Douglas - Larne
Färjor till Nordirland
Douglas - Larne
Färjor till Nordirland
Douglas Larne-rutten går mellan Isle of Man och Nordirland. För tillfället finns det endast ett rederi som trafikerar denna sträcka, Steam Packet. Färjor avgår upp till 2 gånger vecka med en resetid på ca 4 timmar 45 minuter.
Färjetrafiken på Douglas Larne-linjen kan variera beroende på säsong. Vi rekommenderar att använda vårt bokningssystem för att få den senaste informationen.
Mer rutter än någonannan
Jämför priser, tider och rutter på ett och samma ställe.
Ändra dina planer enkelt med flexbiljetter.
Boka e-biljetter och hantera resor i appen.
Spåra fartyg och få live uppdateringar.
Topprankad kundsupport när du behöver det.
"Bra service"
"Isle of Man journey"
Douglas är huvudstaden på Isle of Man och är även den största staden. Det är öns nav för sjöfart, transport, shopping och nöjen. Det är även hem för öns regering och dess finanser centrum. Douglas ligger vid en vik på östra kusten av ön vid sammanflödet av två floder - Dhoo och Glass (från vilket det har fått sitt namn). En svagt sluttande dal löper inåt landet. Staden är omgiven av flera andra mindre städer och byar, främst Onchan mot norr (som bildar en storstadsregion med Douglas) och Union Mills i väster. Douglas har varit huvudstad på Isle of Man sedan år 1863.
Namnet på staden tros ha kommit från den irländska prinsen Lathar, som ägde markerna runt Larne under antiken. Området blev känd som ”Lathar-na” som slutligen förkortades till Larne. Både fossil och förhistoriska föremål har hittats bland havet klipporna. Larne var en av de tidigaste ställena där Vikingarna bosatte sig på Irland, så det finns många intressanta platser att besöka, så som Vikingarnas gravplatser. Idag är Larne en livlig marknad stad.