Ischia
Procida
Färjor till Neapelbukten
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Ischia till Procida

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 78 avångar i veckan mellan Ischia och Procida. Denna sträcka trafikeras av 5 rederier, Alicost, Alilauro Gruson, Caremar, Caremar (Hydrofoil) & Medmar. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Ischia och Procida.

Tidtabeller Ischia till Procida

Färjor mellan Ischia och Procida avgår vanligtvis från Ischia, ca 06:10. Överfarten tar ungefär 22m.

Färjepriser mellan Ischia och Procida

Priserna på en överfast från Ischia till Procida varierar oftast mellan 285kr och 988kr*. Genomsnittspriset är 596kr*. De billigaste priserna mellan Ischia och Procida är ca 149kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 596kr*. Genomsnittspriset för en bil är 1827kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Procida och Ischia?

Det är ungefär 6.4 miles (10.3km) eller 5.6 sjömil mellan Ischia och Procida.

Kan jag resa med bil mellan Ischia och Procida?

Ja, med Caremar, Medmar kan du resa med bil på sträckan mellan Ischia och Procida. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Ischia och Procida.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Ischia och Procida?

Ja, fotpassagerare kan resa med Alicost, Alilauro Gruson, Caremar, Caremar (Hydrofoil), Medmar mellan Ischia och Procida.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Ischia - Procida Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 5
Operatörer Alicost, Alilauro Gruson, Caremar, Caremar (Hydrofoil) & Medmar
Genomsnittligt pris 624 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 11
Genomsnittliga veckovisa avgångar 78
Genomsnittlig seglingstid 22m
Snabbaste seglingstid 15m
Första färjan 06:10
Sista färjan 19:40
Avstånd 5 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Ischia till Procida?

Färjeresan från Ischia till Procida tar ungefär 19m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Ischia till Procida?

Priserna för färjan mellan Ischia - Procida varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 53 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Ischia - Procida?

5 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Ischia och Procida, dessa är
  • Medmar
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)
  • Alicost
  • Alilauro Gruson

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Ischia - Procida?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Ischia - Procida, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Ischia - Procida?

Ja, mellan Ischia - Procida kan du resan utan bil med
  • Medmar
  • Caremar
  • Caremar (Hydrofoil)
  • Alicost
  • Alilauro Gruson

Vad är avståndet från Ischia till Procida?

Det är uppskattningsvis 5 sjömil mellan Ischia och Procida.

Guide till Ischia

Ischia är en italiensk ö belägen i Tyrrenska havet och ligger vid den norra änden av Neapelbukten, som är ungefär 30 km bort. Ischia är den största av Phlegreanöarna och är cirka 10 km lång från öst till väst och 7 km norr till söder. Den vulkaniska ön är nästan helt täckt av berg med sin högsta punkt på 788 meter över havet.

Öns turistindustri beror till stor del av sina kurorter, varma källor och vulkanisk lera som orsakas av öarnas vulkanisk aktivitet. Ön är populär bland många turister från Europa och Asien. Bortsett från den termiska spat finns det många saker att göra och se på ön. Aragoniens slott (Castello Aragonien) konstruerades på en klippa nära ön i 474 BC och är idag det mest besökta monumentet på ön som nås via en tunnel längs vilken det finns ett litet kapell som invigdes av Saint John Joseph av Korset.

Från hamnen i Ischia avgår färjorna till Neapel, Pozzuoli och Procida.


Guide till Procida

Den italienska ön Procida är en liten ö som ligger i Neapelbukten i södra delen av landet. Den ligger mellan fastlandet och den större ön Ischia och har en mer autentisk, sliten känsla än de mer turistiska öarna Capri och Ischia. På den nordöstra kusten av ön är den viktigaste urbana navet, Procida Porto, där färjorna docka och små bussar avgår för att resa runt ön vägnät. Den äldsta delen av uppgörelsen är på en defensiv hög udde. Resten av ön är ganska bebyggda, men det finns också en hel del småskaligt jordbruk som producerar frukt och grönsaker. Bostadshus kan hittas över hela ön, men i södra änden av Procida är en annan mer koncentrerad uppgörelse, som kallas Chiaiolella. En liten böjd holme, kallad Vivara, ligger vid sidan Procida; och är idag ett naturreservat.

Färjor till Ischia stannar generellt vid Procida. Det finns både snabba och långsamma båtar, och en del kör från en annan port i Neapel, som kallas Mergellina, vilket är praktiskt för det italienska järnvägsnätet. Procida trafikeras också av färjor från en närliggande stad på fastlandet kallas Pozzuoli.


Ischia till Procida Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 27/05/2024 och 2024-06-02


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Caremar 06:10 06:35 25 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 07:25 07:40 15 minuter Varje dag
Caremar 08:20 08:50 30 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 10:15 10:35 20 minuter Varje dag
Alicost 11:00 11:15 15 minuter Mån, Sön
Caremar 11:30 11:55 25 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 13:00 13:15 15 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 14:30 14:45 15 minuter Varje dag
Caremar 15:30 16:00 30 minuter Varje dag
Caremar (Hydrofoil) 16:25 16:40 15 minuter Varje dag
Caremar 17:20 17:50 30 minuter Varje dag
Alilauro Gruson 17:25 17:45 20 minuter Tis, Tors, Lör
Caremar 19:40 20:10 30 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.