Kyllini - Argostoli
Färjor till Kefalinia
Kyllini - Argostoli
Färjor till Kefalinia
Färjerutten Kyllini Argostoli färjerutten är för närvarande inte i trafik. Kyllini Argostoli avgångstider och frekvens kan variera från säsong till säsong.
Se vår Deal Finder för alternativa rutter och jämför priser, tider och tidtabeller.
Mer rutter än någonannan
Jämför priser, tider och rutter på ett och samma ställe.
Ändra dina planer enkelt med flexbiljetter.
Boka e-biljetter och hantera resor i appen.
Spåra fartyg och få live uppdateringar.
Topprankad kundsupport när du behöver det.
Kyllini är en hamnstad som ligger i Kastro-Kylliniregionen i Grekland. Staden ligger på Joniska havets kust och 11 km väster om Vida, 28 km norr öster om Zakynthos och 39 km nordväst om Pyrgos. Området kring Fournia Beach i Kyllini har en vacker strand med gyllene sand och många besökare drar nytta av de naturliga spaanläggningarna i Kyllini Baths. Staden ligger cirka 40 minuter med bil från antika Olympia och är hem till Chlemoutsi slott som består av huvud slottet som är en sexkantig byggnad inklusive en innergård. Slottet är skyddad från omgivningen genom dess murar som har torn placerade längs dess längd.
Från stadens hamn finns flera färjeförbindelser till Zakynthos, Kefalonia, Argostoli, Poros, Ithaka och Sami.
Argostoli är huvudstad i Kefalonia som är en grekisk ö som ligger i Joniska havet. Staden har en befolkning på ca 4.000 invånare och ligger på den bortre änden av den naturliga viken omgiven av berg och skogar. Där finns vackra venetianska byggnader som används för att pryda staden innan de förstördes tillsammans med resten av staden och andra byar på ön efter en stor jordbävning 1953. Staden har sedan byggts om med hjälp av den grekiska regeringen, även om inga ansträngningar har gjorts för att bibehålla den traditionella arkitekturen och den lokala färgen. En stenbro över 650 meter lång kallas Drapano Bridge står vid ingången av kapitalet och i dess mitt står en liten pyramid dedikerad till Charles de Bosset, som byggde bron, till det brittiska imperiet. Den moderna och kosmopolitiska staden Argostoli är helt upptagen under sommarsäsongen erbjuder många saker att se och göra. Den vackert stenlagda kustvägspromenaden bordas av palmer och färgglada stenar från havet. Vägen slutar vid den lilla färjekajen där båtarna ansluter sig till staden Lixouri varje halvtimme och där fiskebåtar ligger.