Tunis - Toulon
Färjor till Frankrike
Tunis - Toulon
Färjor till Frankrike
Färjerutten Tunis Toulon färjerutten är för närvarande inte i trafik. Tunis Toulon avgångstider och frekvens kan variera från säsong till säsong.
Se vår Deal Finder för alternativa rutter och jämför priser, tider och tidtabeller.
Mer rutter än någonannan
Jämför priser, tider och rutter på ett och samma ställe.
Ändra dina planer enkelt med flexbiljetter.
Boka e-biljetter och hantera resor i appen.
Spåra fartyg och få live uppdateringar.
Topprankad kundsupport när du behöver det.
Tunis är den största staden i Tunisien och dess huvudstad och ligger på en stor medelhavsvik, Bottniska Tunis, bakom sjön Tunis och hamnen i La Goulette. UNESCO-världsarvet i Karthago, kanske en av de viktigaste arkeologiska platserna som någonsin hittats, ligger cirka 12 km från Tunis. Många artefakter och platsen för den antika staden har grävts fram inklusive tidiga puniska artefakter och romerska, bysantinska och vandalbyggnader. Staden har en eklektisk blandning av arkitektoniska stilar, breda gator och smala gränder som ibland genomkorsas av spårvägar.
Även om de gamla stenmurarna från 900-talets Medina inte längre finns kvar så har de smala gatorna, moskéerna, souks och historiska strukturer som finns kvar också förklarats som världsarv av UNESCO. Det finns ett antal festivaler som hålls i staden varje år och den största är Karthago International Festival som äger rum under juli och augusti. Festivalen, som grundades 1964, lockar besökare från hela världen och mycket av den hålls i den gamla amfiteatern i Kartago och har uppträdanden av sångare, musiker, skådespelare, dansare och visar filmer på utomhusskärmar.
Den franska staden Toulon ligger på Medelhavets kust öster om Marseille i departementet av Provence . Det ligger runt en stenig vik, skyddad av kalkstensklippor i "Faron" krönt med gamla befästningar. Den skyddade ställning har gett upphov till en stor hamn och Toulon roll som hem till den franska flotta. Besökare till Toulon bör ta en promenad runt Gamla stan som är nu mycket återställd och är den mest intressanta sektorn med smala gator kantade av butiker som leder till små öppna torg och många kaféer. Den bästa tiden att besöka är på morgonen när den dagliga marknaden på Cours Lafayette ger lite färg till staden. De arsenal av Toulon, som kanske är det platsen mest besökta av turister, går tillbaka till tiden av Henrik IV; Det invigdes 1680. Det är in via ett 1738 portik och innehåller många målningar, till exempel den vackra bilden av Antoine Morel Fatio (19th century) kallas "Hamnen i Toulon 1854", där också målningar av Emil Mathon, med "Retour de l'amiral de Courbet aux Cendres salins d 'Hières'; Vincent Cordouan och "Combat de Vaisseau, Romulus, 13 fevrier 1814", och av J. Vernet är "Les vues des Ports de France" finns..