Bodrum
Kos
Färjor till Dodekanisos
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Bodrum till Kos

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 20 avångar i veckan mellan Bodrum och Kos. Denna sträcka trafikeras av 3 rederier, Bodrum Express, Dentur Avrasya & Sky Marine. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Bodrum och Kos.

Tidtabeller Bodrum till Kos

Färjor mellan Bodrum och Kos avgår vanligtvis från Bodrum, ca 08:30. Överfarten tar ungefär 30m.

Färjepriser mellan Bodrum och Kos

Priserna på en överfast från Bodrum till Kos varierar oftast mellan 298kr och 1245kr*. Genomsnittspriset är 772kr*. De billigaste priserna mellan Bodrum och Kos är ca 258kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 772kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Kos och Bodrum?

Det är ungefär 12.6 miles (20.2km) eller 10.9 sjömil mellan Bodrum och Kos.

Kan jag resa med bil mellan Bodrum och Kos?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Bodrum och Kos.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Bodrum och Kos?

Ja, fotpassagerare kan resa med Bodrum Express, Dentur Avrasya, Sky Marine mellan Bodrum och Kos.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Turkiet till Dodekanisos
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Bodrum - Kos Sammanfattning av rutt
Land för avresa Turkiet
Destination Land Grekland
Antal operatörer 3
Operatörer Bodrum Express, Dentur Avrasya & Sky Marine
Genomsnittligt pris 788 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 3
Genomsnittliga veckovisa avgångar 20
Genomsnittlig seglingstid 30m
Första färjan 08:30
Sista färjan 17:30
Avstånd 10 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Bodrum till Kos?

Färjeresan från Bodrum till Kos tar ungefär 35m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Bodrum till Kos?

Priserna för färjan mellan Bodrum - Kos varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 67 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Bodrum - Kos?

4 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Bodrum och Kos, dessa är
  • Sky Marine
  • Dentur Avrasya
  • Exas Shipping Services
  • Makri Travel

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Bodrum - Kos?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Bodrum - Kos, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Vad är avståndet från Bodrum till Kos?

Det är uppskattningsvis 10 sjömil mellan Bodrum och Kos.

Guide till Bodrum

Bodrum är en stad i Muglaprovinsen i Turkiet. Staden ligger på den södra kusten på Bodrumhalvön. Staden kallades tidigare Halicarnassus av Caria och var känd för Mausoleumet av Mausolus, ett av de sju underverken. Bodrum slott, byggt av Knights Hospitaller under 1400-talet, överblickar hamnen och marinan. Slottet har ett museum med undervattensarkeologi är håller flera kulturfestivaler under året.

Om du besöker Bodrum i oktober eller november, missa inte Bargilya som inte ligger långt från Bodrum. I Bargilya kommer du se alla invånare när de skördar oliver. Det är en annorlunda värld med sina laguner och bedårande fiskrestauranger.

Bodrum färjehamn ligger 36km från Milas internationella flygplats och några minuters gångväg från stadens centrum. Hamnen har kapacitet för åtminstone två stora fartyg åt gången och tre motorbåtar. Hamnen har tre färjeramper. Hamnen har färjor till närliggande turkiska och grekiska hamnar och öar.


Guide till Kos

Den grekiska ön Kos ligger i sydöstra Egeiska havet, söder om ön Kalymnos och norr om ön Nisyros. Kos ligger i den gamla Keramiko viken (Kerme Körfezi) eller Kos viken, bara 3 nautiska mil från den turkiska kusten och är den tredje största ön i Dodekaneserna ögrupp. Kos är en av de bästa grekiska öarna för en typisk strandsemester och det var bland de första öarna att gå för massmarknad turism i stor skala med många hotell byggda på stränder längs de långa sandkustlinjer i öster och söder. Den relativt flacka landskapet har bidragit till att göra cykling en mycket populär semesteraktivitet och det finns inget slut på cykeluthyrare och även vissa särskilda cykelvägar mellan de stora hotellen. Förutom nattlivet i staden Kos och en uppsjö av badorter, erbjuderön ön också några av de bästa arkeologiska platser som finns i Medelhavet.

Det finns dagliga turer mellan Kos och Pireus tillsammans med tjänster mellan Kos och resten av Dodekaneserna, öarna i nordöstra Egeiska havet och Turkiet. Resan genom konventionell färja kan ta upp till 13 timmar, beroende på mellanlandningar , och resan med en hög hastighet båt kan ta mellan 5 och 8 timmar.


Bodrum till Kos Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 17/06/2024 och 2024-06-23


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Dentur Avrasya 08:30 09:00 30 minuter Varje dag
Makri Travel 08:30 09:00 30 minuter Varje dag
Exas Shipping Services 09:00 09:20 20 minuter Varje dag
Sky Marine 09:00 10:00 1 timme Varje dag
Exas Shipping Services 12:00 12:20 20 minuter Varje dag
Makri Travel 16:00 16:30 30 minuter Mån, Tors, Lör, Sön
Exas Shipping Services 17:15 17:35 20 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.