Messina
Villa San Giovanni
Färjor till Italien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Messina till Villa San Giovanni

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 361 avångar i veckan mellan Messina och Villa San Giovanni. Sträckan mellan Messina och Villa San Giovanni trafikeras av Caronte & Tourist NCI. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Messina och Villa San Giovanni.

Tidtabeller Messina till Villa San Giovanni

Färjor mellan Messina och Villa San Giovanni avgår vanligtvis från Messina, ca 00:40. Överfarten tar ungefär 20m.

Färjepriser mellan Messina och Villa San Giovanni

Priserna på en överfast från Messina till Villa San Giovanni varierar oftast mellan 95kr och 893kr*. Genomsnittspriset är 596kr*. De billigaste priserna mellan Messina och Villa San Giovanni är ca 41kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 95kr*. Genomsnittspriset för en bil är 691kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Villa San Giovanni och Messina?

Det är ungefär 5.3 miles (8.6km) eller 4.6 sjömil mellan Messina och Villa San Giovanni.

Kan jag resa med bil mellan Messina och Villa San Giovanni?

Ja, med Caronte & Tourist NCI kan du resa med bil på sträckan mellan Messina och Villa San Giovanni. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Messina och Villa San Giovanni.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Messina och Villa San Giovanni?

Ja, fotpassagerare kan resa med Caronte & Tourist NCI mellan Messina och Villa San Giovanni.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Sicilien till Italien
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Messina - Villa San Giovanni Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 1
Operatörer Caronte & Tourist NCI
Genomsnittligt pris 613 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 53
Genomsnittliga veckovisa avgångar 361
Genomsnittlig seglingstid 20m
Första färjan 00:40
Sista färjan 23:20
Avstånd 4 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Messina till Villa San Giovanni?

Färjeresan från Messina till Villa San Giovanni tar ungefär 20m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Messina till Villa San Giovanni?

Priserna för färjan mellan Messina - Villa San Giovanni varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 52 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Messina - Villa San Giovanni?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Messina och Villa San Giovanni, dessa är
  • Caronte & Tourist NCI

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Messina - Villa San Giovanni?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Messina - Villa San Giovanni, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Vad är avståndet från Messina till Villa San Giovanni?

Det är uppskattningsvis 4 sjömil mellan Messina och Villa San Giovanni.

Guide till Messina

Messina är en italiensk stad och huvudstad i provinsen Messina och är den 3: e största staden på ön Sicilien. Staden är belägen i nordöstra Sicilien, vid Messinasundet, mittemot Villa San Giovanni på det italienska fastlandet. Stadens hamn spelar en viktig roll i landets ekonomi som den stöder kryssningsturism och kommersiella och militära varv. Staden är också ett centrum för odling av citroner, apelsiner och oliver. Staden har varit en romersk-katolsk ärkestiftelse och Arkimandrit säte sedan 1548 och är hem till en lokalt viktig internationell marknad. Staden är också hem för University of Messina, grundat 1548 av Ignatius av Loyola.

Messina kan nås med färja över Messinasundet från en av två hamnar i Kalabrien (Villa San Giovanni och Reggio Calabria) eller genom en längre båtresa från Salerno, strax söder om Neapel. De flesta färjor dockar i den skyddade hamnen i centrum av staden, antingen på Messina Marittima / Bluvia docka vid den östra änden av Via Luigi Rizzo (som är den södra fortsättning på Via Vittorio Emanuele II), eller bara lite norr om det på de "Molo Norimberga" bryggor på Via San Ranieri (Zona falcata). Vissa bilfärjor anländer till en docka på "Rada San Francesco di Paola I" i norra utkanten av staden på Viale della Libertà 24-31.


Messina till Villa San Giovanni Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 20/05/2024 och 2024-05-26


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Caronte & Tourist NCI 00:40 01:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 02:00 02:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 03:20 03:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 04:40 05:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 05:20 05:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 05:40 06:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 06:00 06:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 06:20 06:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 06:40 07:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 07:00 07:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 07:20 07:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 07:40 08:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 08:00 08:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 08:20 08:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 08:40 09:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 09:00 09:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 09:20 09:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 09:40 10:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 10:00 10:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 10:20 10:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 10:40 11:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 11:00 11:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 11:20 11:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 11:40 12:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 12:00 12:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 12:20 12:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 12:40 13:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 13:00 13:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 13:20 13:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 13:40 14:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 14:00 14:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 14:20 14:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 14:40 15:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 15:00 15:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 15:20 15:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 15:40 16:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 16:00 16:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 16:20 16:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 16:40 17:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 17:00 17:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 17:20 17:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 17:40 18:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 18:00 18:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 18:20 18:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 18:40 19:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 19:00 19:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 19:20 19:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 19:40 20:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 20:00 20:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 20:20 20:40 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 20:40 21:00 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 22:00 22:20 20 minuter Varje dag
Caronte & Tourist NCI 23:20 23:40 20 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.