Lipari
Vulcano
Färjor till Eoliska öarna
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Lipari till Vulcano

Vi erbjuder upp till 18 dagliga avgångar och 126 i veckan mellan Lipari och Vulcano. . Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Liberty Lines Fast Ferries & Siremar. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Lipari och Vulcano.

Tidtabeller Lipari till Vulcano

Den tidigaste färjan mellan Lipari och Vulcano avgår vanligtvis från Lipari ca 06:10. I genomsnitt tar en överfart 11m, som snabbast tar rutten ungefär 10m.

Färjepriser mellan Lipari och Vulcano

Priserna på en överfast från Lipari till Vulcano varierar oftast mellan 189kr och 645kr*. Genomsnittspriset är 377kr*. De billigaste priserna mellan Lipari och Vulcano är ca 68kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 363kr*. Genomsnittspriset för en bil är 1397kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Vulcano och Lipari?

Det är ungefär 3.7 miles (5.9km) eller 3.2 sjömil mellan Lipari och Vulcano.

Kan jag resa med bil mellan Lipari och Vulcano?

Ja, med Siremar kan du resa med bil på sträckan mellan Lipari och Vulcano. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Lipari och Vulcano.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Lipari och Vulcano?

Ja, fotpassagerare kan resa med Liberty Lines Fast Ferries, Siremar mellan Lipari och Vulcano.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Lipari - Vulcano Sammanfattning av rutt
Avgångsland Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 2
Operatörer Liberty Lines Fast Ferries & Siremar
Genomsnittligt pris 394 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 18
Genomsnittliga avgångar per vecka 126
Genomsnittlig seglingstid 11m
Snabbaste seglingens längd 10m
Första färjan 06:10
Sista färjan 20:05
Avstånd 3 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Lipari till Vulcano?

Färjeresan från Lipari till Vulcano tar ungefär 15m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Lipari till Vulcano?

Priserna för färjan mellan Lipari - Vulcano varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 31 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Lipari - Vulcano?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Lipari och Vulcano, dessa är
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Lipari - Vulcano?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Lipari - Vulcano, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Lipari - Vulcano?

Ja, mellan Lipari - Vulcano kan du resan utan bil med
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Lipari - Vulcano?

Ja, du kan resa med bil mellan Lipari - Vulcano med
  • Liberty Lines Fast Ferries
  • Siremar

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Lipari - Vulcano?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Liberty Lines Fast Ferries

Vad är avståndet från Lipari till Vulcano?

Det är uppskattningsvis 3 sjömil mellan Lipari och Vulcano.

Guide till Lipari

Lipari är den största av de Eoliska öarna i Tyrrenska havet som ligger utanför den norra kusten på Sicilien. Den ligger mellan Vesuvius och Etna och 30 km från Sicilien. Ön är knappt 40 kvadratkilometer i storlek och förutom dess största stad, även kallad Lipari, har ön 4 andra stora byar: Pianoconte, Quattropani, Acquacalda och Canneto. Lipari stad är en mycket trevlig plats, med vackra gator och gränder perfekta för att strosa runt bland. Det finns några eleganta historiska hus samt massor av mer ödmjuka ö-bostäder, med balkonger smyckade med blommor, tvätt, lök och paprika. Staden har en mycket glad atmosfär och lokalbefolkningen är alla mycket vänliga och välkomnande. Det finns massor av butiker som säljer souvenirer och lokal mat och dryck av god kvalitet. Utforska gatorna i Lipari och kommer du snart att stöta på spår av öns historia. Grekiska gravar ligger öppna mot himlen i parkmiljö (vanligtvis stängda men synliga genom staket). Men den mest imponerande historiska platsen i Lipari är castello, slottet.

Lipari är den mest praktiska basen för att besöka de Eoliska öarna. Snabba färjeförbindelser från Sicilien stannar här, och det finns gott om båtar och bärplansbåtar till de andra öarna.


Guide till Vulcano

Den lilla italienska ön Vulcano ligger i Tyrrenska havet och cirka 25 km utanför kusten av ön Sicilien. Det är den sydligaste av de åtta öarna som utgör den Eoliska ögruppen. Ön har flera vulkaniska centra, däribland en av fyra aktiva, icke undervattensvulkaner i Italien. Den senaste vulkaniska aktiviteten är Gran Cratere överst på Fossa konen, konen har vuxit i Lentia Caldera i mitten av ön, och har haft minst 9 stora utbrott under de senaste 6.000 åren. Vulcano har varit tyst sedan utbrottet av Fossa konen den 3 augusti 1888 till 1890, då det deponerades ca 5 meter av pyroklastiska material. Ön är också känd för sina varma källor som ligger en kort promenad från hamnen. För de modiga, har besökarna möjlighet att gå till kratern av en vulkan där du kan se rök som kommer ut ur marken!


Lipari till Vulcano Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 22/07/2024 och 2024-07-28


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Liberty Lines Fast Ferries 06:10 06:20 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 06:50 07:00 10 minuter Varje dag
Siremar 07:00 07:25 25 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 07:55 08:05 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 08:30 08:40 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 08:45 08:55 10 minuter Tis, Fre, Sön
Liberty Lines Fast Ferries 09:20 09:30 10 minuter Varje dag
Siremar 10:10 10:35 25 minuter Tis, Tors
Liberty Lines Fast Ferries 10:40 10:50 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 10:50 11:00 10 minuter Varje dag
Siremar 12:05 12:30 25 minuter Sön
Liberty Lines Fast Ferries 12:10 12:20 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 12:35 12:45 10 minuter Tis, Ons, Tors, Lör, Sön
Siremar 13:00 13:20 20 minuter Mån, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Liberty Lines Fast Ferries 13:15 13:25 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 13:35 13:45 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 14:20 14:30 10 minuter Varje dag
Siremar 14:30 14:55 25 minuter Tis
Liberty Lines Fast Ferries 16:00 16:10 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 16:20 16:30 10 minuter Varje dag
Siremar 16:31 16:50 19 minuter Sön
Liberty Lines Fast Ferries 16:50 17:00 10 minuter Varje dag
Siremar 17:00 17:20 20 minuter Mån, Ons, Tors, Fre, Lör
Siremar 17:15 17:40 25 minuter Tis
Liberty Lines Fast Ferries 17:20 17:30 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 17:50 18:00 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 19:20 19:30 10 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 20:05 20:15 10 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.