Maiori
Salerno
Färjor till Italien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Maiori till Salerno

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 54 avångar i veckan mellan Maiori och Salerno. Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Grassi Junior & Travelmar. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Maiori och Salerno.

Tidtabeller Maiori till Salerno

Färjor mellan Maiori och Salerno avgår vanligtvis från Maiori, ca 09:25. Överfarten tar ungefär 36m.

Färjepriser mellan Maiori och Salerno

Priserna på en överfast från Maiori till Salerno varierar oftast mellan 109kr och 555kr*. Genomsnittspriset är 352kr*. De billigaste priserna mellan Maiori och Salerno är ca 109kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 352kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Salerno och Maiori?

Det är ungefär 7.8 miles (12.6km) eller 6.8 sjömil mellan Maiori och Salerno.

Kan jag resa med bil mellan Maiori och Salerno?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Maiori och Salerno.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Maiori och Salerno?

Ja, fotpassagerare kan resa med Grassi Junior, Travelmar mellan Maiori och Salerno.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Maiori - Salerno Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 2
Operatörer Grassi Junior & Travelmar
Genomsnittligt pris 361 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 7
Genomsnittliga veckovisa avgångar 54
Genomsnittlig seglingstid 36m
Snabbaste seglingstid 30m
Första färjan 09:25
Sista färjan 19:35
Avstånd 6 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Maiori till Salerno?

Färjeresan från Maiori till Salerno tar ungefär 37m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Maiori till Salerno?

Priserna för färjan mellan Maiori - Salerno varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 31 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Maiori - Salerno?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Maiori och Salerno, dessa är
  • Travelmar
  • Grassi Junior

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Maiori - Salerno?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Maiori - Salerno, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Vad är avståndet från Maiori till Salerno?

Det är uppskattningsvis 6 sjömil mellan Maiori och Salerno.

Guide till Salerno

Den italienska staden Salerno ligger på Salernobukten i Salerno regionen i Italien. Staden och hamnen ligger på kusten av Tyrrenska havet och är nära till Amalfikusten och är kanske mest känt för att vara hem till den första medicinska skolan i världen, Salernoskolan. Staden är idag väldigt i stort sett ett kulturellt centrum i regionen. Det finns många saker för besökare att se och göra i staden. Det finns många vackra gågator och stora torgen i staden som lätt kan utforskas till fots. De offentliga bussarna i staden kan också användas för sightseeing i staden och utanför. De som har en bil kan lätt köra runt eftersom trafiken inte är ett problem och parkering finns i de flesta områden.

Salerno ligger på den geografiska centrum av en triangel smeknamnet Turist triangeln av 3 P (nämligen en triangel med hörnen i Pompeji, Paestum och Positano). Denna egenhet ger Salerno speciella turist kännetecken som ökat med de många lokala platser av turistvärde som Lungomare Trieste (Trieste strandpromenad), Castello di Arechi (Arechis 'Castle), Duomo (katedralen) och Museo Didattico della Scuola Medica Salernitana (Educational Museum of the Salernitan Medical School).


Maiori till Salerno Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 13/05/2024 och 2024-05-19


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Travelmar 09:25 10:00 35 minuter Varje dag
Travelmar 11:50 12:20 30 minuter Varje dag
Travelmar 13:25 14:00 35 minuter Varje dag
Grassi Junior 13:45 14:30 45 minuter Varje dag
Travelmar 14:40 15:20 40 minuter Varje dag
Travelmar 16:55 17:30 35 minuter Varje dag
Travelmar 18:25 19:00 35 minuter Varje dag
Travelmar 19:35 20:10 35 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.