Positano
Amalfi
Färjor till Italien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Positano till Amalfi

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 146 avångar i veckan mellan Positano och Amalfi. Denna sträcka trafikeras av 6 rederier, Alilauro Gruson, Grassi Junior, NLG, Positano Jet, Seremar & Travelmar. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Positano och Amalfi.

Tidtabeller Positano till Amalfi

Färjor mellan Positano och Amalfi avgår vanligtvis från Positano, ca 08:40. Överfarten tar ungefär 23m.

Färjepriser mellan Positano och Amalfi

Priserna på en överfast från Positano till Amalfi varierar oftast mellan 231kr och 772kr*. Genomsnittspriset är 461kr*. De billigaste priserna mellan Positano och Amalfi är ca 122kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 461kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Amalfi och Positano?

Det är ungefär 8.1 miles (13.1km) eller 7.1 sjömil mellan Positano och Amalfi.

Kan jag resa med bil mellan Positano och Amalfi?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Positano och Amalfi.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Positano och Amalfi?

Ja, fotpassagerare kan resa med Alilauro Gruson, Grassi Junior, NLG, Positano Jet, Seremar, Travelmar mellan Positano och Amalfi.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Positano - Amalfi Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 6
Operatörer Alilauro Gruson, Grassi Junior, NLG, Positano Jet, Seremar & Travelmar
Genomsnittligt pris 471 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 21
Genomsnittliga veckovisa avgångar 146
Genomsnittlig seglingstid 23m
Snabbaste seglingstid 15m
Första färjan 08:40
Sista färjan 19:45
Avstånd 7 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Positano till Amalfi?

Färjeresan från Positano till Amalfi tar ungefär 21m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Positano till Amalfi?

Priserna för färjan mellan Positano - Amalfi varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 40 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Positano - Amalfi?

6 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Positano och Amalfi, dessa är
  • NLG
  • Travelmar
  • Positano Jet
  • Seremar
  • Alilauro Gruson
  • Grassi Junior

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Positano - Amalfi?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Positano - Amalfi, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Vad är avståndet från Positano till Amalfi?

Det är uppskattningsvis 7 sjömil mellan Positano och Amalfi.

Guide till Positano

Positano är en by som ligger på Amalfikusten i Kampanien, Italien. Byn är främst i en enklav på kullarna som leder ner till kusten. Den var en gång i tiden en rik maritim makt, och började det förra seklet som en fiskeby, och slutade som en populär och ganska chic semesterort, känd för sina hotell och butiker samt för de slingrande trappor som förbinder staden och de höga klipporna ovan. Varje tum av mark är prisade; byggnader staplade ovanpå varandra på branta sluttningar och öppna ytor är intensivt odlade med frukt och grönsaker som frodas i den bördiga vulkaniska jorden. I en region där klipporna sjunker direkt ner i havet, är Positano ovanligt på det sättet att det har ett par mörka och grusiga stränder. En del av stranden är inhägnat där du betalar för att använda en solsäng, men delar är en fri strand, där vem som helst kan lägga ner sina handdukar och njuta av vattnet. Det finns få riktigt billiga alternativ i Positano, men valet urvalet av restauranger är brett och det ska finnas något för alla. Restauranger kantar baksidan av stranden, men om stämningen är alltför bullrig för dig, bege dig uppåt till en tystare plats.

Från byns hamn går färjetrafik till Amalfi, Capri och Salerno.


Guide till Amalfi

Staden Amalfi är den största staden på Amalfikusten i provinsen Solerno i Italien. Staden ligger på golfen Solerno vid foten av Monte Cerreto och vid mynningen av en djup ravin. Staden, tillsammans med många andra städer längs Amalfikusten som Ravello och Positano har förklarats som världsarv av UNESCO. Staden nämns första gången i 600: e talet och strax efteråt fått betydelse som en sjömakt, handel om spannmål bland grannar, salt från Sardinien och slavar från det inre, och även timmer, i utbyte mot guld dinarer präglade i Egypten och Syrien, för att köpa de bysantinska sidentyger att det säljs vidare i väst. Amalfi har en lång historia av catering för besökare, med två före detta kloster omvandlas till hotell, Luna Convento i det andra decenniet av 1900-talet och den Cappuccini Convento på 1880-talet. Firade besökare till Amalfi ingår kompositören Richard Wagner och dramatikern Henrik Ibsen, som båda avslutade arbeten samtidigt vistas i Amalfi.

Säsongsbåtar ansluter orterna på Sorrentine och Amalfi kuster samt Pozzuoli, Ischia, Procida, Neapel, Torre Annunziata (till Pompeji), Ercolano (för Herculaneum), Capri, Salerno, Agropoli (för Paestum) och Palinuro på Cilento Coast.


Positano till Amalfi Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 20/05/2024 och 2024-05-26


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Grassi Junior 08:40 09:10 30 minuter Varje dag
Travelmar 10:00 10:25 25 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 11:10 11:40 30 minuter Varje dag
NLG 11:31 11:56 25 minuter Varje dag
Travelmar 12:00 12:25 25 minuter Varje dag
Positano Jet 12:20 12:35 15 minuter Varje dag
Grassi Junior 12:50 13:10 20 minuter Varje dag
NLG 13:10 13:35 25 minuter Varje dag
Travelmar 13:30 14:00 30 minuter Varje dag
Seremar 13:30 14:00 30 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 13:35 14:05 30 minuter Varje dag
Travelmar 15:30 15:55 25 minuter Varje dag
Positano Jet 15:55 16:10 15 minuter Varje dag
NLG 16:35 17:00 25 minuter Varje dag
Grassi Junior 16:45 17:12 27 minuter Varje dag
Travelmar 17:00 17:25 25 minuter Varje dag
NLG 18:04 18:29 25 minuter Varje dag
Travelmar 18:30 18:55 25 minuter Varje dag
Positano Jet 18:45 19:00 15 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.