Capri
Sorrento
Färjor till Italien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Capri till Sorrento

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 205 avångar i veckan mellan Capri och Sorrento. Denna sträcka trafikeras av 5 rederier, Alilauro Gruson, Caremar, Laser Capri, NLG & SNAV Aliscafi. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Capri och Sorrento.

Tidtabeller Capri till Sorrento

Färjor mellan Capri och Sorrento avgår vanligtvis från Capri, ca 07:00. Överfarten tar ungefär 22m.

Färjepriser mellan Capri och Sorrento

Priserna på en överfast från Capri till Sorrento varierar oftast mellan 433kr och 1421kr*. Genomsnittspriset är 826kr*. De billigaste priserna mellan Capri och Sorrento är ca 231kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 812kr*. Genomsnittspriset för en bil är 1841kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Sorrento och Capri?

Det är ungefär 10.6 miles (17.0km) eller 9.2 sjömil mellan Capri och Sorrento.

Kan jag resa med bil mellan Capri och Sorrento?

Ja, med Caremar, NLG, SNAV Aliscafi kan du resa med bil på sträckan mellan Capri och Sorrento. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Capri och Sorrento.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Capri och Sorrento?

Ja, fotpassagerare kan resa med Alilauro Gruson, Caremar, Laser Capri, NLG, SNAV Aliscafi mellan Capri och Sorrento.

Capri till Sorrento färjealternativ

För mer information, besök vår sida om Färjor från Neapelbukten till Italien
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Capri - Sorrento Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 5
Operatörer Alilauro Gruson, Caremar, Laser Capri, NLG & SNAV Aliscafi
Genomsnittligt pris 843 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 30
Genomsnittliga veckovisa avgångar 205
Genomsnittlig seglingstid 22m
Snabbaste seglingstid 15m
Första färjan 07:00
Sista färjan 19:00
Avstånd 9 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Capri till Sorrento?

Färjeresan från Capri till Sorrento tar ungefär 23m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Capri till Sorrento?

Priserna för färjan mellan Capri - Sorrento varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 71 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Capri - Sorrento?

5 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Capri och Sorrento, dessa är
  • SNAV
  • NLG
  • Caremar
  • Alilauro Gruson
  • Laser Capri

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Capri - Sorrento?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Capri - Sorrento, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Vad är avståndet från Capri till Sorrento?

Det är uppskattningsvis 9 sjömil mellan Capri och Sorrento.

Guide till Capri

Capri är en italiensk ö belägen i Tyrrenska havet utanför Sorrentohalvön. Ön är ett populärt turistmål med många besökare som tar en dagstur från närliggande Neapel och Sorrento på italienska fastlandet. Besökare på ön kan koppla av på öns stränder eller observera öns djurliv som omfattar vaktlar, rödhake, pilgrimsfalkar, morkullor, koltrastar, geckoödlor, röd guldfisk, havsål, sargos, havsabborrar, mullusfisk och den blå ödlan av Faraglioni . Sevärdheter på ön inkluderar Villa San Michelle som ligger på toppen av den feniciska trappan på en höjd av 327 meter över havet. Villan har panoramautsikt över staden Capri och dess hamn, Sorrentine halvön och Mount Vesuvius.

Ön har två hamnar: Marina Piccola och Marina Grande. Ön är tillgänglig med färja eller flygbåten från Neapel, Sorrento, Positano och Amalfi. Båtar tenderar att ankomma till ön på morgonen och avgår efter lunch. Färjan tar ca 80 minuter och flygbåten runt 40 minuter från Neapel. Restiderna från Sorrento är cirka 40 minuter med färja och 20 minuter med flygbåt. Båtarna stannar vid Marina Grande, där en linbana går upp till Capri stad. Från Anacapri, tar en stollift passagerare till toppen av ön.


Guide till Sorrento

Den italienska staden Sorrento är en enormt populär semesterort som har ett avundsvärt kustnära läge. Staden lyckas klara sig bra med tillströmningen av turister varje sommar återstående överraskande gentil och rofylld. Sorrento är mycket en sofistikerad stad och detta återspeglas i kvaliteten på turismrelaterade varor säljs i de lokala presentbutiker med de flesta souvenirer tenderar att vara av en ganska hög standard. En av de äldsta landmärken i staden är Duomo (katedralen) som dominerar Sorrento skyline och står stolt längs Corso Italia. Beläget på Piazza San Antonio ligger Basilica di San Antonino en annan populär attraktion som är den 15: e-talet Sedil Dominova och Villa Comunale s Chiesa di San Francesco som är känd för sina lysande 1400-tals kloster. Alternativt bör besökarna betala ett besök på Piazza della Vittoria vilket ligger nära Marina Grande och samtidigt synpunkter från Sorrentos Bay Front här kanske inte riktigt slåss med dem från Villa Comunale är de fortfarande ganska speciella och väl värt smaka.

Från stadens hamn, kan färjor tas till Capri Neapel och till Castellammare di Stabia.


Capri till Sorrento Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 13/05/2024 och 2024-05-19


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Caremar 07:00 07:25 25 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 07:35 07:50 15 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
SNAV Aliscafi 07:35 08:05 30 minuter Sön
Alilauro Gruson 08:00 08:20 20 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Caremar 08:40 09:05 25 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 08:50 09:10 20 minuter Varje dag
NLG 09:10 09:35 25 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
SNAV Aliscafi 09:15 09:35 20 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 09:25 09:45 20 minuter Varje dag
NLG 10:25 10:50 25 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
Alilauro Gruson 10:30 10:50 20 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 11:20 11:40 20 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 11:40 12:00 20 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 12:05 12:25 20 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 12:55 13:15 20 minuter Varje dag
Caremar 13:35 14:05 30 minuter Varje dag
NLG 13:55 14:20 25 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
Laser Capri 15:15 15:45 30 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 15:20 15:40 20 minuter Varje dag
NLG 15:30 15:55 25 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
SNAV Aliscafi 15:55 16:15 20 minuter Varje dag
NLG 16:05 16:30 25 minuter Mån, Fre, Lör, Sön
Laser Capri 16:10 16:40 30 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 16:20 16:40 20 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 16:35 16:55 20 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Sön
Alilauro Gruson 16:55 17:20 25 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 17:40 17:55 15 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
NLG 17:45 18:10 25 minuter Mån, Fre, Lör, Sön
Alilauro Gruson 18:05 18:25 20 minuter Mån, Sön
Alilauro Gruson 18:30 18:50 20 minuter Varje dag
Laser Capri 18:35 19:05 30 minuter Varje dag
Caremar 18:40 19:05 25 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.