Milna
Split
Färjor till Kroatien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Milna till Split

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 17 avångar i veckan mellan Milna och Split. Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Krilo Kapetan Luka & TP Line. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Milna och Split.

Tidtabeller Milna till Split

Färjor mellan Milna och Split avgår vanligtvis från Milna, ca 12:40. Överfarten tar ungefär 29m.

Färjepriser mellan Milna och Split

Priserna på en överfast från Milna till Split varierar oftast mellan 231kr och 2044kr*. Genomsnittspriset är 609kr*. De billigaste priserna mellan Milna och Split är ca 122kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 609kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Split och Milna?

Det är ungefär 11.6 miles (18.6km) eller 10.0 sjömil mellan Milna och Split.

Kan jag resa med bil mellan Milna och Split?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Milna och Split.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Milna och Split?

Ja, fotpassagerare kan resa med Krilo Kapetan Luka, TP Line mellan Milna och Split.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Milna - Split Sammanfattning av rutt
Land för avresa Kroatien
Destination Land Kroatien
Antal operatörer 2
Operatörer Krilo Kapetan Luka & TP Line
Genomsnittligt pris 624 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 2
Genomsnittliga veckovisa avgångar 17
Genomsnittlig seglingstid 29m
Snabbaste seglingstid 25m
Första färjan 12:40
Sista färjan 19:55
Avstånd 10 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Milna till Split?

Färjeresan från Milna till Split tar ungefär 27m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Milna till Split?

Priserna för färjan mellan Milna - Split varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 53 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Milna - Split?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Milna och Split, dessa är
  • TP Line
  • Krilo Kapetan Luka

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Milna - Split?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Milna - Split, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Vad är avståndet från Milna till Split?

Det är uppskattningsvis 10 sjömil mellan Milna och Split.

Guide till Split

Staden Split ligger i centrala Dalmatien på den sydvästra sidan av Kroatien där den har ett unikt läge fronting den fantastiska Adriatiska havets kust. Det är en gammal hamnstad centrerad kring sin massiva romerska Diocletianus palats med sin rikedom av barer, restauranger, kaféer och presentbutiker och är idag ett mycket populärt besöksmål. Tillsammans med sin enorma palats och tillhörande Gamla stan, som är laddade med gamla byggnader och palats är en fantastisk hamn. De omgivande bergiga landskapen ger en skyddad bakgrund till Adriatiska havet och dess rikliga stränder. Även om det inte är något baserat i Split själv är Bacvice Beach bekvämt beläget i närheten och ligger ofta mycket upptagen under sommarsäsongen. Andra närliggande stränder inkluderar Kasjuni Cove i väster Zlatni Rat-stranden på ön Brac och Potocine Beach på Bol Island, en bra plats för vindsurfing dykning och sola. Färjor från stadens hamn avgår till Ancona Pescara Rijeka Korcula Dubrovnik och Mljet.


Milna till Split Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 17/06/2024 och 2024-06-23


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
TP Line 12:40 13:10 30 minuter Varje dag
Krilo Kapetan Luka 19:20 19:45 25 minuter Varje dag
TP Line 19:55 20:30 35 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.