatten fulla av svampar, muränor och Groupers, är platsen en stor dykning webbplats och erbjuder fantastiska undervattensfototillfällen.

Ön kan nås med bärplansbåt och SNAV färja från Messina på ön Sicilien.


Rinella till Salina Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 08/07/2024 och 2024-07-14


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Liberty Lines Fast Ferries 06:00 06:10 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 07:05 07:15 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 08:30 08:40 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 10:05 11:25 1 timme 20 minuter Varje dag
Siremar 12:25 12:45 20 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 12:30 12:40 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 12:45 12:55 10 minuter Varje dag
Siremar 15:30 16:00 30 minuter Mån, Tis, Tors, Fre
Liberty Lines Fast Ferries 16:35 16:45 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 18:45 20:25 1 timme 40 minuter Mån, Tors, Lör
Liberty Lines Fast Ferries 21:30 21:40 10 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.