Hydra
Agia Marina
Färjor till Saroniska
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Hydra till Agia Marina (Aegina)

Vi erbjuder upp till 2 dagliga avgångar och 13 i veckan mellan Hydra och Agia Marina (Aegina). . Sträckan mellan Hydra och Agia Marina (Aegina) trafikeras av Magic Sea Ferries. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Hydra och Agia Marina (Aegina).

Tidtabeller Hydra till Agia Marina (Aegina)

Den tidigaste färjan mellan Hydra och Agia Marina (Aegina) avgår vanligtvis från Hydra ca 10:00. I genomsnitt tar en överfart 52m, som snabbast tar rutten ungefär 50m.

Färjepriser mellan Hydra och Agia Marina (Aegina)

Priserna på en överfast från Hydra till Agia Marina (Aegina) varierar oftast mellan 242kr och 994kr*. Genomsnittspriset är 618kr*. De billigaste priserna mellan Hydra och Agia Marina (Aegina) är ca 256kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 618kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Agia Marina (Aegina) och Hydra?

Det är ungefär 25.4 miles (40.9km) eller 22.1 sjömil mellan Hydra och Agia Marina (Aegina).

Kan jag resa med bil mellan Hydra och Agia Marina (Aegina)?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Hydra och Agia Marina (Aegina).

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Hydra och Agia Marina (Aegina)?

Ja, fotpassagerare kan resa med Magic Sea Ferries mellan Hydra och Agia Marina (Aegina).

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Hydra - Agia Marina (Aegina) Sammanfattning av rutt
Avgångsland Grekland
Destination Land Grekland
Antal operatörer 1
Operatörer Magic Sea Ferries
Genomsnittligt pris 646 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 2
Genomsnittliga avgångar per vecka 13
Genomsnittlig seglingstid 52m
Snabbaste seglingens längd 50m
Första färjan 10:00
Sista färjan 18:30
Avstånd 22 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-07-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Hydra till Agia Marina?

Färjeresan från Hydra till Agia Marina tar ungefär 50m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Hydra - Agia Marina?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Hydra och Agia Marina, dessa är
  • Magic Sea Ferries

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Hydra - Agia Marina?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Hydra - Agia Marina, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Guide till Hydra

Hydra är en ö som ligger i den grekiska saroniska ögruppen i Egeiska havet mellan Saroniska bukten och Argolicviken. Ön är separerad från de Peloponnesos genom en smal remsa av vatten. Öns namn kommer från det grekiska ordet för vatten som hänvisar till de naturliga källor som finns på ön. Den största staden på ön heter Hydra Port och som namnet antyder har staden en hamn som ligger inbäddat bland vissa restauranger, marknader, affärer och gallerier som tillgodoser turistmarknaden.

Bilar och motorcyklar är förbjudna på ön och de viktigaste transportsätten är taxibåtar och åsnor! Då den bebodda delen av ön är relativt liten tenderer de flesta människorna att gå.

Det finns dagligen Flying dolphins och katamarantjänster som avgår från hamnen i Pireus i Aten till Hydra. Resan tar ca 1 timme med dessa båtar och 3-3,5 timmar med vanlig färja. Hydra är också ansluten till resten av öarna Saronikosbukten och med Porto Cheli.


Hydra till Agia Marina Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 15/07/2024 och 2024-07-21


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Magic Sea Ferries 10:05 10:55 50 minuter Varje dag
Magic Sea Ferries 17:45 18:40 55 minuter Tis, Ons, Tors, Fre, Lör, Sön
Magic Sea Ferries 18:00 18:55 55 minuter Mån

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.