Villa San Giovanni
Messina
Färjor till Sicilien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Villa San Giovanni till Messina

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 368 avångar i veckan mellan Villa San Giovanni och Messina. Sträckan mellan Villa San Giovanni och Messina trafikeras av Caronte & Tourist NCI. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Villa San Giovanni och Messina.

Tidtabeller Villa San Giovanni till Messina

Färjor mellan Villa San Giovanni och Messina avgår vanligtvis från Villa San Giovanni, ca 00:00. Överfarten tar ungefär 20m.

Färjepriser mellan Villa San Giovanni och Messina

Priserna på en överfast från Villa San Giovanni till Messina varierar oftast mellan 122kr och 907kr*. Genomsnittspriset är 623kr*. De billigaste priserna mellan Villa San Giovanni och Messina är ca 41kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 109kr*. Genomsnittspriset för en bil är 704kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Messina och Villa San Giovanni?

Det är ungefär 5.3 miles (8.6km) eller 4.6 sjömil mellan Villa San Giovanni och Messina.

Kan jag resa med bil mellan Villa San Giovanni och Messina?

Ja, med Caronte & Tourist NCI kan du resa med bil på sträckan mellan Villa San Giovanni och Messina. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Villa San Giovanni och Messina.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Villa San Giovanni och Messina?

Ja, fotpassagerare kan resa med Caronte & Tourist NCI mellan Villa San Giovanni och Messina.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Italien till Sicilien
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Villa San Giovanni - Messina Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 1
Operatörer Caronte & Tourist NCI
Genomsnittligt pris 646 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 54
Genomsnittliga veckovisa avgångar 368
Genomsnittlig seglingstid 20m
Första färjan 00:00
Sista färjan 22:40
Avstånd 4 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Villa San Giovanni till Messina?

Färjeresan från Villa San Giovanni till Messina tar ungefär 20m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Villa San Giovanni till Messina?

Priserna för färjan mellan Villa San Giovanni - Messina varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 55 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Villa San Giovanni - Messina?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Villa San Giovanni och Messina, dessa är
  • Caronte & Tourist NCI

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Villa San Giovanni - Messina?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Villa San Giovanni - Messina, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Vad är avståndet från Villa San Giovanni till Messina?

Det är uppskattningsvis 4 sjömil mellan Villa San Giovanni och Messina.

Guide till Messina

Den italienska staden Messina är känd som dörren till Sicilien och med sin hamn har det alltid varit en handelsstad. Ligger på Messinasundet, i nordöstra Sicilien har stadens hamn alltid spelat en viktig roll i stadens utveckling och välstånd. Hamnen stöder stadens turism och är, eller har varit, hem till både kommersiella och militära varv. Staden har varit en romersk-katolsk ärkestift och Arkimandrit säte sedan 1548 och är hem till en lokalt viktig internationell mässa. Staden är också hem för University of Messina, grundat 1548 av Ignatius av Loyola. En viktig attraktion besökare är 12-talet katedralen som innehåller resterna av kung Conrad, härskare över Tyskland och Sicilien på 13-talet. Byggnaden var tvungen att nästan helt och hållet byggdes om i 1919-1920, efter en förödande jordbävning 1908, och igen 1943, efter en brand utlöses av bombningar allierade. Den ursprungliga Norman strukturen kan redovisas i apsidal området och fasaden har tre sena gotiska portaler, centrala är daterad förmodligen tillbaka till början av 15-talet.

Färjetrafik från Messina fungera till en av två hamnar i Kalabrien Villa San Giovanni och Reggio Calabria) eller på en längre båtresa till Salerno, strax söder om Neapel.


Villa San Giovanni till Messina Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 20/05/2024 och 2024-05-26


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Caronte & Tourist NCI 00:00 00:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 01:20 01:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 02:40 03:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 04:00 04:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 05:20 05:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 06:00 06:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 06:15 06:35 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 06:40 07:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 06:55 07:15 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 07:20 07:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 07:35 07:55 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 08:00 08:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 08:15 08:35 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 08:40 09:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 08:55 09:15 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 09:20 09:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 09:35 09:55 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 10:00 10:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 10:15 10:35 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 10:40 11:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 10:55 11:15 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 11:20 11:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 11:35 11:55 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 12:00 12:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 12:15 12:35 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 12:40 13:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 12:55 13:15 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 13:20 13:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 13:35 13:55 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 14:00 14:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 14:15 14:35 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 14:40 15:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 14:55 15:15 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 15:20 15:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 15:35 15:55 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 16:00 16:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 16:15 16:35 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 16:40 17:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 16:55 17:15 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 17:20 17:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 17:35 17:55 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 18:00 18:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 18:15 18:35 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 18:40 19:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 18:55 19:15 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 19:20 19:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 19:35 19:55 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 20:00 20:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 20:15 20:35 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 20:40 21:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 20:55 21:15 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 21:20 21:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 21:35 21:55 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 22:40 23:00 20 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.