Marsala
Favignana
Färjor till Egadiska öarna
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Marsala till Favignana

Vi erbjuder upp till 3 dagliga avgångar och 26 i veckan mellan Marsala och Favignana. . Sträckan mellan Marsala och Favignana trafikeras av Liberty Lines Fast Ferries. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Marsala och Favignana.

Tidtabeller Marsala till Favignana

Den tidigaste färjan mellan Marsala och Favignana avgår vanligtvis från Marsala ca 07:10. I genomsnitt tar en överfart 30m, som snabbast tar rutten ungefär 30m.

Färjepriser mellan Marsala och Favignana

Priserna på en överfast från Marsala till Favignana varierar oftast mellan 256kr och 981kr*. Genomsnittspriset är 591kr*. De billigaste priserna mellan Marsala och Favignana är ca 135kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 591kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Favignana och Marsala?

Det är ungefär 12.1 miles (19.4km) eller 10.5 sjömil mellan Marsala och Favignana.

Kan jag resa med bil mellan Marsala och Favignana?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Marsala och Favignana.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Marsala och Favignana?

Ja, fotpassagerare kan resa med Liberty Lines Fast Ferries mellan Marsala och Favignana.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Sicilien till Egadiska öarna
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Marsala - Favignana Sammanfattning av rutt
Avgångsland Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 1
Operatörer Liberty Lines Fast Ferries
Genomsnittligt pris 613 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 3
Genomsnittliga avgångar per vecka 26
Genomsnittlig seglingstid 30m
Första färjan 07:10
Sista färjan 19:20
Avstånd 10 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Marsala till Favignana?

Färjeresan från Marsala till Favignana tar ungefär 30m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Marsala till Favignana?

Priserna för färjan mellan Marsala - Favignana varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 50 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Marsala - Favignana?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Marsala och Favignana, dessa är
  • Liberty Lines Fast Ferries

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Marsala - Favignana?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Marsala - Favignana, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Marsala - Favignana?

Ja, mellan Marsala - Favignana kan du resan utan bil med
  • Liberty Lines Fast Ferries

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Marsala - Favignana?

Nej, på denna sträcka kan du endast resa utan bil.

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Marsala - Favignana?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Liberty Lines Fast Ferries

Vad är avståndet från Marsala till Favignana?

Det är uppskattningsvis 10 sjömil mellan Marsala och Favignana.

Guide till Favignana

Ön Favignana är en del av Egadiska öarna, som är tre öar som ligger utanför den västra kusten av Sicilien. Favignana har goda och täta färjeförbindelser med de andra Egadiska öarna och med Trapani; närheten till Trapani flygplats gör ön anmärkningsvärt nås från övriga Europa. Även om det finns bekvämligheter turist, verkar öns karaktär föga förändrad, och resenärer som besöker ön är glada att passa in i maklig ön livsstil. En av charmen i Egadiska öarna är att de aldrig har varit befolkat med villor för de rika, och inte heller besöks av prålig, och ingen utstående attraktioner har utvecklats för turister. Därför, jämfört med de överfulla turistöarna Capri och Ischia, och den eleganta atmosfären i några av de Eoliska öarna, Favignana och dess Egadiska grannar har en uppfriskande enkel äkthet.

Favignana stad är en härlig plats, med en riktig lokal atmosfär och en vänlig attityd till turister som besöker. Stadens centrum är fylld med gågator. I de främsta torg, Piazza Madrice och Piazza Europa, finner du gamla män som sitter utanför kaféer oavsett tid på dygnet, och barnen leker på sina cyklar medan föräldrarna gör shopping eller stanna för en pratstund. Det är definitivt en plats att besöka.


Marsala till Favignana Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 15/07/2024 och 2024-07-21


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Liberty Lines Fast Ferries 07:10 07:40 30 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 09:15 09:45 30 minuter Mån, Tis, Fre, Lör, Sön
Liberty Lines Fast Ferries 13:50 14:20 30 minuter Varje dag
Liberty Lines Fast Ferries 16:30 17:00 30 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
Liberty Lines Fast Ferries 19:20 19:50 30 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.