Calais
Folkestone
Färjor till England
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Eurotunnel från Calais till Folkestone

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 299 avångar i veckan mellan Calais och Folkestone. Sträckan mellan Calais och Folkestone trafikeras av Eurotunnel. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för Eurotunnel mellan Calais och Folkestone.

Tidtabeller Calais till Folkestone

Eurotunnel mellan Calais och Folkestone avgår vanligtvis från Calais, ca 00:18. Överfarten tar ungefär 35m.

Färjepriser mellan Calais och Folkestone

Priserna på en överfast från Calais till Folkestone varierar oftast mellan 1611kr och 4547kr*. Genomsnittspriset är 2909kr*. De billigaste priserna mellan Calais och Folkestone är ca 636kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 1137kr*. Genomsnittspriset för en bil är 2747kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Folkestone och Calais?

Det är ungefär 51.4 miles (82.7km) eller 44.7 sjömil mellan Calais och Folkestone.

Kan jag resa med bil mellan Calais och Folkestone?

Ja, med Eurotunnel kan du resa med bil på sträckan mellan Calais och Folkestone. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Calais och Folkestone.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Calais och Folkestone?

Nej, du kan inte resa som fotpassagerare mellan Calais och Folkestone.

Calais till Folkestone färjealternativ

För mer information, besök vår sida om Färjor från Frankrike till England
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Calais - Folkestone Sammanfattning av rutt
Land för avresa Frankrike
Destination Land STORBRITANNIEN
Antal operatörer 1
Operatörer Eurotunnel
Genomsnittligt pris 2989 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 43
Genomsnittliga veckovisa avgångar 299
Genomsnittlig seglingstid 35m
Första färjan 00:18
Sista färjan 23:59
Avstånd 44 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Calais till Folkestone?

Färjeresan från Calais till Folkestone tar ungefär 35m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Calais till Folkestone?

Priserna för färjan mellan Calais - Folkestone varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 252 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Calais - Folkestone?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Calais och Folkestone, dessa är
  • Eurotunnel

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Calais - Folkestone?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Calais - Folkestone, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Calais - Folkestone?

Nej, du kan inte resa utan bil på denna sträcka.

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Calais - Folkestone?

Ja, du kan resa med bil mellan Calais - Folkestone med
  • Eurotunnel

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Calais - Folkestone?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Eurotunnel

Vad är avståndet från Calais till Folkestone?

Det är uppskattningsvis 44 sjömil mellan Calais och Folkestone.

Så tycker våra kunder om Eurotunnel från Calais till Folkestone

  • "Fascinerade organisation"

    Fungerade fint Tänk på att vara ute i god tid

    'Le Shuttle' travelled on Le Shuttle

    Lӓs mer Läs mindre
  • "Hello ! "

    Eurotunnel Referenser numer 37349651 Hey ! my name is Donard and I have booked the trip 3 January 2022 at 14:20 from Calais to Folkestone. When we reach the border we can not enter. pg Covid pandemin. But I have paid SEK 4,125 Swedish kronor return ticket.

    'Le Shuttle' travelled on Le Shuttle

    Lӓs mer Läs mindre
  • "Resa till Crufts"

    Enkel och bekväm resväg mellan England och Frankrike. Snabbt sätt att resa och bekvämt med restaurang och faciliteter i Folkstone för fika och paus innan fortsatt resa

    'Le Shuttle' travelled on Le Shuttle

    Lӓs mer Läs mindre
  • "Så smidig resa!"

    Så smidig resa, ingen oro att folk slårupp bildörrarna och man får skador på bilen!😁

    'Le Shuttle' travelled on Le Shuttle

    Lӓs mer Läs mindre

Guide till Calais

Calais är en hamnstad i norra Frankrike belägen vid Doverkanalen, den smalaste delen av Engelska kanalen, som är ungefär 31 km bred. Vid klart väder kan man se Dovers vita klippor härifrån.

Den gamla stadskärnan, som kallas Calais-Nord, ligger på en konstgjord ö omgiven av kanaler och hamnar. Den nyare delen av staden kallas för St-Pierre och ligger söder om gamla stan. Bland stadens sevärdheter finns byggnaden "Tour du Guet" som står på Place d' Armes i gamla stan och byggdes som vakttorn på 1200-talet. Tornet tjänade sen som fyr fram till 1848 tills det under första världskriget återigen användes som militär postering.

Hamnen i Calais är Frankrikes fjärde största vad gäller antalet passagerare, och för besökare från England utgör den en viktig inkörsport till både Frankrike och Europa. Hamnen ligger mindre än tre timmar från Paris, London och Bryssel och är ansluten till flera större motorvägar. I genomsnitt avgår en färja härifrån var 30 minut, med runt 50 avgångar till Dover varje dag. Resan tar ca 1 timme och 15 min.


Guide till Folkestone

Den engelska staden Folkestone ligger i grevskapet Kent, på Engelska kanalens kust. Staden ligger där den södra kanten av North Downs brant möter havet. I motsats till de vita klipporna vid Dover vidare österut, är klipporna vid Folkestone bestående av Greensand och Gault Clay. En liten bäck, den Pent Stream, skär genom klipporna på denna punkt, och förutsatt det ursprungliga paradis för fiskare och korskanalbåtar. Kent Downs Area of Outstanding Natural Beauty innehåller en del av stadens yta. Den närliggande Brockhill Country Park, väster, med gångvägar runt en sjö och i en dal, länkar med Royal Military Canal på Hythe. Folkestone är också nära till två viktiga slaget vid landmärken Storbritannien - Slaget om Storbritannien Memorial, Capel-le-Ferne och Kent Battle of Britain Museum som är det äldsta slaget om Storbritannien Museum i Storbritannien.

Stadens hamn är nu i huvudsak används av stadens fiskeflottan och även av fritidsbåtar.


Calais till Folkestone Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 27/05/2024 och 2024-06-02


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
LeShuttle (Eurotunnel) 00:18 00:53 35 minuter Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 01:16 01:51 35 minuter Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 01:18 01:53 35 minuter Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 02:18 02:53 35 minuter Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 03:02 03:37 35 minuter Mån
LeShuttle (Eurotunnel) 03:18 03:53 35 minuter Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 03:19 03:54 35 minuter Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 04:18 04:53 35 minuter Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 04:42 05:17 35 minuter Mån
LeShuttle (Eurotunnel) 05:18 05:53 35 minuter Ons, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 06:18 06:53 35 minuter Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 06:22 06:57 35 minuter Mån
LeShuttle (Eurotunnel) 06:35 07:10 35 minuter Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 06:44 07:19 35 minuter Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 06:45 07:20 35 minuter Tors, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 07:18 07:53 35 minuter Mån, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 07:36 08:11 35 minuter Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 07:48 08:23 35 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 08:18 08:53 35 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 08:36 09:11 35 minuter Mån, Tis, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 08:44 09:19 35 minuter Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 08:46 09:21 35 minuter Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 08:48 09:23 35 minuter Mån
LeShuttle (Eurotunnel) 09:18 09:53 35 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 09:36 10:11 35 minuter Mån, Tis, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 09:48 10:23 35 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 10:18 10:53 35 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 10:36 11:11 35 minuter Mån, Tis, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 10:48 11:23 35 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 11:06 11:41 35 minuter Mån
LeShuttle (Eurotunnel) 11:18 11:53 35 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 11:36 12:11 35 minuter Mån, Tis, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 11:48 12:23 35 minuter Ons, Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 12:06 12:41 35 minuter Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 12:18 12:53 35 minuter Tis, Ons, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 12:36 13:11 35 minuter Mån, Tis, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 12:48 13:23 35 minuter Mån, Tis, Ons, Fre, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 13:06 13:41 35 minuter Mån
LeShuttle (Eurotunnel) 13:18 13:53 35 minuter Mån, Tis, Ons, Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 13:36 14:11 35 minuter Mån, Tis, Fre, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 13:48 14:23 35 minuter Tis, Ons, Tors, Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 14:06 14:41 35 minuter Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 14:18 14:53 35 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 14:36 15:11 35 minuter Mån, Tis, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 14:48 15:23 35 minuter Mån, Ons, Tors, Fre, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 15:06 15:41 35 minuter Mån
LeShuttle (Eurotunnel) 15:18 15:53 35 minuter Mån, Ons, Tors, Fre, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 15:36 16:11 35 minuter Mån, Tis, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 15:48 16:23 35 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 16:06 16:41 35 minuter Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 16:18 16:53 35 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 16:36 17:11 35 minuter Tis, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 16:48 17:23 35 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 17:18 17:53 35 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 17:36 18:11 35 minuter Mån, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 17:48 18:23 35 minuter Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 17:50 18:25 35 minuter Ons, Fre, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 18:06 18:41 35 minuter Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 18:18 18:53 35 minuter Tis, Ons, Tors, Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 18:36 19:11 35 minuter Tis, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 18:48 19:23 35 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 19:06 19:41 35 minuter Mån
LeShuttle (Eurotunnel) 19:18 19:53 35 minuter Varje dag
LeShuttle (Eurotunnel) 19:36 20:11 35 minuter Mån, Fre, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 19:48 20:23 35 minuter Mån, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 19:50 20:25 35 minuter Tis, Tors, Fre, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 20:18 20:53 35 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Fre
LeShuttle (Eurotunnel) 20:36 21:11 35 minuter Tis, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 20:46 21:21 35 minuter Tors
LeShuttle (Eurotunnel) 20:48 21:23 35 minuter Mån, Tis, Ons, Fre, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 21:18 21:53 35 minuter Mån, Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 21:36 22:11 35 minuter Mån, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 21:48 22:23 35 minuter Varje dag
LeShuttle (Eurotunnel) 22:18 22:53 35 minuter Varje dag
LeShuttle (Eurotunnel) 22:36 23:11 35 minuter Mån, Tis, Lör, Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 22:48 23:23 35 minuter Mån, Tis, Ons, Fre, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 22:49 23:24 35 minuter Tors
LeShuttle (Eurotunnel) 23:04 23:39 35 minuter Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 23:18 23:53 35 minuter Ons, Tors, Fre, Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 23:35 00:10 35 minuter Sön
LeShuttle (Eurotunnel) 23:37 00:12 35 minuter Lör
LeShuttle (Eurotunnel) 23:48 00:23 35 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör

Onboard the ferries

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.