Agistri
Egina
Färjor till Saroniska
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Agistri till Egina

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 25 avångar i veckan mellan Agistri och Egina. Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Aegean Flying Dolphins & Saronic Ferries. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Agistri och Egina.

Tidtabeller Agistri till Egina

Färjor mellan Agistri och Egina avgår vanligtvis från Agistri, ca 06:40. Överfarten tar ungefär 10m.

Färjepriser mellan Agistri och Egina

Priserna på en överfast från Agistri till Egina varierar oftast mellan 82kr och 488kr*. Genomsnittspriset är 271kr*. De billigaste priserna mellan Agistri och Egina är ca 82kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 271kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Egina och Agistri?

Det är ungefär 4.7 miles (7.5km) eller 4.0 sjömil mellan Agistri och Egina.

Kan jag resa med bil mellan Agistri och Egina?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Agistri och Egina.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Agistri och Egina?

Ja, fotpassagerare kan resa med Aegean Flying Dolphins, Saronic Ferries mellan Agistri och Egina.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Agistri - Aegina Sammanfattning av rutt
Land för avresa Grekland
Destination Land Grekland
Antal operatörer 2
Operatörer Aegean Flying Dolphins & Saronic Ferries
Genomsnittligt pris 274 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 3
Genomsnittliga veckovisa avgångar 25
Genomsnittlig seglingstid 10m
Första färjan 06:40
Sista färjan 19:00
Avstånd 4 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Agistri till Egina?

Färjeresan från Agistri till Egina tar ungefär 15m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Agistri till Egina?

Priserna för färjan mellan Agistri - Egina varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 24 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Agistri - Egina?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Agistri och Egina, dessa är
  • Saronic Ferries
  • Aegean Flying Dolphins

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Agistri - Egina?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Agistri - Egina, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Agistri - Egina?

Ja, mellan Agistri - Egina kan du resan utan bil med
  • Saronic Ferries
  • Aegean Flying Dolphins

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Agistri - Egina?

Ja, du kan resa med bil mellan Agistri - Egina med
  • Saronic Ferries
  • Aegean Flying Dolphins

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Agistri - Egina?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Saronic Ferries

Vad är avståndet från Agistri till Egina?

Det är uppskattningsvis 4 sjömil mellan Agistri och Egina.

Guide till Agistri

Agistri som är en av de Saroniska öarna ligger 55 min från Piraeus, som är huvudhamnen för Aten, och bara 10 min från ön Aegina. Agistri är den största av öarna mellan Aegina och Epidavros kust. Den har en yta på 14.000 kvadratmeter och har 3 små närliggande öar; Moni på östra sidan, Kira på västra sidan och Metopi på nordöstra sidan. På norra sidan av ön, på halvön Kapnodochi, finns skepnaden av högra terasser vid Mandrakiviken. På terasserna kan du se spår av grunderna av antika byggnader. Artefakter har hittats på ytan som visar på bebyggelse från den Helladiska tiden fram till den Hellenistiska tiden. Stenverktyg har också hittats, såsom yxor, mortel, vulkanglasskärvor och porslinsskärvor, spår av geometriska skärvor.

Alla båtar till Agistri avgår från gate 8 från hamnen i Piraeus.


Guide till Egina

Den grekiska ön Egina ligger i Saroniska ögruppen i Argo-Saroniska bukten. Närheten till Aten, vilket är ungefär 17 miles ifrån och gör det till en populär ö för besökare. Enligt myten, tog ön sitt namn från en nymf, dotter till flodguden Asopos, som Zeus förälskade sig i och tog med honom till ön. Från 1827 fram till 1829 var Aegina stad den tillfälliga huvudstaden i den nybildade grekiska staten. Det var under den period då guvernör Ioannis Kapodistrias hade imponerande neoklassiska herrgårdar byggda för att hysa hans högkvarter som idag är viktiga turistattraktioner.

I utkanten av Aegina stad hittar du charmiga små byar med ett distinkt traditionell karaktär, såsom Kypseli, Agii och Vagia samt organiserade turistorter som Agia Marina, Perdika, och Souvala.

Pireus är den närmaste hamnen till Egina med en överfart på cirka 40 minuter med Flying Dolphin och 75 minuter med vanlig färja. Egina är också omgiven av många mindre öar som Moni, Metopi, Diaportia, Lagouses, Kyra, Dorousa, Spalathonisi och Anonyma som kan nås med båt från hamnen i Egina.


Agistri till Egina Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 27/05/2024 och 2024-06-02


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Aegean Flying Dolphins 06:40 06:50 10 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Aegean Flying Dolphins 08:40 08:50 10 minuter Mån, Sön
Aegean Flying Dolphins 09:00 09:10 10 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Aegean Flying Dolphins 11:00 11:10 10 minuter Mån, Tors, Sön
Saronic Ferries 11:00 11:20 20 minuter Tis, Ons, Tors, Fre
Saronic Ferries 11:15 11:35 20 minuter Lör
Saronic Ferries 13:10 13:30 20 minuter Sön
Aegean Flying Dolphins 15:00 15:10 10 minuter Tis, Ons, Fre, Lör, Sön
Saronic Ferries 15:15 15:35 20 minuter Lör
Saronic Ferries 16:00 16:20 20 minuter Tis
Aegean Flying Dolphins 17:00 17:10 10 minuter Varje dag
Saronic Ferries 17:15 17:35 20 minuter Ons, Tors, Fre, Sön
Saronic Ferries 18:45 19:05 20 minuter Lör
Aegean Flying Dolphins 19:00 19:10 10 minuter Mån

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.