Fremantle
Rottnest Island
Färjor till Australien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Fremantle (B-Shed) till Rottnest Island

Vi erbjuder upp till 6 dagliga avgångar och 45 i veckan mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island. . Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Rottnest Express & Sealink Rottnest. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island.

Tidtabeller Fremantle (B-Shed) till Rottnest Island

Den tidigaste färjan mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island avgår vanligtvis från Fremantle (B-Shed) ca 07:30. I genomsnitt tar en överfart 30m, som snabbast tar rutten ungefär 30m.

Färjepriser mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island

Priserna på en överfast från Fremantle (B-Shed) till Rottnest Island varierar oftast mellan 551kr och 1975kr*. Genomsnittspriset är 1209kr*. De billigaste priserna mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island är ca 363kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 1209kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Rottnest Island och Fremantle (B-Shed)?

Det är ungefär 13.9 miles (22.3km) eller 12.0 sjömil mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island.

Kan jag resa med bil mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island?

Ja, fotpassagerare kan resa med Rottnest Express, Sealink Rottnest mellan Fremantle (B-Shed) och Rottnest Island.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Fremantle (B-Shed) - Rottnest Island Sammanfattning av rutt
Avgångsland Australien
Destination Land Australien
Antal operatörer 2
Operatörer Rottnest Express & Sealink Rottnest
Genomsnittligt pris 1248 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 6
Genomsnittliga avgångar per vecka 45
Genomsnittlig seglingstid 30m
Första färjan 07:30
Sista färjan 18:00
Avstånd 12 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Fremantle till Rottnest Island?

Färjeresan från Fremantle till Rottnest Island tar ungefär 30m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Fremantle - Rottnest Island?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Fremantle och Rottnest Island, dessa är
  • Rottnest Express
  • Sealink Rottnest

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Fremantle - Rottnest Island?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Fremantle - Rottnest Island, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Fremantle till Rottnest Island Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 15/07/2024 och 2024-07-21


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Rottnest Express 07:30 08:00 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 09:30 10:00 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 10:00 10:30 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 12:00 12:30 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 14:00 14:30 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 15:00 15:30 30 minuter Varje dag
Rottnest Express 18:00 18:30 30 minuter Lör

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.