Silja Symphony
Traffikeras av Tallink Silja Line
Silja Symphony
Traffikeras av Tallink Silja Line
Trafikeras av Tallink Silja Line på Stockholm Helsingfors, Helsingfors Mariehamn & Stockholm Mariehamn rutten
Silja ar perfekt for en lyx resa, ombord finns det fantastiska faciliteter på Silja Symphony. Promenera längst Promenade och upplev atmosfären av en central europeisk gågata. Besok affärer, njut av läckra tapas, ta en minut att titta på underhållning och sedan tillbaka till en vinbar för en drink.
Det finns ett stort utbud av hytter ombord på Silja Symphony med allt från vanliga insides hytter med våningssängar till lyxiga sviter. Alla hytter har eget badrum, luftkonditionering, garderob, hårtork, radio och telefon.
I restaurangerna ombord på Silja Symphony hittar ni läckra rätter för alla smaker. Skickliga skapelser är erbjuds på fina middagar Bon Vivant restaurang, ni kan äta goda skaldjur på Happy Lobster fiskrestaurangen och en "Kaptenens svärd" spett i El Capitan. Ni hittar också en omfattande meny på Bistro Maxime som innehåller ett urval av både traditionella och moderna rätter eller så kan ni bege er till Silja buffé för att fylla din tallrik med rom, räkor, traditionella rätter ön eller tapas. För ett enkelt mellanmål kan ni snabbt prova Mundo restaurang på strandpromenaden. Ni kan gå till Head to Promenade Bar för en avkopplande drink med vänner. Keulabaari är perfekt för ett glas skumpa medan ni njuter av det fantastiska vyerna. För en smak av England i Östersjön kan ni prova den gamla hamn puben som är en autentisk engelsk pub som specialiserat sig på öl, cider och whisky. New York Club & Lounge har en variant av en elegant lounge atmosfär och en festlokal. Njut av era favorit drinkar och lyssna på levande pianomusik. Senare på kvällen kan ni ta plats på karaoke barensom förvandlas till klubb runt midnatt. DJ:n spelar den hetaste musiken och de senaste hitsen.
Om ni gillar att shoppa så kommer ni att vara i himlen på shoppinggatan på Silja Symphony. Butiker inkluderar Silja Tax Free för sprit, vin, öl, cigaretter, godis och mat, Siljas Parfymer erbjuder de mest kända kvalitetsmärken bland parfymer, kosmetika och hudvårdsprodukter. Modebutik på the Promenade specialiserar sig på accessoarer för män och kvinnor. Deco Shop erbjuder en rad vackra hemarktilkar och gåvor, medan i Bon Vivant vinbutik kan ni välja mellan de mest fantastiska årgångsviner.
Om du har fått nog av god mat och shopping, varför inte bege dig till Spa? Den tropiska atmosfären i Sunflower Oasis är avslappnande för hela familjen. Bara njuta och koppla av i jacuzzibubblor eller prova bastun. Silja Symphony Bellamare & Wellbeing avdelningen erbjuder ett utbud av kosmetiska behandlingar också. Informationsdisken hanterar valutaväxling och frågor som rör din hytt samt försäljning av transportbiljetter. Det finns också en postlåda på däck 7.
På Silja Land kan banrnen hitta ett lekrum på the Promenade, där det finns alla typer av roliga aktiviteter från bollhav till spel, rita material och leksaker.
Vänligen observera: Även om vi har gjort vårt bästa för att göra vår Silja Symphony guide så nogrann som möjligt, faciliteter ombord, tjänster och underhållning kan variera beroende på datum och tid på året som du reser på, faciliteter kan ändras utan en tidigare upplysning och raderier kan trafikera med andra fartyg än de som var nämda vid bokningen utan tidigare upplysning.
out of 5
20% av alla kunder rekommenderade denna färja
"Fantastiska framträdanden!"
Hej. Vilken tur att vi fick se den mycket roliga teater-! och dansföreställningen som de professionella argentinska tangodansarna bjöd på! Och vilka vackra klänningar kvinnorna hade på sig! Att dessutom samma kväll bli bjuden på strålande musik av på de 4 sydafrikanska sångarna. Båda inslagen show när den är som bäst!Tack för en härlig kväll på Silja line
"Återbetalning"
Hej jag har it fått mina pengar tillbaka på 5 dagar de stog att de skulle ta 5 dagar men de har tat ungefär vid 6-7 dagar
"Värsta hytten någonsin!"
Start på semesterresa med boende i en fängelsecell under bildäck - fruktansvärt dålig standard för det priset!
"Silja Serenade/ Symphony"
En mycket angenäm resa på Silja Serenade och Silja Symphonie! Underhållning, shopping och mat. Allt till belåtenhet!
"Skön båtresa"
Hela resan gick hur bra som helst och var till belåtenhet. Det jag vill anmärka på är att på bokningsbekräftelsen stod inte angivet vilken kaj färjan gick från. Det medförde problem och onödig körning i Helsingfors.
"Helsingfors till Stockholm"
Underbar resa, underbar hytt och det var bra mat och dryck. Lite dyr tyckter jag dock.
"Roligt "
Underbar resa och hade mycket skoj ombord. Ekonomi hytten var helt ok och bekväm nog. Imponerad på standaden gällande maten. Taxfreen var bra. Vi hade det bra.
"Mariehamn till Stockholm"
Det var bra att åka båda vägarna. Bekvämt.
"Min upplevelse"
Överlag en bra upplevelse, ser fram emot att åka snart igen.
"Perfekt"
Perfekt överfart och kan inte klaga. Personalen var bra.
"Under resa "
Underbart sätt att resa på, hela senariet av rutten var utmärkt. Färjan var ren och det fanns grejor att göra.
"Underbar tid!"
Maten var super bra, underhållningen var underbar, servicen var utmärkt. Enda negativa var hytterna - de var lite små. Kommer att åka igen.
"Min första båtresa"
Jag hade vistas med vänner i närheten av Helsingfors som föreslog att åka till Stockholm och vistas ombord på Symphony som det skulle vara en underbar upplevelse. Wow! Hon var så ståtlig och på ombordstigning stirrade jag med öppnen munn! Kabinen var stor, enkel och hade allt vi behövde och maten och underhållningen var stor. Jag tror inte att jag någonsin har ätit så mycket eller sjunigt så mycket kareaoke. Jag måste erkänna att jag inte fick mycket sömn med det jag upplevde kommer jag aldrig att glömma.
"Hälsningar från Frankrike"
Jag reste med Symphony många gånger, allt var perfekt och färjan är vacker, många butiker med profesionell och vanlig personal, underhållning var mycket bra , hytterna var mycket rena och välutrustade (speglar, eluttag korrekt placerad, mycket funktionell belysning). Kunden var viktigast ombord och jag vill resa med Symphony igen. Tack!
"Super!"
Jag och min kompis reste från Helsinki till Stockholm och när vi steg ombord kändes det som en kryssning mer än som på en färjeresa! Allt var imponerande; från mängder av olika affärer och underhållning till sångare och glas hissar. När det gäller hytter så var de rätt vanliga och bekväma, hade allt som behövs för en övernattningsresa och ett badrum. Personalen var mycket vänliga, särskilt i barerna , de skämtar jämt medan du väntar på dina drinkar. Buffet restaurangen var fantastisk, hade all typ av mat du kan tänka dig, från sallader, curry till kyckling fajitas och nachos! Även bättre än maten var öl och vin! Efter middagen och några drinkar i baren gick vi för att titta på midnatt show- som var fantastisk och mycket engagerande. Diskot pågår tills gryningen och ungdomar fortsätter att festa! Färjan var toppen, med utmärkta faciliteter och jag skulle definitivt resa med den igen om jag skulle vara i Helsinki eller Stockholm.