Gozo
Valletta
Färjor till Malta
Öppen biljett??

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Öppen biljett?

Öppna biljetter är giltiga i upp till 12 månader från boknings datumet (se biljett villkoren).

Reseuppgifter
Utresa
Tur/Retur

Färjor från Gozo till Valletta

Vi erbjuder uppskattningsvis upp till 65 avångar i veckan mellan Gozo och Valletta. Sträckan mellan Gozo och Valletta trafikeras av Virtu Ferries Gozo. Tidtabeller kan ändras beroende på när under året du ska resa. Använd vårt prisvertyg för att hitta uppdaterade priser och avgångstider för färjor mellan Gozo och Valletta.

Tidtabeller Gozo till Valletta

Färjor mellan Gozo och Valletta avgår vanligtvis från Gozo, ca 05:45. Överfarten tar ungefär 45m.

Färjepriser mellan Gozo och Valletta

Priserna på en överfast från Gozo till Valletta varierar oftast mellan 122kr och 433kr*. Genomsnittspriset är 258kr*. De billigaste priserna mellan Gozo och Valletta är ca 55kr*. Genomsnittspriset för en fotpassagerare är 258kr*.

Priserna varierar beroende på antalet passagerare, fordonstyp samt avgångstid.

Hur långt är det mellan Valletta och Gozo?

Det är ungefär 0.9 miles (1.4km) eller 0.8 sjömil mellan Gozo och Valletta.

Kan jag resa med bil mellan Gozo och Valletta?

Nej, inga rederier erbjuder just nu att resa med bil mellan Gozo och Valletta.

Kan jag resa som fotpassagerare mellan Gozo och Valletta?

Ja, fotpassagerare kan resa med Virtu Ferries Gozo mellan Gozo och Valletta.

Varför använda Direct Ferries?
category
4412 färjerutter och 901 hamnar runt om i världen
category
Över 2,5 miljoner nöjda kunder
category
Vi arrangerar årligen fler än 1,2 miljoner överfarter
category
Vi gör dagligen upp till 1 miljoner prisjämförelser för våra kunder
Gozo - Valletta Sammanfattning av rutt
Land för avresa Malta
Destination Land Malta
Antal operatörer 1
Operatörer Virtu Ferries Gozo
Genomsnittligt pris 274 kr.*
Genomsnittliga dagliga avgångar 11
Genomsnittliga veckovisa avgångar 65
Genomsnittlig seglingstid 45m
Första färjan 05:45
Sista färjan 22:45
Avstånd 0 nautiska mil

* Priserna kan komma att ändras, priserna är hämtade från de senaste 30 dagarna, senast uppdaterade 2024-04-02.

De mest populära frågorna

Hur länge tar färjan från Gozo till Valletta?

Färjeresan från Gozo till Valletta tar ungefär 45m. Restider kan variera beroende på när under året som du reser, vi rekommenderar att du kollar med rederiet för att vara säker.

Vad kostar färjan från Gozo till Valletta?

Priserna för färjan mellan Gozo - Valletta varierar beroende på när under året som du reser. Det genomsnittliga priset för denna rutt är 23 €. Priset är exklusive bokningsavgifter.

Vilka rederier trafikerar rutten mellan Gozo - Valletta?

1 färjebolag trafikerar sträckan mellan Gozo och Valletta, dessa är
  • Virtu Ferries Gozo

Hur bokar jag färjebiljetter mellan Gozo - Valletta?

Hos oss hittar du billiga färjor mellan Gozo - Valletta, kolla in våra erbjudanden för att få tillgång till de lägsta priserna.

Kan jag resa utan bil på färjan mellan Gozo - Valletta?

Ja, mellan Gozo - Valletta kan du resan utan bil med
  • Virtu Ferries Gozo

Kan jag ta med bilen på färjan mellan Gozo - Valletta?

Nej, på denna sträcka kan du endast resa utan bil.

Kan jag resa med ett husdjur på färjan mellan Gozo - Valletta?

Nej, husdjur är inte tillåtna ombord på färjorna.

Guide till Valletta

Staden Valletta är Maltas huvudstad och ett världsarv och är praktiskt taget ett friluftsmuseum. Staden är en levande upplevelse av barockarkitektur, ett monument som donerats av riddarna av St John för nästan fem århundraden sedan. Genom åren har Valletta välkomnat kejsare, statschefer, konstnärer och poeter och är nu permanent säte för den maltesiska regeringen. Staden har ett antal pittoreska caféer och vinbarer, och är idag en av Maltas största turistattraktioner, inklusive den majestätiska St Johns Co-Cathedral, de imponerande bastionerna och en skatt av ovärderliga målningar. Det ger också en fantastisk ögonblicksbild av Maltas Grand Harbour, som ofta beskrivs som den vackraste i Medelhavet. Stadens unika miljö är också värd för en rad kulturevenemang, från teater på engelska till konserter av ledande operasångare.


Gozo till Valletta Tidtabeller för färjor

Färjetider mellan 20/05/2024 och 2024-05-26


Operatör Avgångstid Ankomsttid Restid Seglingsdagar
Virtu Ferries Gozo 05:45 06:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 06:45 07:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 07:45 08:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 09:45 10:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 10:45 11:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 11:45 12:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 12:45 13:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 13:45 14:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 14:45 15:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 15:45 16:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 16:45 17:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 17:45 18:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 18:45 19:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 19:45 20:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 20:45 21:30 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 22:15 23:00 45 minuter Varje dag
Virtu Ferries Gozo 23:30 00:15 45 minuter Lör, Sön

Kundtjänst

Besök vår kundtjänstsida för att hitta användbar information om att resa med färja, våra vanliga frågor och hur du kontaktar oss för att få hjälp med din bokning.