3325 färjerutter och 764 hamnar runt om i världen
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Sitia Thira-rutten går mellan Kreta och Kykladerna. För tillfället finns det endast ett rederi som trafikerar denna sträcka, Anek Lines. Färjor avgår upp till 2 gånger vecka med en resetid på ca 6 timmar 20 minuter.
Färjetrafiken på Sitia Thira-linjen kan variera beroende på säsong. Vi rekommenderar att använda vårt bokningssystem för att få den senaste informationen.
Sitia är en hamnstad belägen på den grekiska ön Kreta i Egeiska havet. Staden ligger öster om Agios Nikolaos och nordost om Lerapetra och ligger i Kretas hav. Trots att det är en hamnstad, är Sitia inte särskilt väl utvecklad och besöks därför inte av många turister. Staden kan spåra sitt ursprung tillbaka till innan minoisk tid. I närbelägna området Petras, har det vid utgrävningar hittats kvarlevor med anor från slutet av neolitiska perioden, 3000 f.kr. och fortsätter fram till bronsåldern, 3000 - 1050 f.kr. För att stödja dessa fynd, har flera andra Minoiska bosättningar grävts fram på flera andra arkeologiska platser i regionen, såsom Itanos och Mochlos. Staden styrdes senare av venetianarna som använde det som en bas för sina operationer i östra Medelhavet. Under denna period förstördes staden tre gånger: vid en jordbävning 1508, genom piratattack 1538 och sedan igen 1651 av venetianarna själva.
Hamnen vid Sitia ansluter Sitia och östra Kreta med flera andra grekiska öar samt med hamnen i Pireus på det grekiska fastlandet. Staden har också en marina som rymmer mindre fiskebåtar och segelbåtar.
Thira är det officiella namnet på ön Santorini, Grekland och ligger i södra Egeiska havet, ca 200 km sydost om det grekiska fastlandet.
Thira är i huvudsak det som återstod efter en enorm vulkanisk explosion som förstörde de tidigaste bosättningarna på en tidigare enda ö, och skapade den nuvarande geologiska caldera.
Med sina dramatiska vyer, fantastiska solnedgångar och vackra stränder är det ingen överraskning att Thira är mycket populär bland semesterfirare.