Auckland
Waiheke
Färjor till Waiheke Island
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Auckland till Waiheke

Vi erbjuder upp till 24 dagliga avgångar och 166 i veckan mellan Auckland och Waiheke. . Denna sträcka trafikeras av 2 rederier, Fullers Ferry & Sealink NZ. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Auckland och Waiheke.

Tidtabeller Auckland till Waiheke

Den tidigaste färjan mellan Auckland och Waiheke avgår vanligtvis från Auckland ca 05:00. I genomsnitt tar en överfart 45m, som snabbast tar rutten ungefär 40m.

Färjepriser mellan Auckland och Waiheke

Priserna på en överfast från Auckland till Waiheke varierar oftast mellan 377kr och 2579kr*. Genomsnittspriset är 1129kr*. De billigaste priserna mellan Auckland och Waiheke är ca 135kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 766kr*. Genomsnittspriset för en bil är 2807kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Waiheke och Auckland?

Det är ungefär 16.1 miles (25.9km) eller 14.0 sjömil mellan Auckland och Waiheke.

Kan jag resa med bil mellan Auckland och Waiheke?

Ja, med Sealink NZ kan du resa med bil på sträckan mellan Auckland och Waiheke. Använd vårt prisverktyg för att hitta aktuella priser för att resa med bil mellan Auckland och Waiheke.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Auckland och Waiheke?

Ja, fotpassagerare kan resa med Fullers Ferry, Sealink NZ mellan Auckland och Waiheke.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Nya Zeeland till Waiheke Island
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Auckland - Waiheke Sammanfattning av rutt
Avgångsland Nya Zeeland
Destination Land Nya Zeeland
Antal operatörer 2
Operatörer Fullers Ferry & Sealink NZ
Genomsnittligt pris 1161 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 24
Genomsnittliga avgångar per vecka 166
Genomsnittlig seglingstid 45m
Snabbaste seglingens längd 40m
Första färjan 05:00
Sista färjan 23:45
Avstånd 14 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Auckland till Waiheke?

Färjeresan från Auckland till Waiheke tar ungefär 50m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Auckland till Waiheke?

Priserna för färjan mellan Auckland - Waiheke varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 93 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Auckland - Waiheke?

2 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Auckland och Waiheke, dessa är
  • Fullers Ferry
  • Sealink NZ

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Auckland - Waiheke?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Auckland - Waiheke, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Auckland - Waiheke?

Ja, mellan Auckland - Waiheke kan du resan utan bil med
  • Fullers Ferry
  • Sealink NZ

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Auckland - Waiheke?

Ja, du kan resa med bil mellan Auckland - Waiheke med
  • Fullers Ferry
  • Sealink NZ

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Auckland - Waiheke?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • Fullers Ferry
  • Sealink NZ

Vad är avståndet från Auckland till Waiheke?

Det är uppskattningsvis 14 sjömil mellan Auckland och Waiheke.

Auckland till Waiheke Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 22/07/2024 och 2024-07-28


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Fullers360 06:00 06:40 40 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Sealink NZ 06:00 07:00 1 timme Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Sealink NZ 06:30 07:30 1 timme Tis, Ons, Fre, Lör
Fullers360 06:45 07:25 40 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Fullers360 07:00 07:40 40 minuter Mån, Sön
Fullers360 07:15 07:55 40 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Sealink NZ 07:30 08:30 1 timme Mån, Sön
Fullers360 07:45 08:25 40 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Fullers360 08:00 08:40 40 minuter Mån, Sön
Fullers360 08:15 08:55 40 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Sealink NZ 08:30 09:30 1 timme Varje dag
Fullers360 09:00 09:50 50 minuter Varje dag
Fullers360 09:30 10:10 40 minuter Mån, Sön
Fullers360 10:00 10:40 40 minuter Varje dag
Fullers360 11:00 11:50 50 minuter Varje dag
Sealink NZ 11:30 12:30 1 timme Mån, Sön
Fullers360 12:00 12:40 40 minuter Varje dag
Sealink NZ 12:15 13:15 1 timme Tis, Ons, Fre, Lör
Fullers360 13:00 13:50 50 minuter Varje dag
Fullers360 14:00 14:40 40 minuter Varje dag
Sealink NZ 14:00 15:00 1 timme Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Fullers360 15:00 15:50 50 minuter Varje dag
Fullers360 15:30 16:10 40 minuter Lör
Sealink NZ 15:50 16:50 1 timme Tis, Ons, Fre, Lör
Fullers360 16:00 16:40 40 minuter Varje dag
Sealink NZ 16:15 17:15 1 timme Mån, Sön
Fullers360 16:30 17:10 40 minuter Varje dag
Fullers360 17:00 17:50 50 minuter Varje dag
Sealink NZ 17:15 18:15 1 timme Varje dag
Fullers360 17:30 18:10 40 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör
Fullers360 18:00 18:40 40 minuter Varje dag
Fullers360 18:30 19:10 40 minuter Mån, Sön
Fullers360 19:15 19:55 40 minuter Varje dag
Fullers360 20:45 21:25 40 minuter Varje dag
Fullers360 22:15 22:55 40 minuter Varje dag
Fullers360 23:45 00:25 40 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.