Methana
Egina
Färjor till Saroniska
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Methana till Egina

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 2 avångar i veckan mellan Methana och Egina. Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Hellenic Seaways & Saronic Ferries. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Methana och Egina.

Tidtabeller Methana till Egina

Färjor mellan Methana och Egina avgår vanligtvis från Methana, ca 07:15. Överfarten tar ungefär 42m.

Färjepriser mellan Methana och Egina

Priserna på en överfast från Methana till Egina varierar oftast mellan 163kr och 555kr*. Genomsnittspriset är 379kr*. De billigaste priserna mellan Methana och Egina är ca 163kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 339kr*. Genomsnittspriset för en bil är 447kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Egina och Methana?

Det är ungefär 10.6 miles (17.1km) eller 9.2 sjömil mellan Methana och Egina.

Kan jag resa med bil mellan Methana och Egina?

Ja, med Hellenic Seaways, Saronic Ferries kan du resa med bil på sträckan mellan Methana och Egina. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Methana och Egina.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Methana och Egina?

Ja, fotpassagerare kan resa med Hellenic Seaways, Saronic Ferries mellan Methana och Egina.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Grekland till Saroniska
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Methana - Aegina Sammanfattning av rutt
Land för avresa Grekland
Destination Land Grekland
Antal operatörer 2
Operatörer Hellenic Seaways & Saronic Ferries
Genomsnittligt pris 394 kr.*
Genomsnittliga veckovisa avgångar 2
Genomsnittlig seglingstid 42m
Snabbaste seglingstid 35m
Första färjan 07:15
Sista färjan 18:25
Avstånd 9 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Methana till Egina?

Färjeresan från Methana till Egina tar ungefär 40m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Methana till Egina?

Priserna för färjan mellan Methana - Egina varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 33 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Methana - Egina?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Methana och Egina, dessa är
  • Hellenic Seaways
  • Saronic Ferries

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Methana - Egina?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Methana - Egina, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Methana - Egina?

Ja, mellan Methana - Egina kan du resan utan bil med
  • Hellenic Seaways
  • Saronic Ferries

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Methana - Egina?

Ja, du kan resa med bil mellan Methana - Egina med
  • Hellenic Seaways
  • Saronic Ferries

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Methana - Egina?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Saronic Ferries

Vad är avståndet från Methana till Egina?

Det är uppskattningsvis 9 sjömil mellan Methana och Egina.

Guide till Methana

Methana är en stad i Grekland och ligger på en vulkanisk halvö som är knuten till Peloponnesos, en stor halvö och geografisk region i södra Grekland. Stora delar av halvön är bergig med mycket buskar och gräsmark. Bergskedjan omfattar den centrala delen av halvön och har en liten ås i norr. Halvön har cirka 32 vulkaner. Klättring till den största kratern är en verkligt utmanande och en spännande upplevelse. Starta från Kameni Hora och följ stigen på en 25-minuters klättring till läppen av vulkanen. Kliv på nu fast röd lavaflöden och upplev utsikter från en annan värld av vilda svarta, röda och gröna klippor och vassa avgrunder. Sist men inte minst, insup atmosfären längs öns vulkaniska stränder - Nissaki Ayion Anaryiron, Limnionas och Vathy.

Methana är ansluten med färja till hamnen i Pireus, med en restid på ca 2 timmar. Méthana är också ansluten med färja till Poros, Egina, Hydra, Spetses och Hermione och med bärplansbåt till Poros, Egina, Hydra, Spetses, Hermione, Porto Heli, Tolo, Nafplion och Monemvasia.


Guide till Egina

Den grekiska ön Egina ligger i Saroniska ögruppen i Argo-Saroniska bukten. Närheten till Aten, vilket är ungefär 17 miles ifrån och gör det till en populär ö för besökare. Enligt myten, tog ön sitt namn från en nymf, dotter till flodguden Asopos, som Zeus förälskade sig i och tog med honom till ön. Från 1827 fram till 1829 var Aegina stad den tillfälliga huvudstaden i den nybildade grekiska staten. Det var under den period då guvernör Ioannis Kapodistrias hade imponerande neoklassiska herrgårdar byggda för att hysa hans högkvarter som idag är viktiga turistattraktioner.

I utkanten av Aegina stad hittar du charmiga små byar med ett distinkt traditionell karaktär, såsom Kypseli, Agii och Vagia samt organiserade turistorter som Agia Marina, Perdika, och Souvala.

Pireus är den närmaste hamnen till Egina med en överfart på cirka 40 minuter med Flying Dolphin och 75 minuter med vanlig färja. Egina är också omgiven av många mindre öar som Moni, Metopi, Diaportia, Lagouses, Kyra, Dorousa, Spalathonisi och Anonyma som kan nås med båt från hamnen i Egina.


Methana till Egina Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 27/05/2024 och 2024-06-02


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Saronic Ferries 14:00 14:45 45 minuter Tis, Ons, Tors, Fre
Saronic Ferries 14:15 15:00 45 minuter Lör
Saronic Ferries 15:50 16:35 45 minuter Mån
Saronic Ferries 16:00 16:45 45 minuter Sön

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.