Korcula
Pomena
Färjor till Kroatien
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Korcula till Pomena

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 16 avångar i veckan mellan Korcula och Pomena. Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Krilo Kapetan Luka & TP Line. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Korcula och Pomena.

Tidtabeller Korcula till Pomena

Färjor mellan Korcula och Pomena avgår vanligtvis från Korcula, ca 10:30. Överfarten tar ungefär 35m.

Färjepriser mellan Korcula och Pomena

Priserna på en överfast från Korcula till Pomena varierar oftast mellan 420kr och 1854kr*. Genomsnittspriset är 1096kr*. De billigaste priserna mellan Korcula och Pomena är ca 217kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 1096kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Pomena och Korcula?

Det är ungefär 35.2 miles (56.6km) eller 30.6 sjömil mellan Korcula och Pomena.

Kan jag resa med bil mellan Korcula och Pomena?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Korcula och Pomena.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Korcula och Pomena?

Ja, fotpassagerare kan resa med Krilo Kapetan Luka, TP Line mellan Korcula och Pomena.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Kurcula Ö till Kroatien
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Korcula - Pomena Sammanfattning av rutt
Land för avresa Kroatien
Destination Land Kroatien
Antal operatörer 2
Operatörer Krilo Kapetan Luka & TP Line
Genomsnittligt pris 1139 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 2
Genomsnittliga veckovisa avgångar 16
Genomsnittlig seglingstid 35m
Snabbaste seglingstid 30m
Första färjan 10:30
Sista färjan 12:20
Avstånd 30 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Korcula till Pomena?

Färjeresan från Korcula till Pomena tar ungefär 35m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Korcula till Pomena?

Priserna för färjan mellan Korcula - Pomena varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 96 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Korcula - Pomena?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Korcula och Pomena, dessa är
  • TP Line
  • Krilo Kapetan Luka

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Korcula - Pomena?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Korcula - Pomena, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Vad är avståndet från Korcula till Pomena?

Det är uppskattningsvis 30 sjömil mellan Korcula och Pomena.

Guide till Korcula

Korcula är en kroatisk ö som ligger i Adriatiska havet och strax utanför den dalmatiska kusten. Ön är separerad från Peljesachalvön av det smala sundet Peljesac som är mellan 900 och 3.000m brett. Ön är ca 280 kvadratkm och är 47km lång och 8 km bred, och är den sjätte största ön i Adriatiska havet. Det finns många saker att göra och se på ön. Markuskatedralen är en gotisk och renässansbyggnad som ligger i den gamla staden Korcula och byggdes på 1400-, 1500- och 1600-talen och är väl värt ett besök. För soldyrkare har Korcula en hel del små och avskilda stränder utspridda över ön, de mest populära är sandstranden Vela Przina i Lumbarda och klapperstensstranden Pupnatska Luka.

Korcula är förbunden med fastlandet genom en regelbunden färjeförbindelse som går mellan Domince, strax utanför Korcula stad och Rijeka, Split, Stari Grad, Dubrovnik och Mljet.


Korcula till Pomena Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 17/06/2024 och 2024-06-23


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Krilo Kapetan Luka 10:30 11:05 35 minuter Varje dag
Krilo Kapetan Luka 11:50 12:20 30 minuter Varje dag
TP Line 12:20 13:00 40 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.