Puttgarden
Rödby
Färjor till Danmark
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Puttgarden till Rödby

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 294 avångar i veckan mellan Puttgarden och Rödby. Sträckan mellan Puttgarden och Rödby trafikeras av Scandlines. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Puttgarden och Rödby.

Tidtabeller Puttgarden till Rödby

Färjor mellan Puttgarden och Rödby avgår vanligtvis från Puttgarden, ca 00:15. Överfarten tar ungefär 45m.

Färjepriser mellan Puttgarden och Rödby

Priserna på en överfast från Puttgarden till Rödby varierar oftast mellan 718kr och 2395kr*. Genomsnittspriset är 1556kr*. De billigaste priserna mellan Puttgarden och Rödby är ca 474kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 731kr*. Genomsnittspriset för en bil är 1584kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Rödby och Puttgarden?

Det är ungefär 13.3 miles (21.4km) eller 11.6 sjömil mellan Puttgarden och Rödby.

Kan jag resa med bil mellan Puttgarden och Rödby?

Ja, med Scandlines kan du resa med bil på sträckan mellan Puttgarden och Rödby. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Puttgarden och Rödby.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Puttgarden och Rödby?

Nej, du kan inte resa som fotpassagerare mellan Puttgarden och Rödby.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Tyskland till Danmark
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Puttgarden - Rodby Sammanfattning av rutt
Land för avresa Tyskland
Destination Land Danmark
Antal operatörer 1
Operatörer Scandlines
Genomsnittligt pris 1599 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 42
Genomsnittliga veckovisa avgångar 294
Genomsnittlig seglingstid 45m
Snabbaste seglingstid 31m
Första färjan 00:15
Sista färjan 23:59
Avstånd 11 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Puttgarden till Rödby?

Färjeresan från Puttgarden till Rödby tar ungefär 45m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Puttgarden till Rödby?

Priserna för färjan mellan Puttgarden - Rödby varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 135 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Puttgarden - Rödby?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Puttgarden och Rödby, dessa är
  • Scandlines

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Puttgarden - Rödby?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Puttgarden - Rödby, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Puttgarden - Rödby?

Nej, du kan inte resa utan bil på denna sträcka.

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Puttgarden - Rödby?

Ja, du kan resa med bil mellan Puttgarden - Rödby med
  • Scandlines

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Puttgarden - Rödby?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Scandlines

Vad är avståndet från Puttgarden till Rödby?

Det är uppskattningsvis 11 sjömil mellan Puttgarden och Rödby.

Guide till Puttgarden

Puttgarden är en by och hamnen beläget på den tyska ön Fehmarn och ligger på en viktig väg mellan Tyskland och Danmark. Båda länderna är åtskilda av en 18 km bred Fehmarn Bält i den västra delen av Östersjön. Från medeltiden fram till 1864 utgjorde ön Fehmarn en del av det danska Schleswig. När hertigdömet delades 1544, blev det en del av hertigdömet Johannes den äldre. Vid hans död utan arvingar i 1580, blev Fehmarn en del av Schleswig-Holstein-Gottorp. Efter det stora nordiska kriget enades Fehmarn tillsammans med resten av Schleswig med den danska kronan. År 1864 gavs Schleswig till Preussen som en följd av det andra Schleswig kriget.

En tågfärjeterminalen byggdes i Puttgarden 1961-1963, och samtidigt var Fehmarn var ansluten till fastlandet med bro. Mellan 1945 och 1963 hade färjeleden från Västtyskland till Danmark gått mellan Großenbrode och Gedser. Sedan slutförandet av Stora Bältbron i Danmark, används vägen via Puttgarden mindre av tåg, men hamnen används fortfarande av Scandlines färjor.

En färjetjänst går över sundet mellan Puttgarden och Rödby i Danmark med en överfart på cirka 45 minuter.


Guide till Rödby

Den danska staden och hamnen i Rödby ligger på ön Lolland. Staden är känd för sin populära äventyrsbad och semestercentrum, Lalandia Holiday Centre, som är stadens största attraktion. Parken har en Aquadome där besökare kan njuta av ett tropiskt klimat och njuta av vattenrutschbanor tillsammans med många andra vattenbaserade aktiviteter. Parken har också många restauranger, affärer och massor av aktiviteter inklusive Monky Tonky Land, minigolf, en skidbacke, en ishall och bowlinghall.

Lolland är även känd som "pannkakan ön" på grund av sin planhet: den högsta toppen av hela ön är 25 meter över havet, som ligger strax utanför byn Horslunde. Ön har varit en viktig kommunikations motorväg, bland annat för tyskarna under andra världskriget. Historiskt har sockerbetor odlats i Lolland och är fortfarande en stor industri, synlig från stora antalet sockerbetsfält.

Staden är också känd för färjorna till Puttgarden i Tyskland, en av de mest trafikerade använda färjelinjer i Europa, med stora färjor avgår var 30 minuter nästan dygnet runt. Stadens hamn ligger ca 5 km söderut väster om staden.


Puttgarden till Rödby Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 27/05/2024 och 2024-06-02


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Scandlines 00:15 01:00 45 minuter Lör
Scandlines 00:40 01:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 00:45 01:30 45 minuter Fre
Scandlines 01:15 02:00 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 01:20 02:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 01:45 02:30 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 02:00 02:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 02:15 03:00 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 02:40 03:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 02:45 03:30 45 minuter Fre
Scandlines 03:15 04:00 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 03:20 04:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 03:45 04:30 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 04:00 04:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 04:15 05:00 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 04:40 05:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 04:45 05:30 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 05:15 06:00 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 05:20 06:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 05:45 06:30 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 06:00 06:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 06:15 07:00 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 06:40 07:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 06:45 07:30 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 07:15 08:00 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 07:20 08:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 07:40 08:25 45 minuter Sön
Scandlines 07:45 08:30 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 08:00 08:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 08:15 09:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 08:40 09:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 08:45 09:30 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 09:15 10:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 09:20 10:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 09:45 10:30 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 10:00 10:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 10:15 11:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 10:40 11:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 10:45 11:30 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 11:15 12:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 11:20 12:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 11:45 12:30 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 12:00 12:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 12:15 13:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 12:40 13:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 12:45 13:30 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 13:15 14:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 13:20 14:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 13:45 14:30 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 14:00 14:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 14:15 15:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 14:40 15:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 14:45 15:30 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 15:15 16:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 15:20 16:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 15:45 16:30 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 16:00 16:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 16:15 17:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 16:40 17:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 16:45 17:30 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 17:15 18:00 45 minuter Fre, Lör, Sön
Scandlines 17:20 18:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors
Scandlines 17:45 18:30 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 18:00 18:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 18:15 19:00 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 18:40 19:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Scandlines 18:45 19:30 45 minuter Fre, Lör
Scandlines 19:15 20:00 45 minuter Tors, Fre, Lör
Scandlines 19:20 20:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Sön
Scandlines 19:45 20:30 45 minuter Tors, Fre
Scandlines 20:00 20:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Lör, Sön
Scandlines 20:15 21:00 45 minuter Fre
Scandlines 20:40 21:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Sön
Scandlines 20:45 21:30 45 minuter Tors
Scandlines 20:50 21:35 45 minuter Lör
Scandlines 21:15 22:00 45 minuter Tors, Fre
Scandlines 21:20 22:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Lör, Sön
Scandlines 21:45 22:30 45 minuter Tors, Fre
Scandlines 22:00 22:45 45 minuter Mån, Tis, Ons, Lör, Sön
Scandlines 22:15 23:00 45 minuter Fre
Scandlines 22:40 23:25 45 minuter Mån, Tis, Ons, Lör, Sön
Scandlines 22:45 23:30 45 minuter Tors
Scandlines 23:15 00:00 45 minuter Tors, Fre
Scandlines 23:20 00:05 45 minuter Mån, Tis, Ons, Lör, Sön
Scandlines 23:45 00:30 45 minuter Tors, Fre
Scandlines 23:59 00:45 46 minuter Mån, Tis, Ons, Lör, Sön

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.