Rottnest Island
Fremantle
Färjor till Australien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Rottnest Island till Fremantle (B-Shed)

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 6 avångar i veckan mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed). Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Rottnest Express & Sealink Rottnest. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed).

Tidtabeller Rottnest Island till Fremantle (B-Shed)

Färjor mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed) avgår vanligtvis från Rottnest Island, ca 16:30. Överfarten tar ungefär 30m.

Färjepriser mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed)

Priserna på en överfast från Rottnest Island till Fremantle (B-Shed) varierar oftast mellan 474kr och 1651kr*. Genomsnittspriset är 907kr*. De billigaste priserna mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed) är ca 244kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 907kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island?

Det är ungefär 13.9 miles (22.3km) eller 12.0 sjömil mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed).

Kan jag resa med bil mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed)?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed).

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed)?

Ja, fotpassagerare kan resa med Rottnest Express, Sealink Rottnest mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed).

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Rottnest Island - Fremantle (B-Shed) Sammanfattning av rutt
Land för avresa Australien
Destination Land Australien
Antal operatörer 2
Operatörer Rottnest Express & Sealink Rottnest
Genomsnittligt pris 931 kr.*
Genomsnittliga veckovisa avgångar 6
Genomsnittlig seglingstid 30m
Första färjan 16:30
Sista färjan 17:00
Avstånd 12 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Rottnest Island till Fremantle?

Färjeresan från Rottnest Island till Fremantle tar ungefär 32m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Rottnest Island - Fremantle?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Rottnest Island och Fremantle, dessa är
  • Rottnest Express
  • Sealink Rottnest

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Rottnest Island - Fremantle?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Rottnest Island - Fremantle, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Rottnest Island till Fremantle Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 17/06/2024 och 2024-06-23


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Rottnest Express 08:30 09:00 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 10:30 11:00 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 11:30 12:00 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 14:00 14:30 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 16:30 17:00 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 18:45 19:15 30 minuter Lör

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.