Procida
Neapel
Färjor till Italien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Procida till Naples

Vi erbjuder upp till 14 dagliga avgångar och 101 i veckan mellan Procida och Naples. . Denna sträcka trafikeras av 3 rederier, Caremar, Caremar (Hydrofoil) & SNAV Aliscafi. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Procida och Naples.

Tidtabeller Procida till Naples

Den tidigaste färjan mellan Procida och Naples avgår vanligtvis från Procida ca 06:35. I genomsnitt tar en överfart 44m, som snabbast tar rutten ungefär 30m.

Färjepriser mellan Procida och Naples

Priserna på en överfast från Procida till Naples varierar oftast mellan 309kr och 1384kr*. Genomsnittspriset är 766kr*. De billigaste priserna mellan Procida och Naples är ca 175kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 753kr*. Genomsnittspriset för en bil är 1800kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Naples och Procida?

Det är ungefär 16.6 miles (26.7km) eller 14.4 sjömil mellan Procida och Naples.

Kan jag resa med bil mellan Procida och Naples?

Ja, med Caremar, SNAV Aliscafi kan du resa med bil på sträckan mellan Procida och Naples. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Procida och Naples.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Procida och Naples?

Ja, fotpassagerare kan resa med Caremar, Caremar (Hydrofoil), SNAV Aliscafi mellan Procida och Naples.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Neapelbukten till Italien
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Procida - Naples Sammanfattning av rutt
Avgångsland Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 3
Operatörer Caremar, Caremar (Hydrofoil) & SNAV Aliscafi
Genomsnittligt pris 788 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 14
Genomsnittliga avgångar per vecka 101
Genomsnittlig seglingstid 44m
Snabbaste seglingens längd 30m
Första färjan 06:35
Sista färjan 20:15
Avstånd 14 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Procida till Neapel?

Färjeresan från Procida till Neapel tar ungefär 40m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Procida till Neapel?

Priserna för färjan mellan Procida - Neapel varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 69 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Procida - Neapel?

3 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Procida och Neapel, dessa är
  • SNAV
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Procida - Neapel?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Procida - Neapel, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Procida - Neapel?

Ja, mellan Procida - Neapel kan du resan utan bil med
  • SNAV
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Procida - Neapel?

Ja, du kan resa med bil mellan Procida - Neapel med
  • SNAV
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Procida - Neapel?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • SNAV
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)

Vad är avståndet från Procida till Neapel?

Det är uppskattningsvis 14 sjömil mellan Procida och Neapel.

Guide till Procida

Procida är en ö i den Flegrianska ögruppen och ligger strax utanför kusten i Neapel i södra Italien. Ön ligger mellan Cape Miseno och ön Ischia. Ön är ca 4 kvadratkm stor och har en ojämn kust på 16 km. Öns högsta punkt är Terra Muratakullen som är 91 meter över havet. Ön har inte många sevärdheter, och verkar tyvärr försumma dem som den har. Detta kan vara frustrerande för resenärer, som råds att besöka ön för sin pittoreska, lite shabby charm istället för kulturella sevärdheter. Den mest pittoreska och charmiga platsen på ön Procida är Marina Corricella som är en tunn flisa av vatten som backas upp av en klippa gjord av fiskarhus. Bakom en lång fiskehamn, var husen byggda på och i berget i ett slags vertikal röra. Det finns flera barer och restauranger i Corricella, med bord snyggt utspridda längs vattnet.

Färjor till Ischia stannar i allmänhet vid Procida. Det finns både snabba och långsamma tjänster och vissa kör från en annan hamn i Neapel, som kallas Mergellina, vilket är praktiskt för det italienska järnvägsnätet. Procida trafikeras också av färjor från en närliggande stad på fastlandet kallad Pozzuoli.


Procida till Neapel Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 15/07/2024 och 2024-07-21


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Caremar (Hydrofoil) 06:35 07:05 30 minuter Varje dag
Caremar 06:50 07:50 1 timme Varje dag
SNAV Aliscafi 07:35 08:15 40 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 07:55 08:35 40 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 09:20 10:00 40 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 10:10 10:40 30 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 10:45 11:20 35 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 13:20 14:00 40 minuter Varje dag
Caremar 13:30 14:30 1 timme Varje dag
SNAV Aliscafi 14:15 14:45 30 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 14:55 15:35 40 minuter Varje dag
Caremar 16:05 17:05 1 timme Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 16:50 17:30 40 minuter Varje dag
Caremar 17:55 18:55 1 timme Varje dag
SNAV Aliscafi 18:05 18:35 30 minuter Varje dag
SNAV Aliscafi 19:00 19:35 35 minuter Mån, Lör, Sön
Caremar 20:15 21:15 1 timme Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.