Klaipeda
Kiel
Färjor till Tyskland
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Klaipeda till Kiel

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 5 avångar i veckan mellan Klaipeda och Kiel. Sträckan mellan Klaipeda och Kiel trafikeras av DFDS Lisco. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Klaipeda och Kiel.

Tidtabeller Klaipeda till Kiel

Färjor mellan Klaipeda och Kiel avgår vanligtvis från Klaipeda, ca 21:30. Överfarten tar ungefär 20h 30m.

Färjepriser mellan Klaipeda och Kiel

Priserna på en överfast från Klaipeda till Kiel varierar oftast mellan 1042kr och 8836kr*. Genomsnittspriset är 4303kr*. De billigaste priserna mellan Klaipeda och Kiel är ca 244kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 2071kr*. Genomsnittspriset för en bil är 5656kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Kiel och Klaipeda?

Det är ungefär 765.7 miles (1232.2km) eller 665.3 sjömil mellan Klaipeda och Kiel.

Kan jag resa med bil mellan Klaipeda och Kiel?

Ja, med DFDS Lisco kan du resa med bil på sträckan mellan Klaipeda och Kiel. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Klaipeda och Kiel.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Klaipeda och Kiel?

Ja, fotpassagerare kan resa med DFDS Lisco mellan Klaipeda och Kiel.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Litauen till Tyskland
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Klaipeda - Kiel Sammanfattning av rutt
Land för avresa Litauen
Destination Land Tyskland
Antal operatörer 1
Operatörer DFDS Lisco
Genomsnittligt pris 4424 kr.*
Genomsnittliga veckovisa avgångar 5
Genomsnittlig seglingstid 20h 30m
Första färjan 21:30
Sista färjan 23:59
Avstånd 665 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Klaipeda till Kiel?

Färjeresan från Klaipeda till Kiel tar ungefär 20h 30m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Klaipeda till Kiel?

Priserna för färjan mellan Klaipeda - Kiel varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 373 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Klaipeda - Kiel?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Klaipeda och Kiel, dessa är
  • DFDS Seaways

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Klaipeda - Kiel?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Klaipeda - Kiel, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Klaipeda - Kiel?

Ja, mellan Klaipeda - Kiel kan du resan utan bil med
  • DFDS Seaways

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Klaipeda - Kiel?

Ja, du kan resa med bil mellan Klaipeda - Kiel med
  • DFDS Seaways

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Klaipeda - Kiel?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • DFDS Seaways

Vad är avståndet från Klaipeda till Kiel?

Det är uppskattningsvis 665 sjömil mellan Klaipeda och Kiel.

Guide till Klaipeda

Litauens tredje största stad Klaipeda ligger vid Östersjön, vid inloppet till Kuriska sjön.

Staden har tillhört Preussen, Tyska riket och Sovjetunion och till och med Sverige i några år under stormaktstiden. Stadens brokiga förflutna gör den till ett spännande resmål och de flesta sevärdheterna ligger i centrum. Vackra korsvirkeshus ger staden en medeltida charm.

Klaipedas hamn ligger i den sydvästra delen av staden och härifrån avgår last- och passagerarfärjor till Kiel och Köpenhamn.


Guide till Kiel

Den nordtyska hamnstaden Kiel ligger sydost om Jylland, ca 90 km norr om Hamburg. Staden är ett av Tysklands viktigaste sjöfartscentrum tack vare sitt läge vid Kielfjordens mynning i Östersjön och världens mest trafikerade farled Kielkanalen.
Staden är djupt präglad av sin marinhistoria och den tyska Östersjöflottan har spelat en viktig roll här sen mitten av 1800-talet.

För besökare som vill utforska staden finns ett antal museer med utställningar om konst, zoologi, geologi, historia och militärhistoria. Sjöfartsmuseet (Schifffahrtsmuseum) med tillhörande museihamn är väl värt ett besök.

Ett stort antal passagerarfärjor åker härifrån till bland annat Sverige, Norge och Ryssland. Kiels hamn är ett viktigt stopp för kryssningsfartyg som åker runt Östersjön.


Klaipeda till Kiel Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 27/05/2024 och 2024-06-02


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
DFDS Lisco 21:30 18:00 20 timmar 30 minuter Tis
DFDS Lisco 22:00 18:30 20 timmar 30 minuter Ons
DFDS Lisco 22:30 19:00 20 timmar 30 minuter Tors
DFDS Lisco 23:00 19:30 20 timmar 30 minuter Fre
DFDS Lisco 23:30 20:00 20 timmar 30 minuter Lör
DFDS Lisco 23:59 20:30 20 timmar 31 minuter Sön

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.