Split
Hvar
Färjor till Hvar
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Split till Hvar

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 64 avångar i veckan mellan Split och Hvar. Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Krilo Kapetan Luka & TP Line. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Split och Hvar.

Tidtabeller Split till Hvar

Färjor mellan Split och Hvar avgår vanligtvis från Split, ca 08:00. Överfarten tar ungefär 59m.

Färjepriser mellan Split och Hvar

Priserna på en överfast från Split till Hvar varierar oftast mellan 569kr och 2314kr*. Genomsnittspriset är 1272kr*. De billigaste priserna mellan Split och Hvar är ca 82kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 1272kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Hvar och Split?

Det är ungefär 22.1 miles (35.5km) eller 19.2 sjömil mellan Split och Hvar.

Kan jag resa med bil mellan Split och Hvar?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Split och Hvar.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Split och Hvar?

Ja, fotpassagerare kan resa med Krilo Kapetan Luka, TP Line mellan Split och Hvar.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Kroatien till Hvar
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Split - Hvar Sammanfattning av rutt
Land för avresa Kroatien
Destination Land Kroatien
Antal operatörer 2
Operatörer Krilo Kapetan Luka & TP Line
Genomsnittligt pris 1314 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 9
Genomsnittliga veckovisa avgångar 64
Genomsnittlig seglingstid 59m
Snabbaste seglingstid 45m
Första färjan 08:00
Sista färjan 19:15
Avstånd 19 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Split till Hvar?

Färjeresan från Split till Hvar tar ungefär 55m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Split till Hvar?

Priserna för färjan mellan Split - Hvar varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 111 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Split - Hvar?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Split och Hvar, dessa är
  • TP Line
  • Krilo Kapetan Luka

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Split - Hvar?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Split - Hvar, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Vad är avståndet från Split till Hvar?

Det är uppskattningsvis 19 sjömil mellan Split och Hvar.

Guide till Split

Split i Kroatien är den näst största staden i Dalmatienregionen av landet, och ligger på den östra stranden av Adriatiska havet. Staden är spridd över en central halvö. Staden är ett populärt turistmål och en viktig knutpunkt som bistår med länkar till många öar i Adriatiska havet och Apenninska halvön. Även om ursprunget till staden traditionellt förknippas med byggandet av Diocletianus palats 305 e.kr.,grundades staden på 400-talet f.Kr. som den grekiska kolonin Aspalathos eller Spálathos. Idag är Split en livlig stad med många saker att se och göra. Stig in i Diocletianus palats (ett UNESCO världsarv och en av världens mest imponerande romerska monument) och du kommer att se massor av barer, restauranger och butiker blomstrande bland de atmosfär gamla murar där Split liv har pågått i tusentals år. Split har också en unik miljö med dess dramatiska kustberg som fungerar som den perfekta bakgrunden till det turkosa vattnet i Adriatiska havet.

Färjor från stadens hamn avgår till Ancona, Pescara, Rijeka, Korcula, Dubrovnik och Mljet.


Split till Hvar Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 17/06/2024 och 2024-06-23


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Krilo Kapetan Luka 08:00 09:00 1 timme Varje dag
Krilo Kapetan Luka 09:00 09:55 55 minuter Varje dag
TP Line 09:15 10:30 1 timme 15 minuter Varje dag
Krilo Kapetan Luka 10:00 11:00 1 timme Varje dag
TP Line 11:15 12:15 1 timme Varje dag
Krilo Kapetan Luka 11:45 12:40 55 minuter Varje dag
Krilo Kapetan Luka 13:45 14:40 55 minuter Varje dag
TP Line 15:15 16:25 1 timme 10 minuter Varje dag
TP Line 15:45 16:40 55 minuter Tis
TP Line 15:45 16:45 1 timme Mån, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Krilo Kapetan Luka 17:00 17:55 55 minuter Varje dag
Krilo Kapetan Luka 18:45 19:40 55 minuter Varje dag
TP Line 19:15 20:15 1 timme Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.