Amalfi
Capri
Färjor till Neapelbukten
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Amalfi till Capri

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 56 avångar i veckan mellan Amalfi och Capri. Denna sträcka trafikeras av 3 rederier, Alicost, NLG & Positano Jet. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Amalfi och Capri.

Tidtabeller Amalfi till Capri

Färjor mellan Amalfi och Capri avgår vanligtvis från Amalfi, ca 08:25. Överfarten tar ungefär 57m.

Färjepriser mellan Amalfi och Capri

Priserna på en överfast från Amalfi till Capri varierar oftast mellan 677kr och 2517kr*. Genomsnittspriset är 1435kr*. De billigaste priserna mellan Amalfi och Capri är ca 298kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 1435kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Capri och Amalfi?

Det är ungefär 25.5 miles (41.1km) eller 22.2 sjömil mellan Amalfi och Capri.

Kan jag resa med bil mellan Amalfi och Capri?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Amalfi och Capri.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Amalfi och Capri?

Ja, fotpassagerare kan resa med Alicost, NLG, Positano Jet mellan Amalfi och Capri.

För mer information, besök vår sida om Färjor från Italien till Neapelbukten
Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Amalfi - Capri Sammanfattning av rutt
Land för avresa Italien
Destination Land Italien
Antal operatörer 3
Operatörer Alicost, NLG & Positano Jet
Genomsnittligt pris 1478 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 8
Genomsnittliga veckovisa avgångar 56
Genomsnittlig seglingstid 57m
Snabbaste seglingstid 50m
Första färjan 08:25
Sista färjan 17:55
Avstånd 22 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Amalfi till Capri?

Färjeresan från Amalfi till Capri tar ungefär 56m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Amalfi till Capri?

Priserna för färjan mellan Amalfi - Capri varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 125 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Amalfi - Capri?

3 populära färjebolag trafikerar sträckan mellan Amalfi och Capri, dessa är
  • NLG
  • Positano Jet
  • Alicost

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Amalfi - Capri?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Amalfi - Capri, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Amalfi - Capri?

Ja, mellan Amalfi - Capri kan du resan utan bil med
  • NLG
  • Positano Jet
  • Alicost

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Amalfi - Capri?

Ja, du kan resa med bil mellan Amalfi - Capri med
  • NLG
  • Positano Jet
  • Alicost

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Amalfi - Capri?

Ja, husdjur är tillåtna ombord på färjan. Du kan behöva ett djurpass eller andra dokument för att få gå ombord. Kontrollera de berörda myndigheternas webbplatser för mer information. Du kan för närvarande resa med ditt husdjur med dessa färjeoperatörer
  • NLG
  • Positano Jet

Vad är avståndet från Amalfi till Capri?

Det är uppskattningsvis 22 sjömil mellan Amalfi och Capri.

Guide till Amalfi

Amalfi är en stad och kommun i provinsen Salerno, som ligger i regionen Campania, Italien, på Gulf of Salerno. Den är belägen vid en djup ravin och Monte Cerreto (1315 m) och omgiven av dramatiska klippor och kustmiljö. Amalfi är huvudorten på kusten som den ligger vid, som heter Costiera Amalfitana (Amalfikusten), och är idag en viktig turistdestination tillsammans med andra städer på samma kust, såsom Positano, Ravello m.fl. Amalfi är en utvald UNESCO världsarvplats.

På toppen av trappan finns Sankt Andrews katedral (Duomo) med utsikt över Piazza Duomo, hjärtat av Amalfi. Katedralen byggdes på 1000-talet och insidan utsmyckades i sen barockstil med ett nav och två mittgångar som är avdelade med 20 kolumner. Fasaden är i bysantisk stil och är utsmyckad med olika målningar av helgon, bl.a. en stor freskomålning av Sankt Andrew.

Amalfikusten är känd för sin produktion av Limoncello likör och området är känt för sin citronodling. Citronerna som växer i regionen är långa och åtminstone dubbelt så stora som vanliga citroner, med ett tjockt skal och sött och saftigt fruktkött med många kärnor. Det är vanligt att se citroner växa i terassträdgårdarna längs med hela Amalfikusten mellan februari och oktober.


Guide till Capri

Ön Capri ligger i Neapelbukten söder om staden Neapel och nära toppen av Amalfi halvön i regionen Kampanien i södra Italien. Ett besök på Capri är en höjdpunkt på din Neapel eller Amalfikusten-semester. Capri är en förtrollande och pittoresk ö gjord av kalksten. Under hela öns historia har det varit en favorit bland romerska kejsarna, rika och berömda, konstnärer och författare, och är fortfarande en av Medelhavets ''måste'' platser. Några av de viktigaste funktionerna på ön inkluderar Marina Piccola (den lilla hamnen), Belvedere Tragara (ett promenadstråk kantat med villor), kalkstensklippor som kallas havet stackar det projektet över havet (Faraglioni), staden av Anacapri, Blå grottan (Grotta Azzurra), och ruinerna av de romerska kejserliga villorna.

Ön är ansluten med täta färjor och flygbåtar till staden Neapel och Sorrento på Amalfikusten. Det finns också mindre frekventa färjor till Positano på Amalfikusten och ön Ischia.


Amalfi till Capri Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 27/05/2024 och 2024-06-02


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Alicost 08:25 09:32 1 timme 7 minuter Mån, Sön
NLG 08:54 09:44 50 minuter Varje dag
Alicost 09:10 10:10 1 timme Varje dag
Alicost 09:30 10:30 1 timme Varje dag
Positano Jet 09:40 10:40 1 timme Varje dag
NLG 10:30 11:20 50 minuter Varje dag
Positano Jet 13:20 14:20 1 timme Varje dag
Positano Jet 16:25 17:25 1 timme Varje dag
NLG 17:00 17:55 55 minuter Varje dag

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.