Macao
Hong Kong
Färjor till Hong Kong
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Macau (Yttre Hamnen) till Hong Kong (Sheung Wan

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 185 avångar i veckan mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan. Sträckan mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan trafikeras av TurboJet. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan.

Tidtabeller Macau (Yttre Hamnen) till Hong Kong (Sheung Wan

Färjor mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan avgår vanligtvis från Macau (Yttre Hamnen), ca 07:30. Överfarten tar ungefär 55m.

Färjepriser mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan

Priserna på en överfast från Macau (Yttre Hamnen) till Hong Kong (Sheung Wan varierar oftast mellan 258kr och 1475kr*. Genomsnittspriset är 799kr*. De billigaste priserna mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan är ca 244kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 799kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Hong Kong (Sheung Wan och Macau (Yttre Hamnen)?

Det är ungefär 41.0 miles (66.0km) eller 35.6 sjömil mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan.

Kan jag resa med bil mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan?

Ja, fotpassagerare kan resa med TurboJet mellan Macau (Yttre Hamnen) och Hong Kong (Sheung Wan.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Macao till Hong Kong
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Macau (Outer Harbour) - Hong Kong (Sheung Wan) Sammanfattning av rutt
Land för avresa Macao
Destination Land Hongkong
Antal operatörer 1
Operatörer TurboJet
Genomsnittligt pris 821 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 27
Genomsnittliga veckovisa avgångar 185
Genomsnittlig seglingstid 55m
Första färjan 07:30
Sista färjan 23:59
Avstånd 35 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Macao till Hong Kong?

Färjeresan från Macao till Hong Kong tar ungefär 55m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Macao till Hong Kong?

Priserna för färjan mellan Macao - Hong Kong varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 69 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Macao - Hong Kong?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Macao och Hong Kong, dessa är
  • TurboJet

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Macao - Hong Kong?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Macao - Hong Kong, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Macao - Hong Kong?

Ja, mellan Macao - Hong Kong kan du resan utan bil med
  • TurboJet

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Macao - Hong Kong?

Nej, på denna sträcka kan du endast resa utan bil.

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Macao - Hong Kong?

Nej, husdjur är inte tillåtna ombord på färjorna.

Vad är avståndet från Macao till Hong Kong?

Det är uppskattningsvis 35 sjömil mellan Macao och Hong Kong.

Macao till Hong Kong Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 20/05/2024 och 2024-05-26


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
TurboJet 07:30 08:25 55 minuter Varje dag
TurboJet 08:30 09:25 55 minuter Varje dag
TurboJet 09:15 10:10 55 minuter Varje dag
TurboJet 09:45 10:40 55 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 10:15 11:10 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 10:45 11:40 55 minuter Mån, Tis, Fre, Sön
TurboJet 11:15 12:10 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 11:45 12:40 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 12:15 13:10 55 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 12:45 13:40 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 13:15 14:10 55 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 13:45 14:40 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 14:15 15:10 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 14:45 15:40 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 15:15 16:10 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 15:45 16:40 55 minuter Mån, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 16:00 16:55 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 16:30 17:25 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 17:00 17:55 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 17:30 18:25 55 minuter Mån, Tis, Tors, Fre, Lör, Sön
TurboJet 18:00 18:55 55 minuter Varje dag
TurboJet 18:30 19:25 55 minuter Varje dag
TurboJet 19:00 19:55 55 minuter Varje dag
TurboJet 20:00 20:55 55 minuter Varje dag
TurboJet 21:00 21:55 55 minuter Varje dag
TurboJet 22:00 22:55 55 minuter Varje dag
TurboJet 23:00 23:55 55 minuter Varje dag
TurboJet 23:59 00:54 55 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.